יישובים בעוטף בהודעה דרמטית: ''המדינה מציעה שיקום חלקי בלבד, לא נתחום על הסכמי תקומה''

שמונה חודשים אחרי מתקפת הטרור והמדינה עדיין לא התחילה בשיקום החורבן בעוטף עזה. השבוע נדהמו חברי הקיבוצים לגלות שכאשר זה יקרה, מדובר בשיקום חלקי בלבד
send whatsapp messsage send FB messsage
ההרס בכיסופים (צילום: מישל אמזלג / לע''מ)

פורום יישובי העוטף "הביתה" מפרסם היום, רביעי, הודעה דרמטית: ‘’לא נחתום על הסכם השיקום של המדינה עם קיבוצי ויישובי העוטף''. מדובר בתשעה יישובים וקיבוצים בעוטף עזה שספגו את הפגיעה הקשה ביותר ב-7 באוקטובר המאוגדים תחת פורום "הביתה" קיבלו החלטה שלא לחתום בשלב זה על הסכם השיקום והפיתוח עם מנהלת תקומה.

בעוטף עזה יש ביקורת קשה כלפי המדינה, בה הם רואים את האשם במחדל הנוראי שהוביל למתקפת הטרור ולהרס הקהילות, להרצחם של 1,400 ישראלים וחטיפתם לעזה של כ-250 איש, מהם כ-125 עדיין בשבי החמאס. 

שיקום יישובי העוטף מתקיים בעצלתיים. קהילות שלמות שפונו ממנו הולכות ומתפרקות ובממשלה עסוקים בפוליטיקה וכיפופי ידיים. החשש בקהילות הוא כי ככל שיחלוף הזמן, קהילות יתפרקו והחברים כבר לא ישובו לעוטף. מצב דומה קיים בצפון, שגם אותו מזניחה ממשלת ישראל.
 


לא נוכל ולא נרצה לחשוף את היישובים לסיכון הכרוך בכניסה למתווה שיקום חסר, בו ימצאו את עצמם היישובים בעוד מספר שנים עומדים בפני שוקת שבורה

 ‘’מספר שבועות לאחר מחדל השבעה באוקטובר הקמנו את 'פורום הביתה'. הפורום מאגד את נציגי הנהלות הקהילות שנפגעו באורח הדרמטי ביותר בשבת השחורה – בארי, כפר עזה, ניר עוז, נחל עוז, כיסופים, נירים, חולית, נתיב העשרה ורעים. עשינו זאת מתוך הבנה שאיגום משאבים, שיתוף ידע ויצירת חזית אחידה מול מוסדות המדינה, יאפשרו גיבוש תוכנית מדויקת ונכונה על מנת שנוכל לשוב לבתינו ולקהילותינו'', כותבים במכתב פתוח לתושבים ראשי פורום יישובי העוטף.

‘’בחודשים האחרונים אנחנו עמלים על בניית תכנית שיקום יחד עם מנהלת תקומה, אולם ישנם פערים משמעותיים בין הצרכים לבין התכנית המוצעת. תכנית השיקום המוצעת ליישובים בתצורתה הנוכחית היא חלקית בלבד, והיוועצות נרחבת עם אנשי מקצוע רבים מהתחום מעלה שלא תספיק לכלל צרכי השיקום. כנציגי ההנהלות אין באפשרותנו לחתום עליה ולדווח לקהילות שלנו בלב שלם שהיא תספיק לכל צרכי השיקום. על רקע הדברים אנחנו מבקשים לעדכן אתכם בשיח שאנו מנהלים במסגרת פורום הביתה מול מנהלת תקומה ולשתף בתשובתנו למתווה השיקום המוצע''.

 

מראות ההרס בכפר עזה (צילום: קובי גדעון / לע''מ)‘’במכתב למנהלת תקומה, השבנו כי היישובים לא יוכלו להיכנס למתווה החושף אותם לסיכון משמעותי לשאת בתשלומי השיקום מכיסם מבלי שניתן מענה מספק לשאלות שבבסיס תחשיב אומדן התקציבים לשיקום. תנאים כאלו לא היו מתקבלים במצב דברים רגיל – ובוודאי שאין לכך מקום בקידום תהליכי השיקום ביישובי חבל התקומה. על המדינה לפתוח דף חדש אל מול הישובים והתושבים, לאחר ההפקרה הנוראית שהייתה מנת חלקם''.

 

ההרס בנחל עוז (צילום: מישל אמזלג / לע''מ)‘’מיקדנו את עיקרי הנושאים שלא ניתן לגביהם מענה מספק, ואשר אלמלא יפתרו לא יהיה ניתן לאמץ את המתווה – מדובר בסוגיות שבליבת העניין כמו תוספת מע"מ, אשר צפוי להאמיר בשנת 2025 ל-18%; בהצמדת תקציב השיקום למדד תשומות הבניה אשר גם הוא צפוי לעליה דרמטית בעקבות החרם שהטילה טורקיה; בעדכון המחיר למ"ר אשר לטענת גורמים רבים בענף אינו משקף נכונה את המחיר הנוכחי, שהושפע וחווה גם הוא עליות דרמטיות בשל אי כניסת פועלי בניין זרים למדינת ישראל בהיקף הנדרש; מענה לסוגיית הבתים המחוללים שתתן מענה למי שרוצים לשוב לבתיהם אך לא מסוגלים לשוב לבתיהם שחוללו; מימון תשתיות בשכונות שנהרסו כליל; וסוגיות נוספות. ללא ליבון הפערים והגעה להסכמות, לא נוכל ולא נרצה לחשוף את היישובים לסיכון הכרוך בכניסה למתווה שיקום חסר, בו ימצאו את עצמם היישובים בעוד מספר שנים עומדים בפני שוקת שבורה''.