משבת: פסטיבל ''דרום אדום'', תחת אבטחה משטרתית כבדה

כמדי שנה נערך פסטיבל ''דרום אדום'', המציין את פריחת הכלניות בנגב. השנה הפסטיבל מציע שלל אירועים ואילו במשטרה מבקשים מציבור המבלים לגלות ערנות, בשל בלוני הנפץ העזתיים
send whatsapp messsage send FB messsage
מטיילים בדרום אדום (צילום: יוסי זמיר, קק''ל)

פסטיבל "דרום אדום" יחל בסוף השבוע הקרוב, תחת היערכות משטרתית גדולה, בשל עשרות בלוני הנפץ המשוגרים מדי יום מהרצועה לשטחי הנגב. אמנם נכון להיום, חמישי, אין שינויים בתוכנית הפסטיבל, אך במשטרה מבקשים מהמטיילים לשמור על עירנות ולדווח על כי אירוע חושד. 

יערות קק"ל והכלניות כבר מוכנים ומחכים למשפחות המבקרות, אחרי שבשנה שעברה שדות רבים הועלו באש בלוני התעברה. הגשמים הנדיבים ועבודתם המסורה של אנשי קק''ל, סייעו לשקם בחלקו את ההרס. במהלך הפסטיבל יתקיימו אירועים, הפעלות ופעילויות לציבור הרחב לצד שני אירועי השיא  - צעדת הכלניות ע"ש שושנה דמארי ומרוץ הכלניות השנתי של קק"ל.

כמדי שנה, במהלך חודש פברואר יתקיים פסטיבל "דרום אדום" החוגג את פריחת הכלניות ביערות קק"ל ברחבי הדרום. קרן קימת לישראל דואגת, מטפלת מטפחת ושומרת על היערות במהלך השנה ולכבוד הפסטיבל מזמינה את הציבור הרחב למגוון הפעלות בין הכלניות ולשני אירועי השיא – צעדת הכלניות ומרוץ הכלניות.

גם המשטרה ערוכה לפסטיבל (צילום: משטרת ישראל)

גם משטרת ישראל השלימה היערכותה לקראת פסטיבל "דרום אדום" שיחל כבר בסוף השבוע הקרוב ויימשך מספר שבועות. במשטרה קוראים לציבור לצאת ליהנות בטבע אך להישמע להנחיות בטיחות המצילות חיים. פיקוד המחוז הדרומי של משטרת ישראל, קיים היום הערכת מצב מיוחדת בשיתוף המפיקים והצבא, לקראת הפסטיבל. במשטרה ציינו כי ״במסגרת ההיערכות  הושם דגש על שמירת ביטחון הציבור, פיקוח והזרמת התנועה במוקדים הקריטיים, ומתן מענה מבצעי לכל תרחיש על ידי עשרות שוטרים ולוחמים מיחידות המשטרה בדרום.״


בשבת, ה-1 בפברואר, יערכו פעילויות שונות:

"שוקמה": שוק דרומי אביבי, בשעות 10:00-6:00 - שוק צבעוני איכרים ואמנים מקומיים במתחם Yellow בית קמה. השוק יכלול אמנים מקומיים ותוצרת מקומית ויהיה שער הכניסה המזרחי למרחב הפסטיבל.

"חגיגה מסתובבת" בכלי בראשית, תאשור: הפנינג צבעוני ומקסים בסטודיו הקרמיקה המרהיב, עם מגוון פעילויות לילדים ולמבוגרים, בין היתר  מופע ליצנות בועתי. בחצר סטודיו כלי בראשית במרחב הירוק בין עצים לכדים נפגש לפעילות יצירה זורמת. יצירת כלים באובניים, תמונות פסיפס צבעוניות והתנסות בחומר. עוד במקום: טעימות חורף, מכירת כלי קרמיקה בסטודיו. לפרטים 077-7295797. בין השעות 10:00-15:00

תערוכת צילומים ב"בית פנימי" בקיבוץ שובל: בין השעות 10:00-14:00 תתקיים תערוכת צילומים המשקיפה על המרחבים הירוקים באזור בעונה זו. בתערוכה תמונות של אלו שהקימו נווה ובית באמצע השממה, הם בחרו את המקום המשמעותי ביותר עבורם בקיבוץ ובו הצטלמו. הבחירות, הצילומים, הנוף שמציץ בין לבין - כל אלה יוצרים חוויה ייחודית ומרגשת. במקום פועל בית קפה קטן ומקסים "פולה" שיהיה פתוח כל שבת בין השעות 10:00-13:00. ניתן יהיה לאכול בחדר האוכל בקיבוץ עם הילדים בין השעות 11:30 ל13:30 (התשלום במזומן בלבד). לפרטים נוספים 0522297875, 0522297889.

בין אירועי הפסטיבל, הצעדה לזכרה של הזמרת הלאומית שושנה דמארי, שבין שיריה גם השיר "כלניות", תצא ביום שבת, 8.2.20, החל משעה 08:00 בבוקר ועד השעה 15:00. תחילת הצעדה באתר ראשונים של קק"ל בקיבוץ רוחמה, משם יצאו שלושה מסלולים – קצר באורך 2.5 ק"מ, בינוני של 5.5 ק"מ וארוך של 7.5 ק"מ. לאורך המסלולים ילוו את המשפחות והצועדים תחנות הפעלה, להטוטנים, ליצנים, להקות זמר והדרכה עם מדריכי קק”ל.

