גאווה לבאר שבע: נסים סספורטס – ראש המשלחת לאולימפיאדה הפראלימפית

סספורטס, ששימש משך שנים רבות מנכ''ל חברת כיוונים, מחובר לבאר שבע ולספורט בכלל, עומד בראש המשלחת הראשונה של ישראל למשחקי החורף הפראלימפיים. ''מודה לאל על הזכות לזכות בריגוש הזה, גאים לייצג את ישראל''
send whatsapp messsage send FB messsage
ניסים סספורטס (צילום: באדיבותו)

''אנחנו על המפה'', כך מפרגנים תושבים רבים בבאר שבע לנסים סספורטס, מנכ"ל ההתאחדות הישראלית לספורט נכים והוועד הפראלימפי הישראלי שיעמוד בראש המשלחת הישראלית הראשונה אי פעם למשחקי החורף הפראלימפיים שייערכו  בין ה-4 ל-13 במרץ בבייגינג, סין. מי שצפויה לייצג את ישראל היא שיינא וספי, בת 19 מיסוד המעלה, המתתחרה בענף הסקי האלפיני. וספי תתחרה בארבע תחרויות: סופר G, סלאלום,  סלאלום ענק וסופר G משולב עם סלאלום.

שיינא וספי, נציגת ישראל באולימפיאדה (צילום: באדיבות עמותת ארז)​​​​​​​

עולם הספורט מלא בסיפוק לכלל העוסקים בו: מקצוענים וחובבנים, צעירים ובוגרים. ספורט הוא לכל גיל. הספורט הפראלימפי הולך שלב אחד קדימה: גם מי שסובל ממגבלה כלשהי, יכול ליטול בו חלק. סספורטס הוא איש ספורט בנשמה ובבאר שבע שמו מזוהה עם ספורט. על כן, בחירתו לתפקיד הרם והשתתפותו במשלחת ממלאת גם את תושבי העיר והנגב בגאווה גדולה.

הוועד הפראלימפי הישראלי אחראי להכנתן ושיגורן של משלחות ישראל למשחקים הפראלימפיים. הוועד הפראלימפי תומך בספורטאי הסגלים השונים ונתמך במישור המקצועי על ידי היחידה לספורט הישגי. הוועד  מפעיל את הקרן לקידום ספורט הנכים, מעניק מלגות הישג לספורטאי הסגל הבכיר בהתאם לקריטריוני הישג מזכים, ומלווה בתמיכה מקצועית ספורטאי עתודה מצטיינים וסגל 2024.

משחקי החורף הפאראלימפיים 2022 יהיו אולימפיאדת הנכים ה-13 שייערכו במתכונת של אולימפיאדת חורף. המשחקים צפויים להתקיים בין התאריכים 4 במרץ ל-13 במרץ 2022 בעיר בייג'ינג שברפובליקה העממית של סין. בייג'ינג היא העיר הראשונה שתארח גם את משחקי הקיץ וגם את משחקי החורף הפאראלימפיים.

עם הספורטאים הישראלים במשחקי טוקיו (צילום: באדיבות ניסים סספורטס)

''אנחנו מאוד מתרגשים'', אומר סספורטס. ''אנחנו נוסעים במשלחת קטנה, בגלל מגבלות הקורונה ובגלל שזו הפעם הראשונה שאנחנו משתתפים במשחקי החורף הפאראלימפיים 2022, שהם בעצם אולימפיאדת הנכים ה-13 אשר ייערכו במתכונת של אולימפיאדת חורף''.

''יחד עם יהושע  דקל, יו"ר הוועד הפראלימפי, החלטנו ''לעשות היסטוריה'' ולחפש צוותים ומועמדת להתחרות באולימפיאדה הפראלימפית בבייג'ינג. 

מאמן השחייה יעקב בינינסון שאחראי על 8 מדליות מהמשחקים הפראלימפיים בטוקיו, מתוכם 6 זהב .רואים את מארק מליאר עומד שני משמאל עם שתי מדליות זהב ואת ארד. שתי שחקניות (יושבות בשורה הראשונה מימין) יולה גורדצוק וורוניקה

סספורטס מספר שכל המשלחות ישהו במתחם מבודד וגם הקהל לא יהיה כמו בעידן הטרום קורונה. אבל ההתרגשות גדולה. ''הייתה התלבטות האם לנסוע, וכמה חברי חברים תמנה המשלחת. בכל זאת, זו תקופה בה צריכים להיזהר ולשמור על הבריאות. ובכל זאת, אנחנו ישראלים ואנחנו פטריוטים ומאוד חשוב לנו שהדגל הישראלי יתנוסס במשחקים. עבורנו זו היסטוריה, לא פחות''.

במשחקי בייג'ינג' 2022 ישתתפו 736 ספורטאים מכ-50 מדינות ב-6 ענפים: הוקי קרח, קרליניג בכסאות גלגלים, סקי אלפיני, סקי קרוס קאנטרי, ביאטלון וסנואובורד. 

מבאר שבע לתפקיד הרם: האהבה הגדולה לספורט ואנשים

סספורטס, יליד באר שבע, מונה בשנת 2016 למנכ"ל הועד הפראלימפי בישראל. מאז, הוא פועל ללא לאות לקידום ענפי הספורט הפראלימפיים. הוא מביא איתו ניסיון ואהבה רבי שנים. הוא לימד את מקצועות הספורט משך כ-17 שנה במקיף א', עבר לעבוד בקובצת הפועל באר שבע, בו שימש כמנהל מחלקת הנוער. במהלך 15 שנה הביא את המחלקה להישגים רבים. בשל הישגיו הרבים, הספורטיביים והחינוכיים, מונה למנכ''ל חברת כיוונים וכאחראי על מנהל הספורט בעיריית באר שבע.

