מכה לתושבי באר שבע: סניפי דואר נסגרים זה אחר זה - ואין פתרון

מחדל: סניף נדואר הוותיק במרכז חנויות הגשר נסגר והלקוחות הופנו לסניף רגר, בו צריך להמתין ימים לתור פנוי. המשבר העמוק בדואר, שעבר מתחת לרדאר של אנשי הציבור, הולך ומעמיק
send whatsapp messsage send FB messsage
סניף הדואר בשכונה ה' (צילום: דני בלר)

רשות הדואר מחסלת סניף אחר סניף בבאר שבע: גם הסניף הוותיק במרכז המסחרי הגשר בשכונה ה' נסגר לתמיד. בעלי תיבות הדואר והתושבים הופנו לסניף רגר, העמוס לעייפה. ''בשביל מכתב רשום, לפעמים מהארנונה, אני אצטרך לנסוע לרגר. זה פשוט טירוף'', אומרת שרה, שתיבת הדואר שלה הייתה בסניף ''מאז השתחררתי מהצבא. היום אני בת 60''.

הסניף משרת אלפי תושבים וגם לא מעט בעלי עסקים והיה היחיד בשכונה. בין היתר, ניתנו בו שירותי בנק הדואר ודואר חבילות. לפני כשבועיים דיווחנו שהסניף הוותיק ברוב הסדה, בעיר העתיקה בבאר שבע, נסגר. הלקוחות  הופנו לסניפים בשכונה ה' ובשכונה ד', אבל כעת הסניף בשכונה ה' נסגר אף הוא. 

רשות הדואר נקלעה למשבר כספי עמוק, זאת על אף היקפי הפעילות הגדולים שלה. היא הלכה להליך פיטורין נרחב, ממנו נפגעו בבאר שבע ובערים אחרות מאות עובדים, בהם עובדים מבוגרים, המועסקים ברשות עשרות שנים ואין להם חלופה תעסוקתית אחרת. 

במבחן התוצאה, בבאר שבע, רבים מצאו עצמם משלמים מראש עבור תאי דואר בסניפים, מבלי שידעו שהם ייסגרו בעוד ימים. מנ ויי בנק הדואר, בהם מקבלי קצבאות, נאלצים לנסוע עד לסניף רגר העמוס. אותו הדין, לגבי מי שקיבלו מכתב רשום או חבילה. זמני ההמתנה לתורים בסניף רגר עומדים, נכון להיום, על כ-4 עד 5 ימים. כיום נותרו בבאר שבע רק 5 סניפי דואר, חלקם מהווים רק מרכזי מסירה. זאת, לעיר גדולה בת 220,000 תושבים. 

וידאו: חבר מועצת העיר באר שבע עופר כרדי, בדיון בוועדת הכנסת לצמצום הפערים בפריפריה (צילום: ערוץ הכנסת)
​​​​​​​​​​​​​​

מי שמלווה את הנושא הוא חבר מועצת העיר עופר כרדי, שהשבוע גם הופיע בוועדה לצמצום פערים בכנסת: ''אני לא מתנגד לרפורמות. אבל יש דרך לעשות דברים. לא כולם מסתדרים עם דיגיטל ולא לכולם יש גישה לדיגיטל, בהם קשישים, עולים חדשים והציבור החרדי. אם פוגעים בשירות, יש לעשות זאת תוך הדברות עם נציגי הציבור. לבדוק איך לא פוגעים באותן שכבות מוחלשות המשתמשות בשירותי בנק הדואר, בהן קשישים ומקבלי קצבאות''.

''יש דרך לעשות דברים ולא כך. לא סוגרים שירות חיוני בעיר גדולה כמו באר שבע. צריך לסגור? תדאגו לאלטרנטיבה'', אומר כרדי.

 תאי הדואר בסניף הגשר. צילום: דני בלר

השבוע נערכה ישיבה של הוועדה לצמצום פערים בכנסת. יו"ר הדואר, מישאל וקנין, טען:  "צמצום פערים בפריפריה זה לא לא לפתוח עוד סניפי דואר, אלא להחזיק אנשים ביד ולעזור להם לעבור את השלב הקשה של המעבר לעולם הדיגיטלי. זה לא מדע טילים". וקנין שכח שיש ציבורים רבים שאין להם גישה לשירותים דיגיטליים, בהם משתמשי קווים כשרים וקשישים.

