הכיתות הנמוכות חזרו ללמוד, מאות עסקים בב''ש עדיין סגורים

משבר הקורונה: למרות הירידה התלולה בתחלואה, קבינט הקורונה החליט לא לפתוח את המסחר. סוחרים בבב''ש חוששים: ''אנחנו בדרך לפשיטת רגל''
send whatsapp messsage send FB messsage
הכיתות הנמוכות חזרו ללמוד, מאות עסקים בב''ש עדיין סגורים חוזרים ללימודים (צילום: מועצת מרחבים)

מספר החולים החדשים בשבוע בב''ש - פחות מעשירית מלפני הסגר: 73 חולי קורונה מאומתים התגלו בשבעת הימים האחרונים. לפני הסגר, מספר החולים המאומתים החדשים בפרק זמן של 7 ימים עמד על כמעט 1000. נכון לבוקר זה, יש בב''ש 183 חולים מאומתים בלבד. רק 914 איש נתונים בבידוד, אחרי שבאו במגע עם חולה קורונה. הבוקר חזרה לפעילות מערכת החינוך בב''ש וביישובי הנגב - תלמידי כיתות א'-ד' בלבד ובקפסולות. אולי לראשונה בהיסטוריה, ילדים בחינוך הממכלתי יזכו ללמוד בכיתות קטנות לא כסרדינים. ישראל עדיין מככבת ב-OECD כמדינה עם כיתות עמוסות. על מנת להקטין את הכיתות צריך עוד אנשי חינוך ועוד מבנים לכיתות. אם ישראל תלך שוב לבחירות, ספק אם יהיה תקציב לכך או לשיפור מצבה של מערכת הבריאות.

גם בשאר יישובי הנגב נרשמה ירידה תלולה במספר החולים המאומתים: בנתיבות יש 49 חולים פעילים. בערד, 37. בשדרות - 34. באופקים - 32. בדימונה - 18 בלבד. ברהט, העיר השניה בגודלה בנגב יש 69 חולים פעילים. 

וידאו: פתיחת שנת הלימודים ביישובים בנגב (צילומים: דוברות מרחבים, דוברות המועצות האיזוריות)


הסיפור, הבוקר הזה, הוא אצל העסקים הקטנים - שלא ייפתחו בסבב ההקלות הנוכחי. בבאר שבע, עיר שכלכלתה מבוססת על מסחר ותיווך, מדובר במכת מוות כלכלית. חלקים גדולים של כלכלת העיר מושבתים: אירועים, מתחמי קניות וקניונים (בהם פועלים רק חנויות פארמה, מזון, תחזוקת הבית ותקשורת), מסעדות שיכולות לפעול רק כטייק אוואי או משלוחים וכמובן, כל חיי התרבות בעיר - מהגופים העירוניים ועד למתחמים שהוקמו בהשקעה פרטית, בהם מועדון זאפה ב''ש, שהיה אמור להביא בשורה של הופעות חיות מהשורה הראשונה. הכל סגור, גם בתי קולנוע, מסעדות ועוד. שני מתחמי ענק ליד ב''ש, קומפלסקים של קולנוע ובילוי הספיקו לפעול חודשים ספורים - ואז באה הקורונה.

הנזקים לסוחרים וליזמים אדירים והעובדה שיש מגפה והם סגורים היא סיבה מספיק טובה בעיני הרשויות להפסיק גביית אגרות ומסים שונים. ''לא יודעים מה יהיה'', אומר לנו הבוקר בעל עסק במתחם קניות - שלא רצה להזדהות כי ''אני לא רוצה להסתבך עם אף אחד. בבאר שבע אסור לך לפתוח את הפה. אני סגור מאז תחילת הסגר וזה כבר הסגר השני. אני תקוע עם סחורה של הקיץ. אני משלם הוצאות - עדיין גובים ממני אגרות, עדיין צריך לשלם לרואה חשבון, עדיין אני חייב להגיע פעם ביום לחנות הסגורה לראות שהכל בסדר. יש לי בגדים שלא נמכר וגם לא יימכרו. לא התארגנתי על החורף כי אין לי ממה. את כל החסכונות השקעתי בעסק, כי המיקום טוב וגם כי אני מוכר במחירים עממיים, אז יש תנועת קונים. עכשיו אני לפני פשיטת רגל. יש לי משכנתא, יש לי תשלומים על מלאי. בבית לא יודעים עד כמה המצב חמור''.

עסק סגור בב''ש. ענפים שלמים מושבתים מאז חגי תשרי (צילום: דני בלר)​​​​​​​

בעל עסק שכן: ''לי אסור לפתוח כי אסור התכנסויות. ביום שישי הלכתי לעשות קניות בסופר והיה מלא. איזה 2 מטר ואיזה נעליים. בסופר עשו לעצמם כיסוי תחת - שמו אלכוג'ל בכניסה והכריזו ברמקולים שצריך לחבוש מסכה ולשמור 2 מטרים.לנו אין לובי חזק כמו לסופרים. אין לנו כוח. יש לי עובדת בחל''ת ואני צריך להודיע לה היום שאני לא מחזיר אותה. חד הורית, שכל כך רצתה לעבוד. אי אפשר להמשיך ככה. הכל פוליטיקה''.

למעלה מ 90% נוכחות נרשמו בבתי הספר במועצות האזוריות מרחבים, הר חברון, שער הנגב, אשכול ושדות נגב. שי חג׳ג׳, יו''ר המועצות האזוריות: ''אחוזי הנוכחות הגבוהים מלמדים על האמון של ההורים במערכת, ועל הצורך של כולם לחזור באופן בטוח ובריא לשגרה. עשינו כל שביכולתנו במסגרת המגבלות על מנת לשמור על בריאות התלמידים והצוותים''. 

''הסעות התלמידים הן אתגר בפני עצמן בימי הקורונה״ אומר חג׳ג׳ ״במרחבים, דאגנו להסעות קבועות ולמקומות קבועים לתלמידים באוטובוסים, כאשר תלמידי כיתות א ב יושבים בחלק הקידמי של האוטובוס וכיתות ג'-ד' בחלק האחורי. כל תלמיד יכול לשבת רק ליד תלמיד/ה מהקפסולה הכיתתית''. חג'ג' הוסיף: ''אני מבקש להודות לכל ראשי הרשויות, מנהלי מחלקות חינוך, מנהלי בתי הספר, למורות ולמורים על ההתגייסות לחידוש הלימודים''.