ראש החדר האקוטי בסורוקה: ''רוב קורבנות האונס אינן מגישות תלונות''

ד"ר איריס שוהם, המנהלת את החדר האקוטי בסורוקה: ''רוב הבנות שמגיעות אלינו לא מגיעות לבדיקה הפורנזית אלא כדי שמישהו יראה אותן ויכיל אותן ולדעת שהן בסדר גופנית להרות וללדת''
send whatsapp messsage send FB messsage
ח'' עודד פורר עם פני אפרצב (צילום: דוברות הכנסת, יהונתן סמייה)

מאת: משה פריאל, כתבנו בכנסת

בדיון חירום שקיימה היום (ג') הוועדה לקידום מעמד האישה התגלה: בנוהל לתשאול נפגעות תקיפה מינית נשאלות הנפגעות על אוננות; יו"ר הוועדה ח"כ עודד פורר דרש כי השאלה תוסר מידית וכי הסרתה לא תפגע בהליך החקירה; ד"ר חן קוגל מנהל המכון לרפואה משפטית הבטיח כי השאלה תוסר מהנוהל הסופי שיגובש; היו"ר ח"כ פורר תקף את משרד הבריאות על אי תקצוב הנושא: "זה פשוט לא על סדר היום שלכם. לא נרד מהנושא ותראה מהר איך תפתחו את המרכזים כי לא תעמדו בלחץ הציבורי אחרי שטאטאתם את זה מתחת לשולחן"; ראש העיר אילת מאיר יצחק הלוי: "אנחנו מטפלים העשרות מקרים מדי קיץ; צריך לברר היכן תבנית נוף מולדתם של בני הנוער שבאים לפרוק עול"

פני אפרצב, נפגעת אונס ריגשה את משתתפי הדיון בעדותה בפני הוועדה ואמרה כי העזה להיחשף לאחר התמיכה הציבורית בנפגעת האונס באילת: "אם הייתי עושה את כל הדרך עד צפת כ-40 דקות נסיעה על פי כל כללי הפרוטוקול בלי להתקלח ובלי לשטוף ידיים אפילו מיד אחרי שנאנסתי באלימות- לא הייתי מוסיפה נסיעה של שעה לפוריה כדי לבקר בחדר אקוטי"

עדותה של נפגעת האונס (צילום: דוברות הכנסת)


יו"ר הוועדה ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) פתח את הדיון: "חדרים אקוטיים יש רק בחמישה בתי חולים ועכשיו נוסף ביוספטל. אין שום סיבה שבכל בי"ח בישראל לא יהיה חדר כזה שאפשר לקחת בו דגימות ולתת את העזרה הראשונה הנדרשת. לא נדרש מכשור מיוחד ברמות בלתי נתפסות. מבחינת הנתונים שניתנו למרכז המידע והמחקר של הכנסת, משרד הבריאות אמר שאין צורך במרכזים נוספים ויש להשקיע משאבים בפיתוח המרכזים הקיימים. המציאות טופחת על פניהם ואני מקווה שנשמע שינוי מדיניות בנושא. החשיבות לחדר אקוטי היא גם משפטית. אנחנו רוצים למצות את הדין עם הנאשמים למען הענישה ולמען יראו וייראו". 
​​​​​​​
בהתייחסו לאונס באילת אמר: "הזעזוע התקשורתי היה מהמספרים אבל בסוף התקיפה היא תקיפה מינית היא תקיפה מינית ווצריך לטפל בה במלוא חומרת הדין. מנתוני איגוד מרכזי הסיוע לשנים 2018-2014,  1250 פניות על פגיעה מינית קבוצתית ורק 84 חקירות נפתחו. המשמעות היא שרבות לא מתלוננות כדי לא לעבור את הסף של המשטרה. המישור המרכזי הוא החוויה שחווה המתלוננת בהגיעה להגיש תלונה. הנחתי הצעת חוק שמתלוננת לא תיחקר על עברה המיני במשטרה או בבימ"ש. לא יכול להיות שבאירוע שקרה יש משמעות למה שקרה לפני שנה שנתיים ולהרגלי בילוי. זה צריך להיות מחוץ לתחום". 