פגיעה קשה באוכלוסיות המוחלשות ביותר, היעדר חלופות ביישובי הבדואים, תורים ארוכים עד כדי גיחוך

וקנין גם מתנגד לשמר סניפים בפריפריה, גם אם בערים כמו באר שבע רבים נזקקים לשירותים שרשות הדואר נותנת בבלעדיות, כמו בנק הדואר ולא נראה לו לא תקין שמי שצריכים להזמין תור, נתקלים בזמני המתנה של מספר ימים: "גם בקופות חולים אין תור מהיום להיום, ושירותים רפואיים יותר חשובים מדואר, ולא לכל אחד יש סניף קופ"ח ליד הבית. חברת הדואר הפסידה בשלוש השנים האחרונות, כולל עלויות פרישה, כמעט שני מיליארד שקל, וזה גם על חשבון הציבור. השאלה היא האם צריך למצוא פתרונות יעילים וזולים יותר, או שצריך להמשיך לממן בצורה מופקרת את הפעילות?".

וקנין נחוש להוציא אל הפועל תוכנית הבראה אכזרית, שכוללת לא רק פגיעה בלקוחות, אלא גם פיטורים נרחבים של עובדים, בהם עובדים ותיקים שילכו הביתה עם גמלה זעומה. המשבר בדואר עבר מתחת לרדאר גם לממשלה, שהפקירה אוכלוסיות שלמות. ספי, משכונת דרום בבאר שבע, הוא אחד מהם: ''אני מקבל קצבת נכות, זוהי כל הכנסתי. כל ההתנהלות שלי היא מול בנק הדואר, כי אני לא יכול לפתוח חשבון בנק רגיל. זה אומר שאני לא יכול למשל לעשות הוראת קבע, אז גם על הטלפון אני משלם יותר. אני הולך לשלם בדואר את החשבונות. גם אימא שלי, שהיא מבוגרת מאוד, מקבלת שירות באותו סניף. היא לא יודעת להפעיל טלפון נייד, בקושי רואה ולא שומעת. איזה דיגיטל מדברים איתנו?''.

צילום: דני בלר

וקנין תיאר בפני ממשפי הדיון את המצב העגום של הדואר: "החברה הייתה לפני פחות שנה על סף פשיטת רגל. המשמעות הייתה שלא יהיו משכורות ל-5,000 עובדים שמשתכרים נמוך, והסיכון היה שלא יהיה בכלל שירות דואר לציבור. לכן עשינו תוכנית כואבת, סגרנו סניפים, פיטרנו עובדים, אם נתחיל עכשיו לפרום את תוכנית ההבראה ונבטל סגירת סניפים, זה לא סביר ולא יקרה. כרתנו לעצמנו יד כדי להציל את כל הגוף''.


"גם בקופות חולים אין תור מהיום להיום, ושירותים רפואיים יותר חשובים מדואר, ולא לכל אחד יש סניף קופ"ח ליד הבית. חברת הדואר הפסידה בשלוש השנים האחרונות, כולל עלויות פרישה, כמעט שני מיליארד שקל, וזה גם על חשבון הציבור''''אנחנו מוציאים 1,100 עובדים מבוגרים שילכו עם פנסיה מוקדמת של כמה אלפי שקלים בלבד הביתה. בימים של עומס - ימי מתן קצבאות - נעמיד משאיות דואר כדי לתת שירות לתושבים. אנחנו הולכים לעשות הדרכות בשיתוף עיריות לאוכלוסיות שנעדרות אוריינטציה דיגיטלית". לטענות שנשמעו בדיון, שלציבור הדתי אין אינטרנט ולכן הוא תלוי בדואר, אמר וקנין: "התברר לי שהמגזר החרדי קונה, והרבה, בעלי אקספרס, אז יש לו גישה ויכולת להשתמש בטלפון הסלולרי". 

ח''כ גפני: ''מתחרט שתמכתי ברפורמה בדואר''

ח"כ משה גפני, יו"ר ועדת הכספים, אמר: "אנחנו בשעתו תמכנו ברפורמה של הדואר ואני מתחרט על זה. זה דבר שהיה אסור לעשות. מי שסובל מזה זו הפריפריה, אנשים שאין להם אלטרנטיבה, שלא לדבר על היישובים המרוחקים. הסבירו לנו אז שהדואר נמצא במצב קשה מבחינה כלכלית ושחייבים רפורמה. כששאלנו האם יסגרו סניפים שזקוקים להם אמרו לנו לא. זה כתם על החברה, שסוגרים דברים שלא חשובים למי שחזק ומסתדר".

