''עד מתי ימשיכו לפגוע ברוכשי דירות פוטנציאליים?''

אלי אביסרור יו"ר ארגון הקבלנים בנגב ומ"מ נשיא התאחדות בוני הארץ – מגיב על הצעת החוק לתיקון חוק המכר שמציע שר הבינוי והשיכון זאב אלקין
send whatsapp messsage send FB messsage
אלי אביסרור והשרה שקד (צילום: דיאגו מיטלברג / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')


בארגון הקבלנים בנגב מביעים מורת רוח רבה בעקבות הדיון האחרון שהתקיים בכנסת על הצעת החוק לתיקון חוק המכר. את ההצעת החוק לתיקון חוק המכר הציע שר הבינוי והשיכון זאב אלקין כשמטרתה להוזיל את המחירים עבור רוכשי הדירות בישראל. במסגרת הצעת החוק הובאו בין היתר הנושאים הבאים: 

1. פיצוי על איחור במסירת דירה (גם אם האיחורים לא קשורים לקבלנים): סעיף זה עוסק בפיצוי על איחורים במסירת הדירה. עד עתה, הקבלנים נדרשו לפצות את הרוכשים רק אם האיחור במסירה נגרם מנסיבות הקשורות אליו, בעוד שבמקרים בהם האיחור נבע מסיבות אחרות הם לא נדרשו בפיצוי. הצעת התיקון לחוק קובעת כי ליזם תהיה אחריות על איחור במסירה מכל סיבה והוא יידרש לפצות את הרוכשים.

2. ניתוק עלויות הקרקע בהצמדת מחיר הדירה למדד תשומות הבנייה: סעיף זה נוגע לאופן חישוב מדד תשומות הבנייה, כך שהמחיר יוצמד רק לעלויות הבנייה ולא לכל מרכיבי הדירה כשיתרת הסכום לא תוצמד כלל. הסכום שיוצמד ייקבע בהתאם לעלות בנייה למ"ר, לפי חלוקה גיאוגרפית וסוג הבנייה. כמו כן, ההצמדה תהיה רק עד תאריך המסירה שרשום בחוזה המכר, ולא עד מסירת הדירה בפועל.

3. ביטול גביית שכר הטרחה של עורך הדין של הצד המוכר: סעיף זה הינו בקשר לשכר הטרחה לעו"ד של המוכר בהיקף של כ-5,000 שקל שמושת על רוכשי הדירות בגין שירותים משפטיים כמו רישום בית משותף או העברת זכויות. הצעת החוק מבטלת את הסעיף וקובעת כי המוכר לא יהיה רשאי לגבות מרוכש הדירה שכר טרחה עבור עו"ד מעבר לעלות הדירה עצמה.

אלי אביסרור יו"ר ארגון הקבלנים בנגב ומ"מ נשיא התאחדות בוני הארץ: "שוב אנו עדים למצב שבו חל נסיון שבו ממשלה שולפת תוכניות מהמותן ללא מחשבה תחילה, שכן הצעת חוק שכזו תגרום לתוצאה הפוכה ותגרום לעליית מחירי הדירות. כל הסעיפים שמובאים בהצעת החוק בהם פיצוי על איחור במסירת דירה גם אם האיחורים לא קשורים לקבלנים, ניתוק עלויות הקרקע בהצמדת מחיר הדירה למדד תשומות הבנייה וביטול גביית שכר הטרחה של עורך הדין של הצד המוכר - כל אלה בסופו של דבר יגולמו במחיר הדירה ומי שישלם על כך בסופו של אלה רוכשי הדירות. הגיע הזמן שהממשלה תיקח ברצינות את משבר הדיור ותוביל תוכניות ארוכות טווח שישפיעו על תושבי מדינת ישראל ותחדול מסאגת התוכניות הפופוליסטיות שצצות חדשות לבקרים. התוכניות הממשלתיות כדוגמת מחיר למשתכן ודירה בהנחה וכן ההצעה לתיקון חוק המכר הן הגורם להתייקרות מחירי הדירות. עלינו לעשות הכל ולבלום את הרחקת חלום רכישת הדירה בקרב זוגות צעירים ורוכשי דירות פוטנציאליים ולהפוך את החלום למציאות".


רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים: https://bit.ly/3iQmqmo

על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬

​​​​​​​