ח"כ עאידה תומא סלימאן (הרשימה המשותפת): "אנחנו עדיין בזעזוע עמוק מהמקרה האלים והמבזה. אם 20 או 30 גברים נמצאו בחדר אחד ביניהם גם קטינים ולאף אחד לא הייתה נקיפת מצפון להגן על הצעירה, זה מחייב שאלות נוקבות על מה קורה עם הדור הצעיר ואיזה חינוך ומסרים הם מקבלים לאורך השנים על היחס לאישה וליחסי מין". עוד אמרה כי כיו"ר הוועדה בתוך 4-3 שנים לא הצלחתי להבין מה הקושי לאפשר את  הטיפול בחדר רגיל למי שבאה להתלונן, כאשר נדרשת השקעה בהכשרות. הדיוני הוועדה הבטיחו במשרד הבריאות תוספת תקציבים והכשרות כך שבכל בי"ח יהיה רופא/ה שיהיו כתובת לכך. בכל אזור הצפון יש חדרים רק בטבריה ובבני ציון. באזור נצרת ועפולה אין. אין אפילו רופאה ערבית אחת שעברה הכשרה". 

ח"כ ע'דיר כמאל מריח (יש עתיד תל"ם): "נערה מפוחדת ומבוהלת שראיתי במיון בי"ח והיה ברור שעברה אונס, לא תפנה לממ"מ לחפש איפה יש חדר אקוטי. רמת הבהילות לטיפול במותקפות היא מידית. אחרי 12 שעות גם לא מזהים את סם האונס ויש חשיבות לזמן. לישראל אין תכנית רב שנתית ובמקו םזאת היא מגיבה לאירועים.. לא מדובר במכשור של מיליוני ₪".

ח"כ סונדוס סלאח (הרשימה המשותפת): "זה מקרה מזעזע ואני לא יודעת עוד כמה מקרי אונס צרכים לקרות כדי שייפתח חדר אקוטי בכל בי"ח. הנערה נאנסה שלוש פעמים, מהאנסים האלימים, מהתקשורת ומהרשויות שלא מטפלות מידית. הופתעתי לשמוע מהשופטת בדימוס רוט-לוי שגם שופטים לא מוכשרים מספיק לדון בפגיעות מיניות. מה עוד צריך לקרות כדי שכל רשות תכשיר את האנשים לטיפול בזמן הנכון ובמקום הנכון?"

ח"כ יואב סגלוביץ' (יש עתיד תל"ם): "הנושא של חדר אקוטי נמצא על סדר היום שנים, בייחוד באילת. שרתתי באילת בזמנו ורוב הנפגעים שהגיעו זה לא מקום מגוריהם. לכן, זה לא רק הטיפול ביוספטל או במשטרת אילת אלא רצף הטיפול לאחר הפגיעה- איך מגיעה נפגעת, איך מעבירים אותה ביום הכי קשה הביתה לת"א נהריה או כל מקום אחר. מי לוקח אחריות? במצב אידאלי בו הגיע רופא, שמרו ראיות פורנזיות, מי לוקח אחריות מיציאתה מביה"ח? אין על כך נוהל מסודר ובאילת חייב להיות נוהל שונה במיוחד בגלל המרחק שלה". בהתייחסו לנושא החדר האקוטי בשרון אמר כי "מדובר כרגע על ויכוח של תקן וחצי. הייתי בבי"ח מאיר והם עושים פרויקט נפלא והם צריכים סכום לא גבוה של 750,000 ₪".  

מנהלת ביה"ח יוספטל ד"ר אביטל בר אושר: "מיום שהגעתי לפני תשעה חודשים ידעתי שאטפל בנושא. מה שיקר הוא כוח האדם- להפעיל 24/7 רופא בכיר ועו"ס. הרופא צריך להיות גם מוכשר לזה וגם זמין רק לזה. הוא לא יכול לעשות במקביל ניתוחים קיסריים או משהו אחר. זה לא שביוספטל לא טיפלנו בנפגעות תקיפה מינית. גם השנה וגם בשבוע שעבר אנחנו מטפלים בכל מי שפונה. 
פעמים רבות הנפגעות לא רוצות שהמשפחה תדע ויש לשמור על סודיות ויש את נושא השינוע, שאינו מוסדר אך אנחנו לא משאירים את הנפגעת לבד. אנחנו עובדים יחד עם העירייה והקמנו ועדת היגוי שמשתפת את המשטרה וגורמי צה"ל כי פעמים רבות מגיעות חיילות. יש מקום להכניס לנוהל את נושא השינוע". 

