רוכשים מחוץ לעיר מתנפלים על דירות ''על הנייר'' בבאר שבע

גידול של עשרות אחוזים במכירת דירות בבאר שבע, אחד השיאים מתחילת שנות האלפיים
send whatsapp messsage send FB messsage
צילום המחשה: Image by Nikguy from Pixabay

הפתעה בבאר שבע: בירת הנגב רושמת שיא במכירות קבלנים בשוק החופשי. קהל הרוכשים הוא בעיקר אנשים שעבורם זוהי דירתם הראשונה. מדובר באוכלוסיה ברמות השכר הנמוכות שרוכשים דירות "על הנייר". רובם, אגב, אינם לא תושבי העיר ולא תושבי הדרום - כך עולה מסקירות כלכליות של משרד האוצר והלמ''ס.

בחודש מאי  נמכרו בבאר שבע 532 דירות, גידול של 85% בהשוואה למאי בשנה שעברה, ובאופן מפתיע אחד השיאים בבאר שבע בחודש מאי מאז תחילת שנות האלפיים.

בבאר שבע מצפים לגל שיעלה קצת סומק על כלכלת העיר. לפני כעשור שנים דובר על עשרות אלפי משרתי קבע שיירדו לנגב עם מעבר צה''ל, מה שלא כל כך קרה. כעת התקווה היא יהודים שיעזבו את הארצות בהן יש אנטישמיות, יבואו לבאר שבע. גם פה מדובר במשהו שלא מתממש. 

באר שבע נשארה חלופה זולה יחסית למשקיעי נדל''ן, אך הריבית הגבוהה במשק וחוסר הוודאות לגבי כלכלת ישראל ב-2025, שמים כוכבית אזהרה לכל צעד. בכל זאת, המחירים בבאר שבע נמוכים מאלה במרכז הארץ

כלכלת באר שבע נסמכת לא מעט על ענף הבניה והמובילים אותו מתמודדים בימים אלה עם המשבר בענף הבסניה בכל הקשור לידיים עובדות. עם זאת, רכישות ‘’על הנייר'' מראות מידה גדולה של אמון בענף המקומי. 

על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שפורסמו לאחרונה, עולה כי ב-12 החודשים שבין אפריל 2023 למרץ 2024, היו כ-62,790 התחלות בניה, ירידה מזערית, של 1.5%, לעומת 12 החודשים הקודמים, די מפתיע בהתחשב במשבר כוח האדם בענף הבניה. בשנה האחרונה, מספר הדירות שהחלו בבנייתן נמוך ב-10% מהתקופה שלפני המלחמה ופרוץ משבר הריבית.