מסתמן: חלק מהסיעות שנבחרו למועצת העיר באר שבע ילכו לאופוזיציה

מאמצים להרכיב קואליציה כמה שיותר גדולה במועצת העיר באר שבע, אך לא כל הסיעות מרוצות – ולראשונה, אחרי שנים רבות, עשויה להיות בבאר שבע אופוזיציה גדולה ורעשנית – דווקא באחת התקופות הקשות והרגישות
send whatsapp messsage send FB messsage
ארבעת הסגנים: טובול, אביכזר, זוהר ונומה וראשד עיריית באר שבע, דנילוביץ'

מועצת העיר באר שבע לחמש השנים הקרובות תוצג, אי''ה, ביום רביעי הבא, ה-20 לחודש. לצדו של דנילוביץ' יכהנו שני סגנים מטעם רשימתו דרך חדשה, סגן מטעם סיעת ש''ס וסגן רביעי, מטעם סיעת גשר. דנילוביץ' קבע כמו בכל פעם ולא חרג ממנהגו על מפתח מנדטים במינוי הסגנים ויצא שאלה לא באו מהרשימות הליברליות.

עם זאת - ועד להצגת הרכב המועצה בפני משרד הפנים, יימשכו המאמצים לשלב כמה שיותר רשימות בקואליציה, כאשר הכוונה היא להקים קואליציה מקיר לקיר - ללא אופוזיציה, אך ספק אם הדבר הוא בר ביצוע.

לא רק שהבחירות המקומיות נערכו בזמן מלחמה, גם הציבור לא הגיע להצביע בהמוניו. אחוז ההצבעה בבאר שבע עומד על 39.37%. בשכונות החדשות אחוזי ההצבעה היו גבוהים, בשכונות הוותיקות הציבור היה אדיש. תוצאות הבחירות למועצת העיר הן כאלה, שדנילוביץ' יזדקק לשותפה אחת לפחות כדי להשיג רוב למועצה, אחרי שרשימתו ירדה ב-3 מנדטים מהבחירות האחרונות.

ראוי לציין את ההישג אותו גרף דנילוביץ׳ גם ברמה הארצית (למרות שלא היו מתמודדים מולו) על התמיכה בו לראשות העיר  בתמיכה בו של 96.6 אחוזים שזה אחוז ההצבעה הגבוה ביותר בקרב הערים הגדולות בישראל בנוסף להישג המשמעותי של 13 מנדטים לרשימתו (לעומת ראשי ערים מכהנים שזכו לכמות מנדטים דלילה שמחייבת אותם לתת יותר במשא ומתן לשותפות להרכבת הקואליציה).

בניגוד לקדנציה הקודמת, בה כיהנו 5 סגנים -  4 בשכר ואחד ללא שכר, בפעם הזאת רוביק לא יפעיל את הסגן החמישי בשלב הראשון ומשאיר לעצמו את האופציה לפתוח את המנוי בהמשך, כאשר נאות חובב תסופח רשמית לבאר שבע, אז יוכל למנות סגן חמישי בשכר.

צריך להבין: אחרי מתקפת הטרור ב-7.10 וחודשים רבים של לחימה, חלקים רבים בציבור הבוחרים, בבאר שבע ובכלל בישראל, אינם מתעניינים בפוליטיקה או בפוליטיקאים. יש 134 חטופים ישראלים בידי ארגון הטרור חמא''ס, עסקים ועצמאים קרסו בגלל המלחמה והעיניים והלב נשואים למקומות אחרים.

 

אולם מועצת העיר באר שבע ממתין לחברים החדשים (צילום: דני בלר)

שתי פגישות לכל רשימה – ומלאכת מחשבת

כל הרשימות הזוכות נפגשו עם צוות המו''מ הקואליציוני פעמיים. בפגישה ראשונה הרשימות השמיעו מה רצונותיהן. בפגישה השנייה הוגשה הצעה לרשימות איזה תפקידים מוצעים לחברי המועצה מטעמן. דנילוביץ' הפעיל שיקול דעת רב ואת ניסיונו המוניציפלי, על מנת להציע לכל אחת מהרשימות את התפקידים בהן יוכלו לתרום את התרומה הגדולה ביותר ויממשו את הבטחותיהן לציבור שבחר בהן.

כמו בכל משא ומתן, גם כאן יש מרוצים יותר ומרוצים פחות וייתכן כי חלק מהרשימות יבחרו לשבת באופוזיציה, לפחות בשלב הראשון.
 

