לבריאות!, גם בדימונה ויישובי הנגב המזרחי

יו''ר אשכול נגב מזרחי וראש עיריית דימונה בני ביטון אירח את מנכ''לי משרדי הבריאות, הפנים והג'וינט אלכא באשכול נגב מזרחי ליום סיור והתרשמות מתכנית ''בריאות באשכולות האזוריים'' 
send whatsapp messsage send FB messsage
ראש עיריית דימונה, בני ביטון (צילום: יח''צ / CC BY SA 4.0)

ביום שלישי השבוע הגיעו מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' נחמן אש, מנכ"ל משרד הפנים יאיר הירש, ראש שירותי בריאות הציבור ד"ר שרון אלרעי פרייס ומנכ"ל הג'וינט אלכא אורי גיל, ליום סיור והתרשמות מהתכנית "בריאות באשכולות האזוריים" שקיים אשכול נגב מזרחי המוביל מהלך לקידום בריאות ומניעת תחלואה בקרב תושביו.

יו"ר אשכול נגב מזרחי וראש עיריית דימונה בני ביטון אירח את סיור המנכ"לים והנציגים מכל האשכולות האזוריים, תוך שהוא מדגיש את חשיבות שיתוף הפעולה בין משרדי הממשלה, הרשויות החברות, אשכולות הנגב המזרחי והמערבי, ארגוני הבריאות, מוסדות האקדמיה וארגוני החברה האזרחית, בהשגת השפעה משמעותית וארוכת טווח על בריאות כל תושבי הנגב מכל המגזרים.

"הקמת בית חולים נוסף בנגב המהווה כ-60 אחוז משטח המדינה ונסמך רק על סורוקה, הוא מהלך חשוב, אך חשוב שלצד טיפול בחולים, נעסוק בשימור הבריאות ובמניעת תחלואה, כדי שכמה שפחות תושבים יזדקקו לטיפולים רפואיים ופשוט יהיו בריאים יותר בזכות המהלך מקדם הבריאות שאנו מובילים כאן", אמר ביטון.

צילום: יח''צ / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א'

באירוע החגיגי, שאותו החליט אשכול נגב מזרחי לקיים באבו תלול שבמועצה האזורית נווה מדבר כחלק מהמחויבות לקידום אורח החיים הבריא במגזר הבדואי, חולקו תעודות הכשרה למובילי הבריאות הרשותיים באשכול, אשר סיימו את הקורס שהעניק להם כלים לקידום אורח החיים הבריא ביישוביהם, ונחתמה אמנה להקמת מיזם food lab" נגב"- מעבדת מחקר רב-תחומי ויישומי לעיסוק בנושאי תזונה, אכילה וקיימות לקידום אורח חיים בריא באזור, בשיתוף ובתיאום בין כל השותפים באקוסיסטם האזורי, לרבות אוניברסיטת בן-גוריון בנגב שאותה ייצג בסיור הפרופ' נדב דוידוביץ. 

אשכול נגב מזרחי, בהובלת היו"ר בני ביטון, המנכ"ל אליעזר יעקב, מנהלת אגף חברה ושותפויות קארין לוינשטיין ומתכללת הבריאות דורית שרף בוסל, מוביל מזה מספר חודשים מהלך אזורי המבוסס על אסטרטגיית משרד הבריאות השואף לפתח מענים בתחום הבריאות המונעת, על בסיס מחקרים המצביעים על הקשר שבין סביבה עירונית וגאוגרפית לבין בריאותם של התושבים החיים בה.
במסגרת התהליך, הכשיר האשכול בחודשים האחרונים מובילי בריאות ברשויות וסיפק להם ארגז כלים מקצועי שיסייע להם להוביל מהלכים לקידום הבריאות בקהילותיהם, ובתוך כך לתרום לקידום אורח החיים הבריא על בסיס גישת "בריאות, שוויון והוגנות בכל מדיניות", מודל "עיר מקדמת בריאות", "עיר ידידותית גיל" והתכנית הלאומית לקידום אורח החיים הבריא "אפשריבריא".


ממשרד הפנים נמסר כי כיום פועלים, באמצעות האשכולות האזוריים ברחבי הארץ, 24 פרויקטים שונים בתחום הבריאות, שמביאים לידי ביטוי את ההכרה שבחשיבות שיתופו של השלטון המקומי במהלכים הקשורים לקידום אורח החיים הבריא ומניעת תחלואה. 
כל אחד מהפרויקטים הללו שם דגש על הצרכים האזוריים של כל אשכול, כאשר באשכול נגב מזרחי הדגש הוא על טיפול בנושאים כמו: השמנת יתר, השמנה בקרב ילדים, סוכרת, מודעות לא מספקת לאורח חיים בריא ולתחום איכות הסביבה, הזדקנות מיטבית, שמירה על עצמאות הקשיש ומניעת בדידות בקרב ותיקים.

מנחת סיור המנכ"לים, מנהלת אגף פיתוח אזוריות, מנהל הפיתוח, משרד הפנים שיר רבינוביץ', אמרה כי כשעיקרון האזוריות והשלטון המקומי פגשו את תחום קידום הבריאות ומניעת התחלואה של משרד הפנים, החלה מהפכה שתורמת ליעדים המובילים שני המשרדים לייצר אזור שבו השלטון המקומי חזק ושבריאות התושבים מתקדמת בזכות שיתופי פעולה חוצי מגזרים, משרדים וארגונים.

שותפתה להנחיה, מנהלת אגף תכנון מדיניות, מינהל תכנון אסטרטגי וכלכלי במשרד הבריאות אנה לרנר-זכות, הוסיפה ואמרה כי בתקופת הקורונה למדנו כי מגפות מסרבות להכיר בגבולות מוניציפאליים ושמנהיגות מקומית תמיד יודעת מה טוב עבור הקבילה שאותה היא מובילה.

תובנות אלה הן שהובילו את הוצאת הקול קורא לאשכולות האזוריים למימוש התפקיד של "מתכלל בריאות אזורי". באשכול נגב מזרחי מאיישת אותו דורית שרף בוסל, ויחד עם מנהלת אגף חברה ושותפויות קארין לוינשטיין, הן מפתחות ומובילות תוכניות אזוריות לקידום בריאותם של תושבי הרשויות החברות באשכול.

"אני שואף שלכל רשות יהיה מתכלל בריאות יישובי כפי שיש בדימונה וביישובים נוספים המבינים את חשיבות הנושא ומפנים אליו משאבים", אמר יו"ר האשכול וראש עיריית דימונה, "יש בפנינו אתגרים בריאותיים לא פשוטים, פערים שצריכים להצטמצם ובעיקר מחויבות לשוויון בתחום הבריאות, שזה הדבר הכי הוגן ומתבקש שיש".רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים: https://bit.ly/3iQmqmo

על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