הרשימה היהודית-ערבית למועצת העיר באר שבע פרסמה את מסמך העקרונות

הקשבה לצרכי השכונות, סיוע בדיור הוגן לשכבות המוחלשות, שינוי השיח המסית - ''שותפות'' מפרסמת את העקרונות לפיהן תפעל במועצת העיר באר שבע
send whatsapp messsage send FB messsage
כנס היסוד של הרשימה (צילום: שלומית סומך להמן)

הרשימה היהודית-ערבית למועצת העיר באר שבע, שותפות - شراكة (שיראכּה), פרסמה את מסמך העקרונות שלה. אמנם הרשימה טרם הכריזה על מועמדיה (רק רשימות מעטות למועצת העיר פרסמו את מיקומי המועמדים), אבל בסוף השבוע התפרסם מסמך העקרונות, בו היא מפרטת את התחומים בהן היא מתעתדת לעסוק אם תיבחר למועצת העיר. 

ברשימה עתידים להיות משובצים - בשיטת הריץ'-רץ' - אנשי אקדמיה וציבור ערבים ויהודים תושבי באר שבע. על פי הערכות שונות, בבאר שבע כ-6,000 תושבים רשומים ובסך הכל יותר מ-20,000 תושבים ערבים, בהם סטודנטים, צוותי רפואה, רוקחים, עובדי תשתיות, הוראה ועוד, המתגוררים בכל שכונות באר שבע, ותיקות וחדשות כאחד, שרוצים נציגים משלהם במועצת העיר. 

העיקרון המנחה של הרשימה, כפי שפורסם: שותפות יהודית ערבית – למען כל הקהילות והתושבים בעיר שותפות בין תושבים על כל הרצף הכלכלי, מהשכונות הוותיקות ומהשכונות החדשות, עולים וותיקים, צעירים ומבוגרים, נשים וגברים, מכל העדות, הזרמים הדתיים, והלאומים. לאור עיקרון זה, נשאף לייצוג מהותי ברשימה של כלל המרקם העירוני - כך נפתח מסמך העקרונות. 

העיקרון המשלים של הרשימה, כפי שפורסם, הינו שייכות ומעורבות: ‘’נקדם סדר יום המבוסס על הצרכים האותנטיים המגוונים של כל הקהילות והתושבים בעיר. לבאר שבע אליה אנו שואפים יהיה גוון קצת שונה מזה של העיר המוכרת לנו – נהיה מעורבים יותר בהנהגתה והיא תרגיש כמו הבית של כולנו, שמשקף את כולנו ושכל אחד מאתנו שייך אליו''.

הרשימה מבקשת לפעול למען כלל תושבי העיר: ‘’ כדי לחזק את הקשר בין התושבים למרחב המגורים שלהם – נשאף לאייש תפקידים הנוגעים לניהול השכונות ע"י תושביהן ולהגדיל את האוטונומיה לניהול השכונות תוך מתן תמיכה מקצועית ולאור עקרונות דמוקרטיים שייתמכו ע"י אספות ואמצעים דיגיטליים נגישים. נצמצם את פערי השירותים והתשתיות בין השכונות. נקדם דיור הוגן ומגוון שיתאים לכל סוגי האוכלוסיה השונים בעיר – כולל דיור ציבורי למעוטי יכולת, דיור מוגן לוותיקים, מעונות לסטודנטים, ושכירות לטווח ארוך'', אומרים ברשימה.

בנושאי דת: ‘’שירותי דת שירותי דת הם חלק אינטגרלי של חיים קהילתיים – נפעל לאפשר שירותים מלאים לכלל הקהילות והדתות בעיר, ולכיבוד ושימור אתרים דתיים. נפעל לתיקון עוולות עבר. במקביל לחופש פולחן, נתמוך גם בחופש מכפיה דתית'', אומרים ברשימה.

עוד מבקשים ברשימה ליצור שינוי השיח הגזעני והמסית בבאר שבע, כדברי ראשיה: ‘’נפעל לשנות את השיח הגזעני והמסית סביב סוגיית הביטחון האישי. במקביל, נפעל לבסס תחושת ביטחון אישית הנשענת על כל העקרונות הללו. באר שבע בירת הנגב היא עיר מחוז – היא נטועה במרחב המיושב שבתוכו צמחה, ומעניקה שירותים לקהילותיו. נפעל להנגשת השירותים בעיר עבור כלל תושבי המחוז, לשיתוף פעולה אזורי עם שכנינו לקידום הנגב כולו, ולפיתוח קשרי שכנות טובה.''.