לשאלת היו"ר ח"כ פורר השיבה כי "החדר האקוטי נפתח אתמול. טיפלנו בנשים, למרות שלא היה חדר ייעודי וכונן. מעבר לכך צריך להקים זעקה על למה זה בכלל קרה. צריך למנוע את הדבר הזה ולחנך מגיל אפס.החדר נותן מענה רפואי סוציאלי ומשפטי. כל הציוד שמדובר עליו נותן מענה מבחינת התיעוד והוא מאוד חשוב. 

פני אפרצב נפגעת אונס: ''אני בת 27 במקור מקצרין. אני בוגרת תכנית פוליטיקאיות צעירות שבזכותה יש בי את הכוחות לדבר מולכם בפנים גלויות. בעברי הייתי יו"ר אגודת הסטודנטים בעברית וסיימתי תואר ראשון בהצטיינות. בין מכלול הדברים שמרכיבים אותי אני סובלת מפוסט טראומה מורכבת כתוצאה מתקיפה מינית. כשהייתי בת 19 אדם קרוב ומוכר אנס אותי בחדר השינה צמוד לבית הורי באמצעות סם אונס. לפני 8 שנים כשזה קרה לא הייתה מודעות לסם האונס ולא היה לי מושג שקיימת עבורי האופציה להיבדק בבית חולים. אם הייתי יודעת, הייתי מגיעה למיון זיו בצפת המוכר לי מהתנדבותי במד"א שם אין חדר אקוטי. אם הייתי עושה את כל הדרך עד צפת כ-40 דקות נסיעה על פי כל כללי הפרוטוקול בלי להתקלח ובלי לשטוף ידיים אפילו מיד אחרי שנאנסתי באלימות- לא הייתי מוסיפה נסיעה של שעה לפוריה כדי לבקר בחדר אקוטי.

כל האינסטינקים שלך אומרים להתרחק מבדיקות פולשניות גם אם ההיגיון אומר שאת חייבת את הראיות כדי שהמשטרה תסכים להסתכל לכיוונך. המוח שלך צורח ללכת להתקלח ולשפשף מעלייך כל זכר לזוועה שעברה עלייך.  אם היה חדר אקוטי בצפת הייתי מקבלת את הוודאות שנאנסתי, מה שלא היה לי תחת הסם האונס. הייתי מקבלת גישה לעו"ס ובתקווה גם לפסיכיאטרית והייתי עוצרת בזמן התקבעות של מנגנונים אגרסיביים להכנה ע הנפש. עצם העובדה שאני כאן בפנים גלויות היא שזה קורה אחרי שנערה נאנסה קבוצתית ולראשונה מקבלת תמיכה ציבורית עד כדי דיון בכנסת. דיון זה הוא בגדר חלום שלא העזתי לחלום כשאחת החוויות המצלקות לאחר אונס היא חווית האשמה על מה שקרה לך". 

עוד אמרה כי "חדרים אקוטיים יכולים לעזור למזער ולו במקצת את החוויה הטראומתית. ככל שניתן יותר כלים לנפגעות כך נגדיל את סיכויי הריפוי המהיר". 

ד"ר זהר סהר לביא מנהלת המחלקה לעבודה סוציאלית לאלימות במשפחה במשרד הבריאות: "כל בתיה"ח קיבלו הנחיה שאין להשמיד כל ראיה של בדיקה בביה"ח. אנחנו מקיימים בדיקות קבועות עם בתיה"ח לוודא שהדבר מתקיים. בשנה האחרונה יש ועדה מייעצת למשרד הבריאות כדי לחדד את המענים שנפגעי תקיפה מינית אמורים לקבל בכל מסגרת רפואית. נכון שהיום אין צוותים שעברו הכשרה ייעודית בכל בי"ח. יש בעיה תקציבית שאנחנו בניסיון לפתור אותה. התמחור להפעלת חדר אקוטי היא 950,000 ₪. ברמה המקצועית, אנחנו מדברים על מיומנות שלא רק נמדדת בהכשרה אלא גם על נושא של כמה רופאים יכולים לעסוק הזה. ככדי לתת מענה ראוי יש להציב טור של כוננים ייעודיים שזה מעלה את התקציב". 

