אסון בשמורת הטבע: פעוט נהרג, שתיים מהפצועות הוטסו לסורוקה (תיעוד)

מפולת סלעים באחד האתרים המתויירים ביותר בישראל: הרוג ופצועים במפולת בנחל דוד, הסמוך לעין גדי
send whatsapp messsage send FB messsage
מסוק עם פצועי האירוע מגיע לסורוקה (צלום: דוברות סורוקה)

אסון בעין גדי: פעוט בן 5 נהרג במפולת סלעים, 8 אנשים נפצעו. שתיים מהפצועות הוטסו במסוק לסורוקה. המשטרה סגרה את כביש 90 ונפתחה חקירה באשר לנסיבות האירוע, שהתרחש באתר תיירות שהיה אמור להיות בטוח למטיילים.  מפולת סלעים ארעה בסמוך לשמורת נחל דויד כשבמקום מספר נפגעים. כוחות משטרה בינהן יחידות חילוץ, מערך האווירי והצלה הגיעו לזירת האסון. מרבית הפצועים הוסטו לבתי חולים במרכז הארץ. שתי פצועות הוטסו במסוק לסורוקה. 

 

שמורת הטבע בנחל דוד (צילום: UDI STEINWELL / CC BY SA 4-0)מתחקיר ראשוני עולה, כי המטיילים הלכו בשביל מסומן, כאשר מפולת הסלעים ארעה לפתע. המקום בו טיילו מסומן כבטוח למטיילים. 

מדוברות סורוקה נמסר כי  לחדר הטראומה במלר"ד סורוקה פונו באופן מוסק 2 פצועות: אישה בת 46 ונערה בת 15. מצבן  מוגדר קל- בינוני. שתיהן סובלות מפגיעות בגפיים. שתיהן מקבלות טיפול ראשוני בחדר הטראומה.

צוות של זק״א הגיע לזירת האסון. לאחר מאמצי החייאה צוותי מד״א נאלצו לקבוע מוות על ילד כבן 5.  ‘ כביש 90 ממצוקי דרגות לכיוון דרום נחסם לתנועת כלי רכב עקב מפולת סלעים באיזור עין גדי - נחל דוד. ‘’ציבור נהגים מתבקש להשתמש בצירים חלופיים ולהישמע להוראות השוטרים המוצבים במקום'', נמסר מהמשטרה.

מפקד המחוז, ניצב אמיר כהן קיים הערכת מצב וקבע באופן מיידי שזה אירוע רב נפגעים והורה להזרים כוחות גדולים של משטרה, רפואה, צה"ל כב"ה, חילוץ והצלה.

עם תום פעולות החילוץ פונו על ידי צוותי הרפואה 6 נפגעים (1 במצב בינוני והיתר במצב קל) שאר המטיילים חולצו ללא פגע, כשבמקביל מתבצעות סריקות אוויריות ורגליות על מנת לזכות את מסלול ההליכה בנחל וסביבתו ממטיילים.

 

הזירה נסגרה (צילום: משטרת ישראל)

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר: "הגעתי למקום האסון בנחל דוד - אזור בו מטיילים עשרות אלפי אנשים בשנה, הצטערתי לשמוע על הילד המתוק שאיבדנו, אני שולח תנחומים, משתתף בצער המשפחה ומתפלל להחלמת הפצועים. בהערכת מצב בשטח קיבלתי סקירה מקיפה מהמפכ"ל והממ"ז ומשאר גורמי הביטחון, לראות מקרוב ולוודא שהאירוע אכן מתנהל בצורה טובה ולמנוע אסונות כאלו בעתיד - על ידי תגבור כוחות נוספים באזורי הסכנה. אני מודה לכלל גורמי הביטחון וההצלה על עבודת קודש כעת ובמהלך כל השנה באזורים הללו".

מפכ"ל המשטרה, רנ"צ יעקב שבתאי: "משתתף בצער המשפחה ומאחל החלמה מהירה לפצועים, ההחלטה של מפקד המחוז להכריז על אירוע רב נפגעים הייתה נכונה, מכיוון שתמונת המצב לא הייתה ברורה בהתחלה וכל דקה חשובה ולכן ההזרמה המהירה של כוחות המשטרה, חילוץ והצלה, צה"ל, מד"א וכלל הגופים היא קריטית. המקום ייסגר עד לבדיקה גיאולוגית שמומחי קרקע יעבירו אלינו. בשלב הבא תתבצע חקירה משטרתית לגבי האירוע עצמו לבדוק אם היה ניתן למנוע זאת. האירוע הוא קשה אבל אני רוצה לתת מילה טובה לכוחות המשטרה, צה"ל, חילוץ והצלה."

 

המפכ''ל בזירת האסון (צילום: משטרת ישראל)

מפקד מחוז הדרום, ניצב אמיר כהן: "אירוע קשה שהסתיים באובדן של ילד שיצא לטייל עם משפחותו, נעשו פה פעולות מהירות. מבחינתו הכזרתי מיד על אירוע רב נפגעים מתוך הבנה בשלב הראשוני שהתמונה לא הייתה כל כך ברורה. כוחות גדולים של משטרה מיחידות החילוץ שלנו יחד עם סיוע אווירי גם של צה"ל וגם של משטרה, כוחות חילוץ והצלה, מד"א, רט"ג וכלל המערכות נכנסו לדריכות מלאה ובצורה מהירה ונחושה טיפלו באירוע הקשה. בזכות הטיפול המהיר והמקצועי של כלל הכוחות נמנע אירוע קשה יותר. אנחנו נבצע סריקה מלאה נוספת בכל המקום מהקרקע ומהאוויר ונוודא שכולם הגיעו הביתה בשלום. אני מנחה על סגירת המקום עד לביצוע בדיקה גיאולוגית. אנחנו נבצע תחקיר מסודר בשביל תמיד להיות טובים יותר וגם כמובן במידת הצורך תפתח חקירה משטרתית. אני משתתף בצער המשפחה ומאחל החלמה לפצועים".