''הדרום הפרוע'' בצאלים: הוראה ''לא לרדוף אחרי בדואים''

יממה לאחר פרסום הסרטון המביך בו נראים חיילי צה''ל מוקפים פורעים מהפזורה: מלחמת גרסאות בין הצבא, שמנסה לגמד את התקרית, לבין חיילי המילואים, שמתלוננים שנים על מכת גניבות
send whatsapp messsage send FB messsage
הסרטון המביך בו פורעים מקיפים חיילי מילואים - וההוראה התמוהה (צילומי מסך)

יממה אחרי פרסום הסרטון, המביך יש לומר, בו נראו חיילי מילואים מבסיס צאלים מותקפים על ידי תושבי הפזורה - מלחמת גרסאות בין החיילים לצבא, שמנסה לגמד את מה שקורה בבסיס הדרומי - ולא רק בו. חיילי מילואים מספרים, כבר שנים, כי בבסיס ובשטחי האימונים יש מכת גניבות של ציוד צבאי ואישי, במאות אלפי שקלים. בשטחי האימונים מגיעים תושבי פזורה על טרקטורונים ועושים צחוק מהקצינים. ציוד אישי נגנב מהחיילים, ציוד צבאי נגנב מהבסיס, צלבי קרס וססמאות נכתבים על הקירות. 

וידאו: תיעוד התקרית בצאלים (פורסם ברשתות חברתיות ללא קרדיט)


וידאו: תיעוד המרדף של הפורעים אחרי החיילים, שהועלה בטיק טוק
​​​​​​​


''עושים מאיתנו צחוק. זאת המציאות בנגב וכשאתה בא למילואים בדרום, אתה צריך להיות מוכן לזה שיפרצו לך לאוטו, שיגנבו לך ציוד, שיחדרו לבסיס - ואף אחד לא יעשה דבר. זה מבייש את הצבא. אני לא מבין למה לא עושים כלום. שום צבא בעולם לא היה מרשה שייקרו דברים כאלה'', סיפר חייל מילואים שהרכב שלו ספג נזקים בבסיס בדרום - והוא לא לבד. 

פורעי החוק גם כותבים גראיפטי על מתקני אימונים (צילום: די להפקרות החוק בצאלים)

בצה''ל מאוד לא אוהבים את הפרסום השלילי, כמו שבנגב יש מי שלא אוהבים דיווחים על אובדן המשילות, אבל לא מדובר במשהו חדש. זה קורה כבר שנים וראשי הציבור באיזור נראה כי השלימו עם זה. התקרית האחרונה עם זאת, חשפה את הבעייתיות במלוא עוצמתה. על פי חיילי מילואים תושבים מהפזורה גנבו ציוד צבאי משטח האימונים והתפתח מרדף שהיגע עד לפתח אחד היישובים, בו עשרות צעירים התעמתו עם החיילים, עד שנותר מצב שלדעת אחד הקצינים העמיד את החיילים בסכנת חיים, והוא ירה באוויר. במהלך העימותים עשרות מכוניות של תושבי הפזורה רדפו אחרי החיילים. הפרועים גם לא היססו להעלות את התיעוד לרשתות החברתיות.

מה שגם עלה לרשתות החברתיות, זאת ההוראה ''לא לרדוף אחרי בדואים'', במקרה של גניבת ציוד, מתוך מסמך צה''לי פנימי:


בתגובה לפניית ברנז'ה NEWS, הסתפקו בדובר צה''ל בהודעה כללית למדי ולא נכנסו לפרטים: ''הארוע תוחקר והופקו ממנו לקחים ברמה המבצעית והבטיחותית. מהתחקיר הראשוני עלה שהקצינים הפעילו שיקול דעת נכון ומדוד והגיבו במהירות לסיכול הארוע ולמניעת גניבה מבסיס צה״ל. במקביל ניתנו הנחיות בטיחות באירועים מסוג זה, למניעת פגיעה בכוחות צה״ל. יצויין כי בניגוד לחלק מהדיווחים , לא נגנב ציוד מהבסיס. תופעת הגניבות באיזור מוכרת ומטופלת ע״י המפקדים ובהובלת משטרת ישראל''.

אלא שבאתר צה''ל עצמו המידע בנוסח אחר לגמרי, להראות עד כמה מנסים לכאורה לגמד בתופעה במסרים לקהל הדרומי: ''הבוקר (רביעי) שוחחו סגן הרמטכ"ל, אלוף אייל זמיר, וסגן המפכ"ל, ניצב אלון אסור, לנוכח אירועי גניבה וניסיונות גניבה שאירעו בשטחי אש ואימונים של צה"ל ע"י אזרחים ישראלים. השניים ציינו כי יש להמשיך ולפעול בשיתוף פעולה משמעותי בין הגופים, כפי שנעשה עד כה, ולייצר פתרונות נוספים למניעת עבירות חמורות מסוג זה''.

''סגן הרמטכ"ל ציין את תפקודם של קציני צה"ל בהיבט המבצעי באירוע המורכב, במהלכו חתרו לסיכול ניסיון הגניבה וניסו למנוע אותה בטרם הועבר הטיפול למשטרת ישראל. השניים סיכמו כי יהודק הפיקוח באזור בסיסי צה"ל בדרום הארץ במטרה למנוע את הגניבות והסיכון הטמון בהן, בפרט ע"י מאמצי מניעה לצד פעילות אכיפת נחושה ובלתי מתפשרת בהובלת המשטרה מול העבריינים עד למיצוי הדין עימם''.

וידאו: אחד המקרים - גניבת רכב בעיר הבה''דים, בלי בושה, לעיניי המצלמה
​​​​​​​

המקרה בצאלים מצטרף לשורה ארוכה של תקריות, בחלקן מביכות ואחרות מקוממות, בבסיסים בדרום, אותו דרום שכל כך רצה שבסיסי צה''ל יגיעו אליו ויסייעו לפיתוחו. אז שוב, אחרי שהדברים מגיעים לתקשורת, בממשלה מזדעקים ומבטיחים לטפל בבעיה, אך הטיפול יהיה דומה לזה של שאר בעיות הנגב: הרבה הצהרות, מעט מעשים.