רופא משפחה אחד על 5,255 מטופלים במרפאה בכסייפה

דו"ח של מרכז המחקר והמידע של הכנסת מציג נתונים אודות המחסור בשירותי רפואה בישובים הבדואיים בנגב
send whatsapp messsage send FB messsage
הכניסה לכסייפה (צילום: מיכאלי, רישיון-השימוש)

מאת: משה פריאל, כתבנו בכנסת
​​​​​​​

במסגרת ציון יום הנגב בכנסת שהתקיים ביוזמת ח"כ סעיד אלחרומי, קיימה הבוקר ועדת העבודה, הרווחה והבריאות דיון בנושא המחסור בשירותי בריאות בכפרים הבדואים בנגב. 

בפתח הדיון אמר ח"כ אלחרומי: "הכפרים הבדואים הם הפריפריה של הפריפריה ובראשם הכפרים הלא מוכרים. יש כפרים עם אלפי תושבים שאין להם אפילו סניף אחד של קופת חולים או טיפת חלב. זה זועק לשמיים וצריך לתת על כך את הדעת ולמצוא פתרונות".

ממחקר של מרכז המחקר והמידע של הכנסת שהציגה בדיון החוקרת פלורה קוך דבידוביץ' עולה במרפאות שירותי בריאות כללית, המבטחת כ-70% מאוכלוסיית הבדואים בנגב מטפלים  69 רופאי משפחה ב-533,125 מטופלים, בממוצע 1,819 מטופלים לכל רופא. באחת המרפאות בישוב כסייפה מועסק רופא משפחה אחד על 5,255 מטופלים. במרפאה אחרת, ביישוב רהט, מועסק רופא משפחה אחד על  4,372  מטופלים. בתחום רפואת הילדים מועסקים 41 רופאים המטפלים ב- 56,720 ילדים, ממוצע של 1,383 מטופלים לרופא. על פי המסמך, באחת המרפאות בשגב שלום מגיע היחס עד כדי 3,735 ילדים מטופלים לרופא אחד. 

ח"כ איימן עודה: "אי אפשר לנתק את הסוגיות האלה מהתפיסה הפוליטית. לו היה מדובר ביהודים הכיוון היה אחר לגמרי. מדינת ישראל מיום הקמתה בנתה עשרות ישובים ליהודים ואפס לערבים. זו אג'נדה. בלי שינוי מדיניות ותפיסה לא נגיע לשוויון ופתרונות ועל זה אנחנו צריכים להיאבק". 

צביה ירדן, סגנית מפקחת מחוזית במחוז דרום במשרד הבריאות: "הנגב הוא פריפריה קשה ויש לנו מחסור אדיר בכוח אדם. אנחנו נותנים במחוז הזה את כל הכוח שיש לנו ונלחמים למען התושבים. כשהתחלנו לעבוד היו שתי אחיות בדואיות והיום יש לנו 60 ורק בשבועיים האחרונים קלטנו 8 אחים ואחיות חדשים מבית הספר לסיעוד בברזילאי. עניין הנגישות אכן חשוב מאוד. אנחנו מסכימים שאל פורה צריכים עוד טיפת חלב אבל אם היה אוטובוס מסודר הם היו בתוך 3 דקות נסיעה בערד". 

מ"מ יו"ר הוועדה ח"כ טלי פלוסקוב סיכמה את הדיון: "כתושבת הנגב אני חושבת שנעשה לא מעט בשנים האחרונות לפיתוח האזור. אנחנו לא צריכים לחלק את החברה לפי קבוצות אלא לפעול לכך שהמדינה תחתן לכל תושב את מה שהוא צריך לקבל. אני פונה מכאן למשרד הבריאות ומבקשת לפעול להנגשת שירותי הרפואה לכל תושב ותושב וכן לבצע יותר הסברה, שאנשים ידעו מה הזכויות שלהם, להעלות את המודעות לבדיקות ולמעקב רפואי".