שתי אחיות מערערה שהציגו עצמן כגברים - נאשמות בפרשת מרמה חמורה

''נביל'' ו''מוחמד'', האחיות שורוק ו-וואפה צעלוק מערערה, יחד עם מאג'ד סועאד מכרמיאל נאשמים כי מכרו תשובות למבחני בגרות בזמן בחינה. כתב האישום מפרט את דרכי העורמה של השלושה
send whatsapp messsage send FB messsage
שתי אחיות מערערה שהציגו עצמן כגברים - נאשמות בפרשת מרמה חמורה צילום המחשה: Image by F1 Digitals from Pixabay

פרקליטות מחוז דרום (פלילי) הגישה לבית המשפט המחוזי בבאר שבע כתב אישום נגד האחיות שורוק (23) וואפה (27) צעלוק מערערה בנגב וכנגד מאג'ד סועאד (27) מכרמיאל זאת לאחר שנהגו לשלוח לנבחנים את תשובות בחינות הבגרות בתוך זמן הבחינה.


על מנת להסתיר את זהותן פעלו הנאשמות תחת שמות בדויים, השתמשו באנשי קש, שוחחו בטלפון דרך תוכנה לעיוות קול ועוד. כמו כן בשיחות עם אנשים נהגה שורוק להציג את עצמה כגבר בשם "נביל", תוך שהיא משמשת בתמונה של אדם אחר ללא רשותו ו-וואפה הציגה עצמה כגבר בשם "מוחמד"מכתב האישום שהגיש עו"ד דניאל גלעד עולה כי במהלך 2019, הנאשמות קשרו קשר על מנת להונות את מדינת ישראל ומשרד החינוך, וזאת על ידי קבלת שאלוני הבחינה במועד הבחינה או עוד קודם לכן, ושליחת פתרון הבחינות בתוך זמן הבחינה לנבחנים, לצורך הפקת רווח כלכלי.

על מנת להסתיר את זהותן פעלו הנאשמות תחת שמות בדויים, השתמשו באנשי קש, שוחחו בטלפון דרך תוכנה לעיוות קול ועוד. כמו כן בשיחות עם אנשים נהגה שורוק להציג את עצמה כגבר בשם "נביל", תוך שהיא משמשת בתמונה של אדם אחר ללא רשותו ו-וואפה הציגה עצמה כגבר בשם "מוחמד".

הנאשמות נהגו לפנות באמצעות האינסטגרם, טיקטוק, פייסבוק, ו-ווצאפ, למאות אלפי נבחנים לעתיד, תוך שהבטיחו שביכולתן לרמות את משרד החינוך ועל ידי כך לקבל ציונים גבוהים בקלות וללא השקעה. בין היתר שורוק הקימה והפעילה חשבון אינסטגרם לו היו כ 250,000 עוקבים, ובמסגרתו פרסמה לנבחנים פוטנציאליים, שביכולתה לעזור להם לעבור את בחינת הבגרות במרמה. בפרסומים, השונים ציינו הנאשמות מגוון של בחינות בגרות, כשלצדן המחיר של אותה הבחינה (בין 50 ל-300 ₪ לבחינה) והוסיפו מספר טלפון יצירת קשר.

השתמשו במעוותי קול וב''מזומן בזמן''

עם פניית הנבחן לנאשמות, הוא נדרש להעביר את התשלום ב"מזומן בזמן" ולהציג אסמכתא. לאחר התשלום, דאגו הנאשמות לצירוף הנבחן לקבוצת ווצאפ ייעודית למבחן הרלוונטי ובזמן הבחינה הפיצו הנאשמות בקבוצה את פתרון הבחינה.

בעקבות פנייתה של שורוק, החל מחודש ינואר 2022 החל סועאד לנצל את עבודתו כמשגיח ולצלם את טפסי בחינות ולהעבירן לנאשמות טרם החלו. בתקופה בה שיתפו פעולה העביר סועאד לנאשמות לכל הפחות ב-50 בחינות בגרות. בנוסף, ב- 12 מקרים נוספים השיגו הנאשמות את טופסי הבחינה טרם מועד הבחינה. הנבחנים אשר לקחו חלק במעשה הרמייה, ניגשו במהלך הבחינה במגוון דרכים אל תוכן הקבוצה הייעודית, וזאת בניגוד להנחיות משרד החינוך. הנאשמות גם פעלו אל מול הנבחנים על מנת שאלו לא ישתמשו בטפסים ובפתרון שנשלח בקבוצה הייעודית, וכך להגדיל את רווחיהם.

נשים נשלחו למשוך את התשלום מסניפי דואר ברחבי הארץ

על מנת להסתיר את התשלומים שקיבלו, הנאשמות דרשו מהנבחנים להעביר את התשלום לת.ז. של נשים שונות, אשר נשלחו למשוך את הכספים בסניפי דואר שונים ברחבי הארץ, על מנת למנוע את גילוי פרטי הנאשמות. במהלך התקופה קיבלו הנאשמות תשלום תמורת פתרון לכל הפחות 1900 פעמים ובסכום של כ 1,170,000 ₪.

בחינת בגרות (צילום המחשה: ישראל פלד / CC BY SA 3.0)

הנסיבות המחמירות הן היקפה העצום של המרמה, התחכום העצום של מעשי המרמה, המידור המתוחכם בו נקטו הנאשמות, פגיעתה הקשה באמון מוסד בחינות הבגרות, הפגיעה האנושה בעקרון השוויון והענקת יתרון לרמאים בנקודת הזינוק בחיים בכלל ובלימודים אקדמאים בפרט, וכן חדירת מעשי המרמה לזרועות השלטון באמצעות סועאד.

לנאשמים יוחסו עבירות של גניבה בידי מורשה, הוצאת מסמך ממשמורת וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ל-שורוק ו- וואפה צעלוק מיוחסות גם עבירות של נקיטת עורמה ותחבולה בכוונה להשתמט ממס ואיסור הלבנת הון לשורוק גם מיוחסת עבירה של פגיעה בפרטיות. במקביל הוגשה בקשה לחילוט ולקביעת תנאים מגבילים. החקירה נוהלה על ידי יחידת סייבר צפון במשטרת ישראל ובליווי פרקליטות מחוז דרום פלילי.
​​​​​​​​​​​​על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''חדשות באר שבע והנגב 24/7'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬

 תוכלו להעביר ישירות דיווחים מהשטח אל העורך האחראי דני בלר בטלפון 052-2394026 או במייל  daniel.beller@gmail.com

רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים

https://chat.whatsapp.com/LB60TYzq8jt3UOYQLJcg8C