לאורן לביאן, סמנכ"ל בכיר ומנהל מינהל הדואר במשרד התקשורת, חשובים בעיקר המספרים: "שוק הדואר עובר תמורות משמעותיות בשנים האחרונות. כמות המכתבים יורדת וכמות החבילות גדלה. מופעי הקהל ירדו ב-40% וכמות היחידות ירדה רק ב-11%. בסה"כ רוב הציבור משתמש יותר במסירת חבילות, פחות ופחות יש פעולות בבנק הדואר ואף לקוח של בנק הדואר לא מנוע מלפתוח חשבון בבנק הרגיל''. אלא שבין משתמשי בנק הדואר לקוחות רבים מיעוטי יכולת, בהם מקרים קשים של מי שאבדו הכל בשל חובות ובנקים רגילים אולי לא מונעים, אבל גם לא ששים לפתוח להם חשבונות. בבנק הדואר אין מסגרות אשראי, אך עלויות התפעול של החשבון זולות ביותר.

לביאן אמר: ''יש חבלי לידה, אבל אנחנו מניחים שחברת הדואר תעשה אופטימיזציה ותציב את הסניפים היכן שיש ביקושים כי היא חברה חפצת חיים שרוצה להרוויח כסף. סיכמנו עם הדואר שהם ייפנו לרשויות לפני סגירת סניפים, יתנו הודעה ויהיה מקום לדון בדברים. זה כתם על החברה שסוגרים דברים שלא חשובים למי שחזק ומסתדר, ולא אכפת מהאחרים, ולכן אני שמח על הדיון הזה".

ח"כ וליד אלהואשלה, תושב הנגב, גם הוא מיוזמי הדיון, אמר: "הבנקים המסחריים לא פותחים סניפים ביישובים הבדואים. יש לנו סניף אחד של בנק הפועלים ברהט, פנינו לכלל הבנקים בבקשה שיפתחו עוד וקיבלנו מענה שלילי. אני לא רוצה שהדואר יגיע למצב של סגירת סניפים אלא להיפך, צריך שיפתחו סניפים נוספים".

ח"כ אחמד טיבי: "נושא סגירת סניפי הדואר ומיעוט הסניפים בפריפריה וביישובים הערביים בפרט בעייתי מאוד והציבור סובל מכך. צריך לחשוב במונחים של העדפה מתקנת ולא במונחים של רווח".

"הנפגעים העיקריים מהפרטת הדואר וסגירת הסניפים הם האזרחים המוחלשים בפריפריה החברתית והגיאוגרפית​​​​​​​''

יו"ר הוועדה, ח"כ אברהם בצלאל, אמר: "הנפגעים העיקריים מהפרטת הדואר וסגירת הסניפים הם האזרחים המוחלשים בפריפריה החברתית והגיאוגרפית. אנשים שרגילים להשתמש בשירותי דואר ואין להם שום פתרון אחר לקבל את המשכורת, הקצבה או לשלם את החשבון. קשישים או אנשים עם מוגבלות, אנשים ללא נגישות לטכנולוגיה שאינם יודעים או יכולים לעשות שימוש באמצעים דיגיטליים, או אנשים שאינם יכולים לנהל חשבון בבנק מסחרי ומשתמשים בבנק הדואר. לאנשים האלה אנחנו צריכים לדאוג". 

על פי נתונים שהובאו לוועדה, עולה כי בשנת 2018 היו 615 יחידות דואר, ובשנת 2023 מספרן צנח ל-454, ירידה של 26%. מנגד, בשנת 2018 היו 348 מרכזי מסירה ואילו כיום 619 - עלייה של 78%. יחידות מסירה נותנות פחות שירותים מסניף דואר רגיל. ​​​​​​​​​​​​

על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''חדשות באר שבע והנגב 24/7'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬

 תוכלו להעביר ישירות דיווחים מהשטח אל העורך האחראי דני בלר בטלפון 052-2394026 או במייל  daniel.beller@gmail.com

רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים:  https://bit.ly/3UrCqMK

​​​​​​