ד"ר חן קוגל מנהל המרכז הלאומי לרפואה משפטית: "ניתן את הליווי המקצועי לכל חדר אקוטי שייפתח כפי שאנחנו עושים היום לכל מי שמעוניין לקבל. שמענו אמירה שזה חדר פשוט וזה רדוקציה של העניין כי יש מיומנות נרכשת של הצוות המקצועי וניסיון. כמו שאף אחד לא רוצה שמישהו שעשה הכשרה של שבועיים ינתח אותו כך גם הנפגעת. ייצא שכרנו בהפסדנו אם רק ניתן הכשרה ונשאיר את הרופאים בשטח. אני מציע טלמדיסין שגם כאשר יושב רופא שאין לו מספיק הכשרה והאינטרפרטציה משמעותית גם להליך המשפטי. צריך למצוא פתרון חוקי איך עושים ייעוץ מרחוק שאנחנו מוכנים לתת". 

שי מעוז מנהל תחום תקצוב רפואה בריאות הציבור במשרד הבריאות השיב לשאלת היו"ר ח"כ פורר מה מונע הקמת חדרים אקוטיים בכל בי"ח: "המשרד בשנתיים האחרונות השווה את התקצוב לכלל המרכזים הקיימים כחלק מתפיסת חיזוק הרכזים והשוואת הסטנדרטים. השבוע החל לפעול החדר ביוספטל ואנחנו רוצים לפתוח חדר נוסף בשרון. הפער הוא בסדר גודל של מאות אלפי שקלים. התקציב התפעולי של משרד הבריאות הוא סביב 9 מיליארד ₪ כשרובו לפי חוק והתקציב הגמיש הוא בסדר גודל של עשרות מיליונים עליהם אנחנו יכולים להשפיע ויש נושאים רבים וחשובים. זה לבטח גבוה מאוד ברשימה. אנחנו מבינים שהנושא בדגש של שר הבריאות ונעשה הכל כדי שהנושא יסתיים". 

היו"ר ח"כ פורר התפרץ לדבריו: "חמש שנים בוועדת הכספים ומעולם לא הגיע מישהו ממשרד הבריאות לומר שחסרים 5 מלש"ח לנושא. הסיפור הוא שזה פשוט לא על סדר היום שלכם. לא נרד מהנושא ותראה מהר איך תפתחו את המרכזים כי לא תעמדו בלחץ הציבורי אחרי שטאטאתם את זה מתחת לשולחן".

רועי קהאן רפרנט בריאות אגף התקציבים במשרד האוצר הגיב לדבריו: "תקצבנו כמו בכל שנה את תפעול החדרים הקיימים בחדרים שאינם שייכים למשרד הבריאות 1.6 מלש"ח- בסורוקה והדסה וארבעת בתיה"ח של משרד הבריאות מתוקצבים בבסיס התקציב. באילת מתוקצבים כספים לשדרוג תשתיות בין היתר לפתיחת החדר האקוטי. עד היום משרד הבריאות לא פנה אלינו לפחות לא בשנה האחרונה לתקצב פתיחת חדרים אקוטיים נוספים. אנחנו לא מכירים בקשה כזו".  

שי מעוז השיב כי "המשרד כן ביקש תקצוב להוספת חדרים נוספים במסגרת דיוני 2020 שלא מוצו ולכן ייתכן שרועי לא מכיר את הנתון. אנחנו מקווים שהקונסטלציה הפוליטית תאפשר למצות את הדיונים ולהקצות את המשאבים בבסיס תקציב המשרד. ביקשנו 6 מלש"ח תוספת לבסיס תקציב המשרד להקמת מרכזים חדשים. כל מרכז מוערך בכמיליון שקלים ומדובר על 6 חדרים חדשים". 

