6,000 איש הפגינו בבאר שבע: 'נתניהו - אל תפרק את המשפחה הישראלית'

יו''ר המחנה הממלכתי, בני גנץ: ''מי שנמצא כאן הערב הם אנשים שמגנים על המדינה, שעובדים עבור המדינה ומשרתים את כל החברה ישראלית''
send whatsapp messsage send FB messsage
ח''כ בני גנץ נושא דברים בבאר שבע (צילום: דני בלר)

כ-6,000 איש, על פי הערכות שונות, השתתפו הערב, מוצאי שבת, בהפגנה נגד הרפורמה החוקתית, הנערכת בבאר שבע זה השבוע השביעי. בין הנואמים, יו''ר המחנה הממלכתי, בני גנץ. חדשות באר שבע והנגב העבירו את דבריו בשידור חי. 

״בן גוריון אמר שבנגב יבחן העם בישראל. זו לא רק מטאפורה. הסתובבתי ביניכם הערב ואני רואה שיותר ויותר אנשים מגיעים והמגמה הזאת חייבת להמשך'', אמר גנץ.

וידאו: דבריו של ח''כ בני גנץ ושל הפעילה החברתית גאדיר האני (צילום: דני בלר)

''מי שנמצא כאן הערב הם אנשים שמגנים על המדינה, שעובדים עבור המדינה ומשרתים את כל החברה ישראלית ובאים מכל המקומות. יהודים, ערבים, דתיים וחילונים ואני חושב שהדבר הזה מאוד חשוב ואנחנו חייבים להמשיך משתי סיבות- כי אין לנו ארץ אחרת וכי אין לנו דרך אחרת''.

''הדרך שלנו היא דרך דמוקרטית ובדרך דמוקרטית נותנים מקום לכולם, שלטון הרוב ואחריות הרוב היא לדאוג למיעוט ולא לדרוס אותו''. 


''אני בטוח שאני מדבר בשמם של רבים מאוד במדינת ישראל, אולי אפילו בשמם של כל אזרחי ישראל- אני בעד מדינת ישראל, זה מה שמעניין אותי, בשביל זה הקדשתי את חיי, זה מה שאעשה בעשרות שנים קדימה ואנחנו צריכים להבין שלמדינה הזאת נגרם נזק פנימי ושסע חברתי עמוק ונתניהו נותן לזה להמשיך לקרות. נגרם נזק פנימי בצורה של שסע חברתי ונזק חיצוני באובדן הגיבוי הבינ״ל  ובפגיעה כלכלית''.

''מה ששמר על מדינת ישראל במשך 75 שנים לצידו של צה״ל, כמדינה דמוקרטית וחופשית הייתה מערכת משפט גם עצמאית וגם עוצמתית ואנחנו חייבים להבטיח לעצמינו שהמערכת הזאת תמשיך להיות כזאת''. 

''אני בטוח שאני מדבר בשמם של רבים מאוד במדינת ישראל, אולי אפילו בשמם של כל אזרחי ישראל- אני בעד מדינת ישראל, זה מה שמעניין אותי, בשביל זה הקדשתי את חיי, זה מה שאעשה בעשרות שנים קדימה ואנחנו צריכים להבין שלמדינה הזאת נגרם נזק פנימי ושסע חברתי עמוק ונתניהו נותן לזה להמשיך לקרות. נגרם נזק פנימי בצורה של שסע חברתי ונזק חיצוני באובדן הגיבוי הבינ״ל  ובפגיעה כלכלית''.

''אנחנו מקבלים את התמיכה הבינלאומית בגלל מי שאנחנו, ואי אפשר לשנות אותנו. אנחנו לא מוכנים שישנו אותנו בשום פנים ואופן.
חשוב להבין - אין פה אנרכיסטים, אין פה פורעי חוק, יש פה אוהבי מדינה שמכבדים את המדינה והמשטרה וכוחות הביטחון ואנחנו נמשיך לשרת את המדינה בכל דרך''.

''אנחנו רוצים לשדר מסר אחד לכל אזרחי ישראל: אנחנו אחים, לא אויבים, אחים אנחנו ולא נוותר על הערכים והדרך המשותפת שלנו ולא ניתן לאף אחד לקלקל את מה שנבנה פה ב-75 השנים האחרונות''.

''אנחנו אומרים לנתניהו - אל תפרק את המשפחה הישראלית, יש פה ימין, יש פה שמאל, יש בה דתיים וחילונים, ערבים ויהודים ומה שמחבר אותנו זה הדמוקרטיה הישראלית, המאבק הזה ימשך ויתעצם משבוע לשבוע ואנחנו כחברי כנסת מבקשים מכם- תמשיכו להיות מי שאתם, תעבדו תשרתו ותאהבו את המדינה הזאת ובשם האהבה הזאת תמשיכו לצאת שבוע אחרי שבוע עד שננצח את המאבק הזה, בצורה מכבדת ונכובדת.  אנחנו בשבילכם״.

גאדיר האני: ''''אני כאן, כי בני העם שלי זקוקים לנו, קוראים בשמנו, בנגב, בכפרים הלא מוכרים, בערים ובכפרים ברחבי הארץ''

הפעילה החברתית גאדיר האני אמרה, בין היתר: ''אני כאן, כי בני העם שלי זקוקים לנו, קוראים בשמנו, בנגב, בכפרים הלא מוכרים, בערים ובכפרים ברחבי הארץ, בחווארה! ובכל מקום בו חיים בני אדם! אך אני לא כאן לבד! נמצאים לצידי רבים וטובים, שותפות ושותפים, חברים וחברות, שמאמינים שהמאבק הנוכחי לא יכול להסתכם רק בהגנה על עצמאותה של הרשות השופטת. 
אין דמוקרטיה בלי מיצוי הדין עם עושי הפוגרום בחוארה, אין דמוקרטיה בלי סיום הכיבוש של בני עמי הפלסטינים בשטחים,  אין דמוקרטיה בלי הכרה בכפרים הלא מוכרים, אין דמוקרטיה בלי עצמאות של מערכת המשפט.

נשאה דברים נרגשים. גאדיר האני (צילום: דני בלר)

''המאבק הוא על עתיד של צדק ושותפות מלאה, בזכויות ובאחריות, בשמירה על עתיד ילדינו, ילדיהן של בתיה, פאטמה רעות ומרים. הילדים של כולנו מבקשים שנשמור על הבית, על  מרקם חברתי מכבד וסובלני! 
הרשו לי לדבר באופן מיוחד בשם חבריי לנגב, איתם חייתי במשך 20 שנים מחיי. כאבתי את כאבם, על העוול, על הקיפוח והאפלייה. אך לצד החושך היה גם אור, הרבה אור, של אנשים טובים, של ארגונים ועמותות שהושיטו יד ונתנו כתף במאמץ לקדם צדק ושיוויון. 
אני מאמינה שעתיד הנגב תלוי בשיתוף פעולה בין כולנו- יהודים וערבים מול האתגרים הרבים לטובת הילדים בכפרים הלא מוכרים, לטובת ילדי הארץ כולם''.