מה המפתח להצלחה? כנס עסקים קטנים ייערך במרכז לאודר

מרכז לאודר לתעסוקה בבאר שבע יארח ב-15 לדצמבר את כנס האיגוד לעסקים קטנים. שאלנו את נעמה שקד לוי, מייסדת פורצת תקרות זכוכית, האם מגדר עדיין מהווה מכשול בעולם העסקי של המאה -21
send whatsapp messsage send FB messsage
מרכז לאודר לתעסוקה (צילום: בלומנקרנץ חברה לפרסום בע''מ / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')

ביום רביעי, ה-15 בדצמבר, ייערך במרכז לאודר לתעסוקה בבאר שבע כנס האיגוד לעסקים קטנים. העסקים הקטנים מהווים פלח נרחב מכלכלת באר שבע, אך גם אחד המגזרים המתמודד עם כמות האתגרים הגדולה ביותר. על פי בדיקה שערכה פירמת דאן אנד ברדסטריט, עוד לפני תחילת משבר הקורונה, באר שבע מובילה בהיקף העסקים בסכנת סגירה. 

בין הסיבות לקשיים: מצבה הכלכלי של באר שבע, אך גם היעדר ניסיון מצד היזמים. נעמה שקד לוי תנחה את הכנס בבאר שבע.  היא אנתרופולוגית, מנחה קבוצות, מקדמת פרויקט להעצמת עסקים מקומיים בנגב וגם לוקחת חלק בפרויקט מנהיגות בעצמה.

שאלנו אותה האם בעולם העסקי של 2021, העניין המגדרי עדיין רלוונטי?
''בוודאי שיש עדיין פערים מגדריים, בישראל עוד לפני הקורונה הפער בין נשים לגברים עצמאים עמד על 45%. נשים עושות עסקים אחרת לגמרי מגברים, אחת הבעיות הקשות היא שהגופים השונים של המדינה לא יודעים להתאים עבורן את הכלים העסקיים. למשל להציע הלוואות גבוהות בערבות מדינה, איננה רלוונטית למרבית הנשים, הן זקוקות לסכומים נמוכים יותר ושם המדינה לא נמצאת... 
לדעת לנצל כלים להצלחה זה מאוד תלוי מעמד, רצון, סביבה חברתית וכמובן היכולות האישיות.

יזמות היא אחת הדרכים המשמעותיות ביותר למוביליות חברתית, לקבוצות מיעוט, מהגרים וכמובן (לצערי) גם לנשים, ובפריפריה. לכן ההנגשה של כלים לנשות הנגב היא כל כך משמעותית! לא מספיק להגיד שיש גופים שונים כדי שנשים יצליחו בעסקים, חשוב להיות במודעות מגדרית ולהנגיש את הידע והכלים לרמה שלהן''.

מהי לדעתך הסיבה שאחוז כל כך גדול של עסקים בבאר שבע נמצא בסכנת סגירה?
''אני לא מספיק מצויה בנתוני העיר, יכולה אבל בניחוש מושכל - ממש חשוב להנגיש כלי יעוץ שונים כדי לעזור לעסקים להצליח. לדעת העסקים זעירים של נשים הם רלוונטיים ומשמעותיים לכלכלה העירונית והארצית, ולהנגיש להן את הידע, המשאבים.

הכנס הזה נועד לחבר את בעלי ובעלות העסקים שכן לקחו חלק מהנגשה של ארץ עיר לעסקים במהלך הקורונה, יש רצון לעורר השראה, להגיד לרגע סחטיין עליכם - כי באמת שזו הייתה (ועודנה) תקופה מאוד מאוד מאתגרת עסקית. אני בכנס אקח את ההשראה שנקבל מההרצאה של יובל אברמוביץ - להגשמה. איך לקחת חלום להעביר אותו לחזון עסקי ולמטרות''.


על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתים בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬ ​​​​​​​​​​​​​​