דנילוביץ' תומך בהפעלת המסעדות - הבעיה נמצאת בכאוס בקבינט הקורונה

בעקבות הסערה הציבורית: ראש עיריית ב''ש הודיע הבוקר כי הוא תומך בהמשך הפעלת המסעדות ובתי הקפה ומלבד שיעמדו בתו הסגול. הבעיה לא בעירייה, אלא בכאוס השורר בקבינט הקורונה
send whatsapp messsage send FB messsage
ביום שישי האחרון רבים יצאו לעיר העתיקה, להספיק לנשום לפני הסגר, שלא הוטל (צילום: דני בלר)

ראש העיר רוביק דנילוביץ',הודיע על תמיכתו בהמשך הפעלת המסעדות ובתי הקפה ברחבי העיר,תחת המגבלות והשמירה על בריאות הלקוחות והעובדים. דנילוביץ',חזר ואמר כפי שהודיע בחודש מאי השנה,שיאפשר לבעלי המסעדות ובתי הקפה ,הוצאה של כסאות ושולחנות במרחב הציבורי מעבר לתחום שאושר להם בעבר,זאת במטרה לסייע לעסקים ולבתי הקפה להמשיך בפעילות,תחת הקפדה ועמידה בתו הסגול.

בימים האחרונים, משנודע כי קבינט הקורונה עומד להטיל שורה ארוכה של מגבלות חדשות, בהן סגירת המסעדות ובתי הקפה, הרוחות סערו. כאשר יו''ר הוועדה, ח''כ יפעת שאשא ביטון ביקשה הסברים מנומקים להחלטות הקבינט, לרבות ביסוס אפידמיולוגי להגבלות, ביקש יו''ר הקואציליה ומקורבו של ראש הממשלה ח''כ מיקי זוהר, לפטר אותה. אתמול, במהלך הדיונים, היה זה תורו של שר האוצר ישראל כ''ץ לחטוף. זוהר האשים אותו בניתוק מהעם ואמר שאולי הגיע הרגע לדרוש מראש הממשלה לפטר אותו. הדיון נראה יותר כמו ריב בגן ילדים, מאשר דיון על משבר חמור בזמן מגפה ככל עולמית.

הריבים הבלתי פוסקים על רקע פוליטי ועל יוקרה אישית, היעדר המדיניות וחוסר העקביות פוגעים קשה בעסקים, גורמים לאסון חברתי וכלכלי שהשפעותיו לא פחות חמורות מפגיעת הוירוס. הבוקר בעלי מסעדות ובתי קפה בבאר שבע לא ידעו אם מותר להם לפתוח, מאזה שעה ובאיזו מתכונת. הם גם לא בטוחים שמה שהוחלט בלילה יחזיק עד למחרת: קבינט הקורונה המבולבל יכול להחליט משהו וראש הממשלה, לו יש סמכויות על, יכול לבטל אותו כעבור שעות.

וידאו: ככה עובדת וועדת הקורונה בכנסת: מאבקי יוקרה וריבים פוליטיים קובעים את גורלם של תושבי ישראל - ח''כ זוהר מאיים על שר האוצר - ושניהם שייכים למפלגת השלטון (צילום: ערוץ הכנסת)

עוד חוזר הניגון: שוב עימות בצמרת הליכוד בין שר האוצר ישראל כ״ץ - Israel Katz ליו"ר הקואליציה ח״כ מיקי זוהר Micki Zohar...

Posted by ‎ערוץ כנסת‎ on Monday, July 20, 2020

​​​​​​​
בתחום המסעדנות מדובר בפגיעה בשרשרת עבודה הכוללת לא רק את המסעדנים ובעלי בתי הקפה, אלא גם ספקים, נותני שירותים ועוד. ההחלטה מאתמול, שני, גם לא פותרת את הבעיות של מסעדות רבות בבאר שבע, שנמצאות בתוך מתחמים סגורים. כבר אתמול, עם הודעת קבינט הקורונה, החליטו בעלי מסעדות רבים לסגור ולשלוח שוב את העובדים לחל''ת. ''אני רגע לפני פשיטת רגל, גמרתי את החסכונות, החובות לספקים גדלו והממשלה לא מסוגלת להחליט החלטה אחת נכונה'', אומר בעל בית קפה בב''ש, שבקיש להישאר בעילום שם. אתמול הוא הודיע לעובדים שהם יוצאים לחל''ת והסביר להם כי ייתכן שלא ישובו לעבודה כלל.

אסף בן עטיה, מבעלי מסעדת ''גיגסי'', שמע על הצהרת ראש העירייה, אך הוא כבר החליט לשלוח את העובדים לחל''ת ולסגור את המסעדה ''עד שיהיה מתווה''. ''ההחלטות לא עוזרות לנו. איש לא יישב בחוץ בצהרים החם ובכל מקרה, המתווה לא מתאים לנו, בגלל מבנה המסעדה. לא נוכל לשוב לפתוח עד שלא יהיה מתווה ברור ומסודר''. 

''גיגסי'' הינה מסעדה גדולה, בעלת כמה מתחמים, בה אין בעיה לעמוד בהוראות התו הסגול: יש לה כמה מפלסים, מתחמים וחדרים נפרדים, כניסה אחת המאפשרת לנתב את באי המקום, אך ההוראות המבולבלות של קבינט הקורונה לא הותירה לבעליה הרבה ברירות. במסעדות בסדר גודל כזה, אינן נערכות לתפריט בבוקר, אלא מתכננות מראש רכישת מלאים, חומרי גלם ועוד, חייבות לתכנן משמרות, להיערך עם מנות ועוד. כשקבינט הקורונה מחליט משהו בערב ומשנה אותו בבוקר, זה מוביל לכאוס וענף המסעדנות אינו היחידי שחש את הכאוס במשבר הנוכחי. 

גם בענפים אחרים מתלוננים שההצהרות הבומבסטיות של ראש הממשלה, שרי האוצר והבריאות, הנמסרות במסיבות עיתונאים בשעות של צפיית שיא, אינן עומדות במבחן המציאות: עם הסיוע, עם המענקים, אפילו עם מענק העבודה, ששר האוצר הבטיח חגיגית שישולם מיד עם הגשת הדוחות השנתיים. בפועל, עצמאים קורסים, משפחות רבות חוששות כי איבדו את כל רכושן. 

​​​​​​​