היו"ר ח"כ פורר הודיע דרש תוספת חמישה מלש"ח לפתיחת חדרים אקוטיים חדשים. וביקש לדעת מה עמדת הממונה, המנכ"לית והשר עד סוף הדיון". 

במהלך הדיון נתגלה כי כחלק מהתשאול לנפגעות תקיפה מינית הן נדרשות לענות על שאלות פולשניות כגון היסטוריה מינית ואוננות: 

יו"ר הוועדה ח"כ פורר דרש לדעת "מדוע נפגעת צריכה לעבור תשאול על ההיסטוריה שלה? זה הנוהל לתשאול בתי"ח של נפגעת תקיפה מינית? אני לא מוכן לקבל שנפגעת אונס תישאל על אוננות- אין שום משמעות לשאלה ברמה המהותית ואם לא שואלים זה פוסל את העדות. צריך לבטל את הפארסה הזו. למי עלתה המחשבה לכלול שאלה כזו בנוהל? זה חייב לצאת מידית". 

ד"ר קוגל השיב כי "יש מחלות שונות שגורמות לפגיעות דמוי מיניות באברי המין. הדבר המטריד הוא השאלות על קיום יחסי מין והנוהל צריך להשתנות. יש לברר אם היו יחסי מין לאחרונה בנוגע לבידוד דנ"א אך מדובר בטיוטה ושאלת הנגיעה העצמית תרד מהנוסח של הנוהל הסופי. אני קיבלתי טיוטה מאוד ראשונית והיא לא רלוונטית". 

ראש העיר אילת מאיר יצחק הלוי: "אני בימים עצובים. העיר אילת ב-16 השנים שאני מכהן קיבלה החלטה מטורפת לפתוח קיץ בטוח באילת שמכוון לבני הנוער בחודשי הקיץ. כל הצוות, מדריכים עו"סים, פסיכולוגים, קרוב ל-140 איש מתגייסים מדי שנה כ-6 שבועות לקלוט עשרות אלפי בני נוער. מדובר בילדים שלנו, ומה שהצוות שלי רואה מדי שנה בסדרי גודל של 15,000 בני נוער ובשיחות אישיות כ-2000 בני נוער, החדר האקוטי הוא הטיפול בקצה. צריך לברר היכן תבנית נוף מולדתם של בני הנוער שבאים לפרוק עול. צריך ללכת לאותו ביה"ס אזורי של חברים שראו את חברתם נאנסת ולבדוק איך מקרים בהמיים שכאלו לא יחזרו. עשינו פעולות חסרות תקדים של משטרת תיירות, סיירת הורים בני נוער ועוד".  לשאלת היו"ר ח"כ פורר איך נפגעת תקיפה מינית שמגיעה להתלונן חוזרת לביתה השיב כי "האגף לשירותים חברתיים אמור ללוות אותה. באופן קבוע אנחנו מטפלים בעשרות מקרים, מתקשרים לרשות הסעד במקום מגורי הנער/ה ומחזירים אותם בבטחה". 

(צילום: דוברות הכנסת, יהונתן סמייה)

ד"ר דליה אדמון מנהלת מיון נשים שיבא: "עד עכשיו לא קיבלנו תשובה אם מותר לפתוח ערכת אונס משטרתית שלא בחדר אקוטי אז את הדברים הללו יש לתקן. הטלמדיסין הוא יוזמה מבורכת". 

ד"ר איריס שוהם מנהלת החדר האקוטי בסורוקה: "לא משמידים ערכות אונס, אין התניה בין תלונה במשטרה לבין הבדיקה ורובן לא מגישות תלונות, אולי 10/15% מוכנות שהשוטר ייכנס לחדר לצורך הדיווח. זה מרכז הדיון. רוב הבנות שמגיעות אלינו לא מגיעות לבדיקה הפורנזית אלא כדי שמישהו יראה אותן ויכיל אותן ולדעת שהן בסדר גופנית להרות וללדת. זה לב המרכזים שלנו יותר מהכל- הגישה הכוללת". 

