מקומם: ''המרכז לבריאות הנפש בבאר שבע לא תוגבר בתקנים ותקציבים מאז המלחמה''

בעוד שהמצוקה נפשית גדלה מאוד ביישובי הנגב מאז מתקפת הטרור, המרכז לבריאות הנפש בבאר שבע לא קיבל תוספת תקציבים או צוותים, כך עולה מדיון היום בכנסת
send whatsapp messsage send FB messsage
צילום: גוגל מפות/ שימוש הוגן על פי סעיף 27 א'

ועדת העבודה והרווחה דנה היום,  שלישי,  בדרישתו של איגוד העובדים הסוציאליים להקדים את תשלום הפעימה השנייה של הסכם השכר. התשלום עומד על כ-200 מיליון שקלים, שחצי מהם היה אמור במקור להיכנס לתוקף בסוף 2024, והחצי השני בסוף 2025. האיגוד דורש לשלם אותה במלואה מייד, בשל הדחיפות בגיוס עובדים סוציאליים נוספים כדי לענות על צורכי המלחמה.

"מ-7 באוקטובר אני הולכת לישון וקמה בבוקר עם דאגה איך ניתן מענה לאוכלוסייה של עוטף עזה וכל האזור שנפגעה, גם עכשיו וגם לאורך שנים", גילתה במהלך הדיון עו"ס לינור רכב, סגנית מנהל המרכז לבריאות הנפש בבאר שבע, האחראי על טיפול באוכלוסיית הדרום. "עבודת המרפאה שלנו הוכפלה, מרפאה שגם ב-6 באוקטובר הייתה באי-ספיקה ועם תורים ארוכים. אנחנו עוד לא בצונאמי. המדינה מדברת הרבה על בריאות הנפש, אבל לא קיבלנו אף תקן ואף שקל מאז 7 באוקטובר".

 


עבודת המרפאה שלנו הוכפלה, מרפאה שגם ב-6 באוקטובר הייתה באי-ספיקה ועם תורים ארוכים
  

לפני דיון בוועדה נודע כי משרד הרווחה הקצה 510 תקנים חדשים  לשירותי הרווחה ברשויות המקומיות בתקציב 2024, מהם 310 מיועדים להשפעות המלחמה על שירותי הרווחה ו-200 נוספים לתגבור המחלקות לשירותים חברתיים, בהשקעה כוללת של כ-137 מיליון שקלים.

נציגי משרד הרווחה טענו בוועדה שהתקנים אינם הבעיה אלא איושם, במיוחד ברשויות המקומיות. לדברי נציגת המשרד, 905 תקנים לא מאוישים, והאיוש ברשויות המקומיות עומד על 86% בלבד. היא סיפרה שכל עובדת סוציאלית שנייה עוזבת את התפקיד בשנתיים הראשונות. פחות מ-10% מהסטודנטים והסטודנטיות לעבודה סוציאלית רואים את עצמם עובדים בשירות הציבורי.

איילת בן דוד, עו"ס לטיפול באלימות במשפחה, סיפרה על חוויותיה הקשות מאז 7 באוקטובר: "כחמישה שבועות אחרי פרוץ המלחמה התחלנו לראות עלייה חדה. במרכז שאני עובדת בו, הפניות  עלו ביותר מ-50%. מצאתי את עצמי מתלבטת אם לטפל עכשיו באישה שליוויתי כבר שנה אחרי אירוע אלימות שכמעט הרג אותה, והתוקף שלה משתחרר עכשיו מהכלא והיא מתה מפחד, או באישה שהגיעה באותו יום למרכז ולא יכולה לשבת על הכיסא מרוב חבלות".

ממלאת מקום יו"ר הוועדה, ח"כ מיכל וולדיגר (הציונות הדתית), אמרה שיתקיים דיון נוסף בנושא. "אני פונה למשרדי הבריאות, הרווחה והביטחון לבחון את מפתחות התקינה ואת מספר התיקים, בייחוד בתחומים אקוטיים. אני קוראת לבחון מענק בתקופה הנוכחית ולבדוק את הקדמת הפעימה בהסכם השכר".