הסגנים של דנילוביץ׳ הם ד''ר חפצי זוהר, שממשיכה איתו גם בקדנציה הזו ותמשיך להיות מ״מ ראש העיר ומחזיקת תיק החינוך ושחקן הרכש שלומי נומה, שעבר ממנכ''לות בכיוונים לזירה הפוליטית וככל הנראה יקבל את תיק ההנדסה. הסגן השלישי הולך לרשימה השנייה בגודלה במועצה, סיעת ש''ס, לידיו של הרב אושרי אביכזר שכל הנראה יקבל את תיק הרווחה. אביכזר יוכל להיעזר בש''ס הארצית, בעיקר בכל הקשור להזרמת תקציבים לעיר. הרב אביכזר נהנה מתמיכה רחבה בתנועת ש''ס ואהוד מאוד על התושבים בבאר שבע.
שמעון טובול, מסיעת גשר יקבל את תפקיד סגן ראש העיר הרביעי ומחזיק תיק איכות הסביבה. טובול היה רוב מערכת הבחירות במילואים – גויס עם תחילת המלחמה והשתחרר כשלושה שבועות לפני יום הבחירות עם הישג אדיר של שלושה מנדטים שאפשרו לו את הסגנות ואת ההמשך בתיק ההנדסה וכן קבלת תפקידים נוספים שיאפשרו לו גם לרצות את כלל בוחריו.

 

ראש העיר הפופולרי בישראל: כמעט 97% מתושבי באר שבע תמכו בדנילוביץ'


מלאכת הרכבת הקואליציה

מבחינתו של דנילוביץ', צו השעה הוא הקמת קואליציה כמה שיותר רחבה, זאת לנוכח האתגרים שעומדים ועוד יעמדו בפני העיר. במציאות, לא כולם מרוצים. הסיעות הליברליות קיבלו הצעות מעניינות. דנילוביץ' רוצה לנצל את ניסיון חבריהם במגוון נושאים שהרשימות הביעו בהם את התעניינותם ובהם יוכלו לתרום הכי הרה:

רשימת באר שבע ביתנו  בראשותה של ג׳ולי קייט - הרשימה הרביעית בגודלה לאחר רשימתו של ראש העיר והרשימות הדתיות מכוונת גבוה וקיבלה הצעה לתפקידים מעניינים ובהם אחריות על תיק הקליטה, יו״ר וועדת איכות הסביבה  ותפקיד ביצועי בחברה הכלכלית, אך כרגע עדיין במשא ומתן.

הרב גדי מזוז, שכיהן כסגן ראש העיר ועסק בענייני רווחה וקהילה, שהם חשובים ומרכזיים בבאר שבע, ייצג את המפלגות עוצמה יהודית והציונות הדתית. הפעם, בשל מפתח המנדטים, הוא עלול שלא לקבל תפקיד ביצועי ולשבת בשל כך באופוזיציה. כפי שקורה במשאים ומתנים, הכל עדיין פתוח. מזוז, המוכר כאיש ציבור אחראי ושקול, מתייעץ עם ראשי הרשימה ועם רבניה, באשר לצעדיו הבאים.

חוזה חדש לבארשבעים בראשות שני הצעירים, עידו אטיאס וטימור מיכאלי , עם אמביציה וחדורי מטרה לפעול ולהשפיע קיבלו הצעה לתפקידים בתחומים הצעירים, הנהלת סטארט אפ, ותפקיד במינהלת העיר העתיקה (יעדים). עדיין לא ברור אם יכנסו לקואליציה עם היצע זה אלא שגם מולם פועל דנילוביץ', כנראה עד הרגע האחרון, על מנת לשלבם בעשייה במקומות בהם תהיה להם תרומה ראויה. 

אמנון כהן, חבר המועצה מהליכוד, נפגש אף הוא ראש עיריית באר שבע. הוא הציג את עמדת רשימתו, בשיחה שהייתה בעלת רוח טובה. הכוונה, לדבריו, היא לעשות טוב לבאר שבע ולפעול במועצה למען העיר.

 

חלוקת המנדטים במועצת העיר באר שבע
באשר לאווירת השיחות, חברי המועצה איתם שוחחנו מדברים על אווירה טובה ועניינית.

גם ברגע כתיבת שורות אלה העניינים אינם סופיים. המאמץ הוא לשלב את כלל הסיעות שנבחרו בקואליציה ולהעניק לחבריהן רשות וועדות מרכזיות בעשייה העירונית. בפועל, יכול להיות שלראשונה תהיה במועצה אופוזיציה פעילה ועירנית, רבת חברים, שגם תהיה לעומתית ורועשת, מחזה כמותו לא זוכרים מזה שנים באולם המועצה.

עם זאת, יש להזכיר: המשא ומתן הקואליציוני נמשך עד הדקה ה-90 שלפני הצגת המועצה. גם אחרי שהמועצה הוצגה, אין מניעה מהסיעות להצטרף לקואליציה.