עו"ד איילת רזין בית אור יועמש"ית איגוד מרכזי הסיוע: "מ-2017 אנחנו דורכים במקום למעט יוספטל אתמול. צריך לוודא שלא ישמידו ערכות. המשמעויות של אין חדר אקוטי משליך על כך שנפגעות לא מגיעות להתלונן. מסורוקה עד ת"א יש שממה וכמובן בשרון ומשמעות נוספת היא סגירת תיקים. בשנה שעברה הארץ סערה על האונס הקבוצתי של בת ה-11 אך אחד הכשלים של המשטרה במקרה הזה היא שלא לקחו דגימות פורנזיות אז התיק נסגר. מחדלי חקירה מזכים. בנוסף, לאי הטיפול המידי יש השלכות רפואיות מרחיקות לכת- 5% הריונות לא רצויים, 18% הידבקויות במחלות מין, בעיות פוריות  ועוד. כשמקישים בגוגל "חדר אקוטי" התוצאות מדברות רק על למה לא להגיע. המענים לא נגישים. זה לפתחו של שר הבריאות וזה צריך להיעשות מידית בכל השפות. למשטרה מגיעות כ-6000 תלונות ורק 500 או 600 מגיעות לחדרים האקוטיים".

עו"ד ליאנה מגד ממשרד המשפטים: "העברנו דוח בחודש דצמבר המדבר על הצורך בעו"ס שילווה את הנפגעת מרגע החקירה וזה לא כולל את שלב החדרים האקוטיים. נערוך בדיקה פנימית מה אפשר לעשות בצורך לליווי החדרים האקוטיים". עוד אמרה כי "יש קושי בהגשת תלונות במשטרה בעבירות מין ויש רצון מערכתי לעבודת עומק בנושא. עד פרוץ הקורונה היינו בעיצומו של מהלך להסדרת הדגימות בחדרים האקוטיים בעקבות דיון בוועדה למעמד האישה, יצירת הסדר מהותי וחדש של כמה זמן שומרים את הדגימות, מתי נפגעת מביעה עמדתה ונמשיך בתהליך בתקווה להציגו בחודשים הקרובים". 

''טראומה מינית לא הורגת באותו רגע אבל הורגת לאט''

נפגעת האונס פני אפרצב פנתה בסיום הדיון ליו"ר ח"כ פורר: "הדיון הוא חלום שמתגשם שלא דמיינתי, תודה שבצורה כזו נוקבת דרשת את התשובות ולא נתת למשרד הבריאות לתרץ בתשובות שמעליבות אותי כנפגעת אונס. חסרים נציגי המשטרה שהיו צריכים להיות פה לשמוע אותי ולקבל את המידע. המודעות לחדרים אלו קריטית. טראומה מינית לא הורגת באותו רגע אבל הורגת לאט. החלק בנפש שלי שנרצח באותו רגע לא יחזור אליי. זה נקרא חדר אקוטי אבל הוא חדר הלם לכל דבר ועניין בדיוק כמו לאנשים המגיעים מתאונה על סף מוות כך יש להתייחס לנשים שעברו אונס". 

יו"ר הוועדה ח"כ פורר סיכם את הדיון: "האירוע הזה ילווה את החברה הרבה זמן ואסור לתת לו לרדת מסדר היום. צריך לאחוז את השור בקרניו עוד לפני הטיפולים המערכתיים של חינוך וחברה. יש לנו תיקון לעשות כחברה אבל חלק ממנו הוא לתעדף את הנושאים הללו. בסוף התקציב הוא השיקוף אם הנושא נמצא על סדר היום של הממשלה או לא. והעובדה שמשרד האוצר טוען שלא עלתה דרישה לתקצב את החדרים היא מזעזעת. מדובר בכסף לא גדול במונחי משרד הבריאות אבל הוא דרמטי. זה נמצא מתחת לתחתית הסולם. אנחנו לא נרפה והוועדה דורשת ממשרד האוצר לתקצב עוד השנה 5 מלש"ח לטובת חדרים אקוטיים נוספים. זה סכום סביר והוא גם קיים. הנושא חייב להיות מפורסם בכל השפות, יש פה מנעד רחב של עולים עולות ותיירים שצריכים לקבל מידע מונגש".