ממלחמה לשביתה: עיריית באר שבע מושבתת ממחר, שני

מרד העיריות החזקות: קרן הארנונה יאלץ רשויות מקומיות חזקות לקצץ קיצוץ חד בשירותים ולהעלות ארנונה, כדי למממן רשויות חלשות יותר. ממחר, שני, מושבתות הרשויות החזקות בארץ
send whatsapp messsage send FB messsage
צילום: דני בלר

רק הסתיים מצב החירום - וברשויות המקומיות, בהן באר שבע, פתוחים בשביתה כנגד קרן הארנונה, אשר למעשה תפגע ברשויות מקומיות יצרניות וחזקות, תיקח מהן תקציבים מכספי הארנונה שמשלמים התושבים לטובת רשויות חלשות יותר, למעשה, כספי הארנונה יהפכו ל''קופה קטנה'' של האוצר.''החליטו לקחת את הכסף שלכם ולחלק אותו לאחרים. משמעות הדבר: נאלץ לקצץ ולפגוע בכל השירותים החיוניים שמגיעים לכם: בחינוך, ברווחה ובשירותים החברתיים, בניקיון ובהסעות, בתרבות ובספורט, בתמיכה במוסדות דת ורוח. כולם יפגעו!''
עיריית באר שבע תושבת והערב, ראשון,התארגנה כבר הפגנת מחאה בכניסה לבניין העיריה. 

ראשי חלק מהערים יוצאים למלחמה כנגד החלטת הממשלה. ממחר בארשבע תושבת, יחד עם תל אביב-יפו, חיפה, חולון, אשדוד, ראשון לציון, מודיעין, אשדוד, פתח תקווה, רמת גן, גבעתיים, כפר סבא, הרצליה, רעננה, רמת השרון, נשר, רמלה, בית שאן, טבריה, קריית אונו, אור יהודה, שוהם, קדימה צורן, גני תקווה, עמק יזרעאל, יקנעם, מטה אשר, המועצה האזורית גלבוע והמועצה האזורית דרום השרון. מדובר ברשויות חזקות, שמתנגדות להפוך לקופה קטנה.

''הדבר האחרון שהייתי רוצה זה להכביד עליכם, בטח שלא להגיע למצב קיצוני של השבתת מערכת החינוך והשירותים העירוניים אחרי מבצע "מגן וחץ", כאשר הילדים היו מסוגרים בבתים'', מסביר הערב ראש עיריית באר שבע רוביק דנילוביץ'.

לדבריו: ''החליטו לקחת את הכסף שלכם ולחלק אותו לאחרים. משמעות הדבר: נאלץ לקצץ ולפגוע בכל השירותים החיוניים שמגיעים לכם: בחינוך, ברווחה ובשירותים החברתיים, בניקיון ובהסעות, בתרבות ובספורט, בתמיכה במוסדות דת ורוח. כולם יפגעו!''.

''בחודש האחרון נפגשתי ושוחחתי עם כל הגורמים הבכירים העוסקים בנושא, הסברתי להם את הפגיעה הכלכלית האנושה בעיר באר שבע ובתושביה (שאיננה עשירה ונמצאת במדד סוציו אקונומי 5 בלבד) ועל ההשלכות הקשות שתהיינה להתפתחותה. דיברתי מהלב בפני ועדת הכספים של הכנסת וביקשתי שישבו איתנו ויקשיבו למצבנו המורכב''.

''לצערי, שום דבר לא עזר. בניגוד לכל הפרסומים המטעים את הציבור, העיר באר שבע נפגעת קשות מהמהלך. אני יודע שקל יותר לא להשבית ולמנוע זעזועים מיותרים, מעולם לא קיבלתי החלטות חפוזות ללא שיקול דעת. אבל כאן מדובר על גזירה שתחזיר את העיר שלנו אחורה, ותפגע בכל שירות שמגיע לכם ולילדים שלכם''.

עוד אומר דנילוביץ': ''בכל שנות כהונתי אני עובד בשיתוף פעולה מלא מול כל ממשלה נבחרת, מתוך כבוד ולמען המטרה הלאומית החשובה – פיתוח בירת הנגב וחיזוקה. בכאב, אך באמונה שלמה אמשיך להיאבק על מנת שהכסף ששייך לכם ישמש אך ורק לצורכי העיר. את כל זה אני עושה היום כדי שלא תשאלו אותי כאשר יגיע הקיצוץ הגדול ויפגעו השירותים החיוניים שמגיעים לכם: "איפה היית כשהנחיתו עלינו את הגזירות?".

מחאה הערב, בכניסה לעיריית באר שבע (צילום: מטה המאבק ללא קרדיט)

מה יושבת?

בישיבת החירום של ראשי הרשויות שהתקיימה היום, בעקבות הצבעת וועדת הכספים של הכנסת על העברת "קרן הארנונה"  כחלק מחוק ההסדרים, הודיע מרכז השלטון המקומי על השבתה כללית בכל הרשויות המקומיות ,כולל בעיר באר שבע, החל ממחר, יום שני ה-15 במאי.

מרכז השלטון מקומי , החליט להחריג את  מוסדות החינוך המיוחד הכוללני (גנים ובתי ספר מיוחדים) אשר יעבדו כרגיל, כולל מערך ההסעות. יתר מוסדות החינוך בעיר, כולל עובדי המינהלה והסייעות יושבתו ולא יגיעו למוסדות החינוך כולל הסעות. מוסדות בהם מתוכננות בגרויות מתכונות ותגבורים יתקיים כרגיל והעובדים שידרשו יגיעו לעבודה. כמו כן כל עובדי העירייה יגיעו לעבודה, אך לא ינתנו שירותים ולא תהיה קבלת קהל ומענה טלפוני .