כשבוע לאחר מכן, בתאריך 15.2.20, יתקיים מרוץ הכלניות השנתי של קק"ל המושך רצים מכל הארץ לחוויה של פעם בשנה – לרוץ לצד הכלניות והמרבדים האדומים. המרוץ יוזנק החל משעה 07:40 בבוקר ויכלול שלושה מקצים תחרותיים של ריצה – 5, 10 ו-15 ק"מ. בנוסף יתקיים מקצה עממי למשפחות של 2 ק"מ בלבד. המרוץ יתקיים ביער שוקדה של קק"ל. מסלולי הריצה עוברים בלב מרבדי הכלניות ובנופיו המרהיבים של צפון הנגב. בסיום המרוץ יתקיים טקס הענקת מדליות לזוכים.

בנוסף לאירועי השיא של קק"ל בפסטיבל דרום אדום, הציבור הרוכב מוזמן להגיע ליערות קק"ל באזור הדרום וליהנות ממגוון סינגלים ומסלולי אופניים העוברים בין הכלניות ובתוך נופי צפון ומערב הנגב. סינגלים העוברים בין הכלניות ניתן למצוא בנחל גרר, יער בארי, יער להב, ועוד. מסלולי הרכיבה ברמות שונות וחלקם אף מציעים חיבור בין סינגלים ברחבי היער. לפרטים נוספים על אירועי דרום אדום, הצעדה, המרוץ ומסלולי האופניים ניתן להיכנס לאתר האופניים של קק"ל ולאתר פסטיבל דרום אדום.

וידאו: כך תזהרו מבלוני נפץ (צילום: משטרת ישראל)

גם השנה המועצה האזורית בני שמעון תיקח חלק משמעותי בפסטיבל ומציעה מגוון פעילויות לקהל הרחב. הצפי הוא לעשרות אלפי מבקרים בפסטיבל הקרוב בצפון הנגב.

אתר הפריחה העיקרי במועצה הוא יער דבירה, והמרבדים היפים ביותר נמצאים באזור חניון יער טבע – ממש מאחורי קיבוץ דביר. האתר יארח אירועים גדולים בשתיים מהשבתות, ושלל פעילויות קטנות בשתי השבתות הנותרות – כמו למשל טיולי אופניים מודרכים והשכרת אופניים. ניתן להגיע כמובן גם באמצע השבוע וליהנות מהפריחה בשקט.

העסקים בבני שמעון יקיימו אירועים ופעילויות כמו "החגיגה המסתובבת" של כלי בראשית במושב תאשור שזכתה להצלחה ענקית בשנה שעברה ותתקיים פעמיים במהלך הפסטיבל השנה. בנוסף, ייערכו מגוון רחב של מופעי מוזיקה במהלך הפסטיבל. 

מסלולי אופניים עם קק''ל (צילום: יואב לביא ארכיון צילומים קק''ל)​​​​​​​

ניר זמיר, ראש המועצה האזורית בני שמעון: "פסטיבל דרום אדום הוא אחד מיוזמות התיירות המשמעותיות ביותר בנגב. הכלניות האדומות שעוטפות את המרחב הכפרי ועשרות אלפי המבקרים, המגיעים לנפוש באזור ולבקר בעסקים השונים והמגוונים, מביאים רוח טובה אלינו לצפון הנגב. השילוב בין התרבויות השונות במרחב מייצר סביבה תיירותית מעניינת, צורות ההתיישבות והחברה הבדואית הופכות את הביקור בפסטיבל לחוויה מלהיבה ומעשירה. בפסטיבל יוקמו דוכנים רבים של העסקים המקומיים מרחבי המועצה אשר יציגו את מגוון הפעילויות והמוצרים, בין היתר אוכל מקומי, אומנות, בגדים ומזכרות תוצרת תושבי האזור. המבקרים הרבים יוכלו ליהנות מהמסלולים הרבים ברחבי המועצה האזורית בני שמעון, מסלולי אופניים לכל גיל ורמת קושי, מסלולים רגליים ומרחבי פיקניק ביערות. אני שמח להזמין את הציבור מכל רחבי הארץ אלינו לנגב, ליהנות מהטבע הנפלא ופעילות  הפסטיבל"

למידע נוסף ולרכישת כרטיסים, היכנסו לאתר הפסטיבל

המשטרה קוראת למטיילים לגלות עירנות

במשטרה קוראים לציבור הרחב לצאת וליהנות ממרבדי הכלניות בטבע ומאירועי הפסטיבל השונים, אך מנגד מדגישים כי יש להקפיד על מספר כללי בטיחות שישמרו על ביטחונם, בטיחותם ושלום חייהם-

חפצים חשודים: 
במידה ומבחינים בחפץ חשוד, לרבות בלונים ופריטי אמל"ח, יש להתרחק ולהרחיק סקרנים, לחייג 100 ולהזעיק את כוחות המשטרה. חבלני משטרת ישראל ערוכים לטפל בכל דיווח שכזה במקצועיות השמורה להם בלבד.

נהיגה זהירה:
התאימו את נסיעתכם לתוואי הדרך ולהימצאות מטיילים רבים בסביבתכם. האטו את המהירות, היו ערניים והימנעו ממעשים הגורמים להיסח דעת. הקפידו על ציות לחוקי התנועה, חיזרו הביתה בשלום. מומלץ להסתייע ביישומון "waze". מידע נוסף על אתרים, פעילויות פסטיבל "דרום אדום" ודרכי הגעה ניתן למצוא באתר- www.habsor.co.il .