צפו: ללא קהל ובאינטרנט, ב''ש התייחדה עם זכרו של יצחק רבין ז''ל

25 שנה לרצח ראש הממשלה יצחק רבין - והעיר באר שבע התייחדה עם זכרו בטקס מקוון בלבד, בשל מגבלות הקורונה, בביצוע תלמידי מקיף רבין
send whatsapp messsage send FB messsage
יצחק רבין ז''ל (צילום: יעקב סער / לשכת העיתונות הממשלתית / אוסף התצלומים הלאומי)

25 שנה לרצח ראש הממשלה יצחק רבין ז''ל - והפעם, בתאריך הרגיש והכואב, לא נערכו עצרות, בשל מגפת הקורונה. את הטקס העירוני, בהשתתפות קהל, החליף טקס מקוון, ששודר בעמוד האינטרנט של עיריית באר שבע. את הטקס ביצעו תלמידי תלמידי תיכון מקיף רבין. 

וידאו: טקס לזכרו של רבין, בביצוע תלמידי תיכון רבין (מתוך עמוד הפייסבוק של עיריית באר שבע)


רבין לא היה זר לבאר שבע. בתפקידיו כאיש צבא, כחבר כנסת, שר וראש ממשלה, רבין הרבה לבקר בבאר שבע. הוא לא נפגש רק עם פעילי המערך, אלא גם עם תושבים. הינה סיפור, לא ידוע, על רבין. לקראת הבחירות של 1977, רבין חרש את המדינה. ימים לא קלים, שבין ''פרשת חשבון הדולרים'', של רעייתו לאה ז''ל - בגינה פרש ממועמדות לראשות הממשלה לבין המהפך, בו עלה מנחם בגין ז''ל לשלטון. רבין ביקש להיפגש עם עולים חדשים ברחבת הגלבוע, בשכונה ה'. כסאות הוצבו ברחבה, פודיום, תאורה ומערכת הגברה. דבר אחד שכחו אנשיו של רבין: חיבור לחשמל. 

13 ביולי, 1993: רבין מבקר באתר הקראוונים נחל בקע ונפגש עם עולים (צילום: אבי אוחיון / לשכת העיתונות הממשלתית / אוסף התצלומים הלאומי)

אבי, יוסף ז''ל, הציע לחבר את הכל לשקע בבית שלנו. רבין נאם, דבריו תורגמו לספרדית ורוסית והוא זכה במחיאות כפיים. בסופו של הטקס, אנשיו של רבין רצו לשלם על החשמל, אבא שלי סירב. הם תעקשו ואבא שלי עמד בסירובו. פתאום, דפיקות בדלת. אני, שהייתי אז בן 16, מסתכל דרך העינית ורואה את רבין, עם הסיגריה הנצחית. פתחתי והוא שאל בקול  הכל כך מזוהה איתו: ''אבא בבית?''. הוא אמר אבא שלי ''תודה''', שאל מתי עלינו ארצה ואם הכל הסתדר לנו. 

וידאו: מסמך הסטורי -  השידור החי של רצח רבין, כפי ששודר בערוצים השונים, בזמן אמת. אריק ניניו, עורך סרטים ומרצה בתחום המולטימדיה, הקליט את השידור מכל הערוצים - הדקות שלפני, הידיעות הראשוניות והבשורה הקשה - בקישור הזה