הדרום לא מצטרף למחאה: הפגנות רק בבאר שבע ובשער הנגב

כ-2,000 איש הפגינו בבאר שבע במוצאי שבת כנגד ההפיכה המשטרית - אך מיקום ההפגנה שונה ושדרות רגר לא נחסמו. בשער הנגב הפגינו 500 איש
send whatsapp messsage send FB messsage
ההפגנה בבאר שבע (צילום: דני בלר)

נמשכות ההפגנות כנגד ההפיכה המשטרית, כאשר במקביל הממשלה ממשיכה בהליכי החקיקה. השבוע יובאו כבר להצבעה ראשונה חוק שיגביל את עבודתם של העיתונאים (חוק ביסמוט, שבעבר היה עורך ''ישראל היום'') כמו גם חוקים שיגבילו את השפעת בג''ץ במגוון תחומים: בית המשפט העליון לא יוכל לבטל חוקים שחוקקה הכנסת, אם יוגדרו חוק יסוד, חוק דרעי שימנע מבית המשפט העליון ביקורת שיפוטית על מנויי שרים וחוק מח''ש, שיצמצם את סמכויות המחלקה לחקירת שוטרים. 

באר שבע ושער הנגב הן שתי נקודות המחאה היחידות בדרום. באר שבע הינה עיר ימנית ולטענת גורמים בעיר, מדובר בהפגנות הממומנות על ידי ארגוני שמאל, על אף שקהל נראו לא מעט חובשי כיפות. לטענת גורמים בבאר שבע, מדובר במפגינים המובאים באוטובוסים מחוץ לעיר. לטענת אותם גורמים, ההפגנה בעלת אופי שמאלני קיצוני לטענתם, אינם מבטאים את רחשי הלב של באר שבע, שהיא עיר מסורתית-ימנית.

המחאה תוספת תאוצה בעיקר במרכז הארץ ובחיפה, מעוזי שמאל, אך אינה מצליחה לסחוף אחריה לא את הפריפריה ולא את הנגב. בכך, היא מזכירה את המחאה החברתית של 2011. עיקר המחאה מתרכז במרכז החילוני של ישראל. בנגב לא נשמעו קולותיהם של מרבית ראשי היישובים בנושא.


מהסיבה הזו, הפגנות מחאה בבאר שבע מאובטחות ברמה הגבוה ביותר. במוצאי שבת האבטחה כללה גם אצמעים סמויים וכן רחפנים.

בעצרת בבאר שבע נישאו דברים, בהם דברי ביקורת. ההפגנה נמשכה כשעה, לאחריה התפזרו המפגינים. בין היתר, המפגינים הציגו את דרישותיהם מול הממשלה, שכאמור נחושה להמשיך להעביר את הרפורמה המשטרית, אחריה, לשיטתה, תהיה בישראל מערכת משפט יותר מאוזנת ומשטר יציב.

בין הנואמות, חברת הכנסת עו"ד אפרת רייטן ממפלגת העבודה: "ישראל היא בית שיש להתגאות בו, היא נס גלוי. עכשיו אתם נושאים ביחד את הנטל על העתיד שלנו, בואו נלחם ברוחות רעות, שאינם נראות כאוייב המוכר אבל מסכנות את הבית של כולנו". לבסוף סיכמה רייטן בקריאה: "אנחנו נולדנו דמוקרטיה, בחרנו בדמוקרטיה".

כמו כן השתתפו בהפגנה קובצת נשים לבושות באדום, שכינתה עצמה ''צעדת השפחות''. לא נראה כי ההפגנות הרבות עושות רושם על שר המשפטים, שהששבוע ממשיך במלוא המרץ ברפורמה המשטרית.

​​​​​​​​​​​​

על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''חדשות באר שבע והנגב 24/7'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬

 תוכלו להעביר ישירות דיווחים מהשטח אל העורך האחראי דני בלר בטלפון 052-2394026 או במייל  daniel.beller@gmail.com

רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים:  https://bit.ly/3UrCqMK