בעקבות הביקורת הציבורית: רוב אירועי דרום אדום בוטלו

בסוף השבוע היו אמורים להתחיל אירועי דרום אדום בחבל ארץ שחלק מיישוביו נחרבו ועשרות אלפים מתושביו פליטים בארצם. בשל הביקורת הציבורית - מרבית האירועים בוטלו
send whatsapp messsage send FB messsage
פסטיבל? החורבן הנוראי ביישובי העוטף (צילום: אבי אוחיון / לע''מ)

בעקבות הביקורת הציבורית, הוחלט לבטל את מרבית אירועי דרום אדום, שהיו אמורים להתחיל בסוף השבוע הזה ביישובי הנגב המערבי. בין היתר, הבועה תמיהה על כך שצה''ל והמשטארה מאפשרים לקיים אירועים בגזרה הסמוכה לאיזור הלחימה, כאשר ארגון הטרור חמאס עדיין משמר את יכולות הירי שלו, צה''ל עדיין ברצועה וקיום האירועים הותנה בהכרזת איזורים מסויימים כשטח צבאי סגור. 
 


בקרב המפונים היו תגובות נזעמות על ההחלטה לקיים פסטיבל, כאשר 136 חטופים שבויים מזה 119 יום בידי ארגון הטרור חמאס בעזה ועשרות אלפי תושבים מפונים ולא יודעים מתי, אם בכלל, ישובו לבתיהם
 

באירועי דרום אדום היו אמורים להשתתף עשרות אלפי מבקרים. תושבים, בהם כאלה שפונו מבתיהם, דרשו לכבד את תושבי המקום ולא לבוא לחגוג: ‘’זה לפלוש למקום כשמארחים אינם''.

‘’הכלניות חזרו, וגם דרום אדום. אפשר לכתוב אין ספור קלישאות על דם ואדמה, על החזרה, הצמיחה והפריחה. אבל כשראיתי היום את השלטים שקק"ל שמו ביערות שלהם לכבוד דרום אדום, ביחד עם השרותים הכימים'', כתב בר חפץ, מגדל אבוקדו מקיבוץ נירים.

‘’אז במילה אחת  "לא", ובשתי מילים "אל תבואו"''.

‘’ולא בגלל שמסוכן כאן למרות שעדיין נופלים כאן פצמרים מידי פעם, ולא בגלל שמפחיד כאן (וכן ירי תותחים ומסוקים הוא מפחיד), וגם לא בגלל הכבישים ההרוסים, והקוליסים שהשאירו הטנקים בכל מקום. אל תבואו בגלל דרך ארץ. זה חבל ארץ שהתושבים שלו פליטים בארצם, שהישובים נטושים ושרופים, לעשות כאן פיקניק זה כמו לעשות מסיבה בבית של שכן שנמצא בטיפול נמרץ בבית חולים. זה לפלוש למקום שהמארחים אינם, שלא לדבר על כל אלו שלא יתאפקו ורק ירצו לראות את המיגונית, או את הבתים השרופים בקיבוצים, זה הבית שלנו והפעם אנחנו לא מזמינים''.

בקרב המפונים היו תגובות נזעמות על ההחלטה לקיים פסטיבל, כאשר 136 חטופים שבויים 119 יום בידי ארגון הטרור חמאס בעזה ועשרות אלפי תושבים מפונים ולא יודעים מתי, אם בכלל, ישובו לבתיהם. 

חוה גולן: " אם העולם עצר עבורנו תושבי העוטף, אפשר לעצור את הפסטיבל. נרכין ראש וירכינו ראש כל העם. יש כלניות שעדיין בשבי, יש חיילים שמסכנים את חייהם, הכלניות פורחות ויפרחו גם בשנה הבאה נירמול השיגרה הוא הדבר המסכן אותנו יותר מכל עכשיו וצריך לא לשתף פעולה עם השגרה.עשו מעשה במקום לפסטיבל בואו לתמוך במשפחות החטופים, במשפחות הנרצחים והפצועים שם אנחנו צריכים אתכם.עצם ההגעה לדרום- הינה גושפנקה לממשלה 'שאפשר לחזור'. אז לא".

מטעם מארגני האירועים נמסר: ‘’אנחנו קשובים ושותפים לכאבם של תושבי האזור ומבינים שיש מי שמעדיף להתאבל כעת.  החלטנו, יחד עם חמש המועצות האזוריות השותפות שלנו, לא לקיים את אירועי דרום אדום במתכונת שתוכננה. מירוץ הכלניות והשוק - לא יתקיימו (הנרשמים יקבלו החזר כספי).  צעדת הכלניות לזכרו של אופיר ליבשטיין ז״ל, בתיאום ובהסכמת משפחתו, תתקיים (לקבוצות ותושבי האיזור בלבד).  כמו כן, תושבי האזור ובעלי עסקים רבים שבחרו לחזור ולפעול, יפתחו את שעריהם למבקרים ומטיילים. אנו נמשיך לעדכן ולפרסם אותם ואתם מוזמנים להגיע, לבקר ולתמוך''. 

ההודעה הרשמית (מתוך עמוד הפייסבוק)