מניף בגאווה את דגל ישראל באולימפיאדת טוקיו (צילום: באדיבות ניסים סספורטס)

בכל אחת מהתחנות, סספורטס הותיר רושם אדיר והישגים רבים. איש נעים הליכות, מאוד צנוע, אוהב את העשייה: ''מעבר להישגים, מדובר בהשתתפות עצמה באירוע היסטורי מבחינתנו  הישראלים.  מדובר באירוע מרגש מאוד לכולנו ובעבור שיינא. מצעירה שבקושי דרכה, לספורטאית מצטיינת שתשתתף באוליפיאדה. זה ריגוש אדיר עבור כולנו, גם אם מתוקף הנסיבות ניסע במשלחת קטנה''.

''אני מודה לאל שהגעתי למקומות האלה, שאני זוכה לחוש ריגושים אדירים יחד עם אנשי המשלחת'', אומר נסים.
ישראל, מספר, נסים, הייתה בין החלוצות בעולם בתחום הספורט הפראלימפי: ''בגלל המלחמות. ישראל צברה המון ניסיון בטיפול ובשיקום. אחרי מלחמת ששת הימים ואחרי מלחמת יום הכיפורים, בשנות השישים והשבעים, היו ימים של שיא ושל הישגים גדולים. זכינו בהמון מדליות בתחרויות. ההישגים היו באופן אירוני, כי במלחמות נפצעו רבים והספורט היווה חלק נכבד מהשיקום שלהם''.

יש בספורט ההישגי, מספר נסים, משהו שתורם לעוסקים בו, בין אם זה ספורט פראלימפי או כללי. ''הקורונה, לצערנו, השביתה המון תחרויות בחו''ל וגם האפשרות להתאמן בחו''ל, כפי שהיה קודם. אבל עשייה לא נפסקה. ''בין אם זה לשפר את שיטות האימון, להשקיע בכישרונות, לגייס מדריכים, בשיתוף פעולה עם העמותות, הספורט האתגרי תורם לכל העוסקים בו''.
''בישראל נצבר ידע רב בתחום הספורט הפראלימפי. למעשה, ישראל מדורגת יחסית גבוה בכמות הספורטאים וההשגים. הצלחנו להביא לתוך הספורט הפראלימפי בישראל ענפים נוספים, כגון טקוונדו. הספורט הפראלימפי גם שינה את כל נושא הספורט בישראל: כיום כל המתנ''סים וכל מתקני הספורט נגישים, קיימת רגישות יותר גדולה כלפי ציבור הנכים, האפשרויות שלהם להתאמן יותר גדולות''.

בית הלוחם בבאר שבע - פועל יחד עם הוועד הפראלימפי

המועדון בבאר שבע הפועל יחד עם הוועד הפראלימפי הינו בית הלוחם, מרכז ספורט-שיקומי, אשר מציע פעילות חברתית לנכי צה”ל ובני משפחותיהם והוא מופעל על ידי ארגון נכי צה”ל. השירותים שבית הלוחם מעניק עונים על צורכי אוכלוסיית נכי צה”ל והם נגישים מבחינה פיזית ומבחינה ארגונית לאוכלוסייה זו.
​​​​​​​
מרכזי בית הלוחם הכוללים בריכת שחיה מקורה ורחבה, מדשאות, חדר כושר, אולמות ספורט, חדרי משחקים, מועדוני קריאה, אולם תרבות וחדרי פעילות ייחודיים. לצד כל אלה קיימת פעילויות העשרה במסגרת חוגים רבים בתחומים מגוונים לחברי הבית, ולבני משפחותיהם.

אין ''לא מתאים'': ההתאחדות הישראלית לספורט נכים מתאימה פתרונות לכולם

קורה לעיתים, שמי מציבור הנכים ורצה לעסוק בספורט הישגי או ספורט בכלל – וחושש שהוא או היא ''לא מתאימים'', או שלא יימצא עבורם ענף ספורט מתאים. בהתאחדות הישראלית לספורט נכים, אמונה על ניהולם של עשרים ענפי ספורט פראלימפיים ומנהלת בהם את כל פעילות הספורט התחרותית וההישגית של ספורט הנכים בישראל, עונים אחת לאחת על השאלות האלה:


מה אני נכה? אתם רוצים שאני אשב בכיסא גלגלים?
''עזוב אותך מתיוגים, בוא תשב על כיסא גלגלים ספורטיבי, מהיר, גמיש וקל שעולה בסביבות ה-20,000 ש”ח'' 
הפציעה שלי ממש קשה, אני בטח לא מתאים!
''בוא תבדוק, ישנם ענפי ספורט שמותאמים במיוחד למוגבלות גבוהה''
הפציעה שלי ממש קלה, אני בטח לא מתאים!
''בוא תבדוק, ישנם מספר ענפי ספורט, בהם ניתן לשחק עם פציעות קלות בלבד''. 
איזה מוגבלויות מתאימות לספורט הפראלימפי?
''ההתאחדות הישראלית לספורט נכים, פועלת על פי סוגי המוגבלויות של הוועד הפראלימפי הבינלאומי שעיקרם מגבלות פיזיות קבועות או לקות ראייה''. 
ואם אין מועדון ספורט לאנשים עם מוגבלויות לידי?
''היום אנחנו כבר יודעים איך להתאים פעילויות ספורט לאנשים ללא מוגבלות לאנשים עם מוגבלות,  נשב ביחד ונמצא מה אפשר לעשות ואיזה ידע יש להעביר למועדון ספורט שכן נמצא לידך על מנת שיאפשר גם לך להנות מספורט''.

בהצלחה גדולה לנציגים שלנו, של כולנו בבייג'ינג!


רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים:  https://bit.ly/3FSWzTO
​​​​​​​
על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