הנרקומנים החדשים של באר שבע: מתמכרים למשככי כאבים

תופעה מסוכנת: בני נוער ובוגרים מתמכרים למשככי כאבים הנמכרים באופן חוקי, אך הינם נרקוטיים. סגן ראש עיריית באר שבע, גדי מזוז, יו''ר הועדה העירונית למאבק בנגע הסמים - מתריע מפני תופעה ההולכת ומתרחבת
send whatsapp messsage send FB messsage
צילום המחשה: Image by Katka from Pixabay

עליה של מאות אחוזים בהמתכרות למשככי כאבים, הנמכרים באופן חוקי - בקרב בני נוער - כך עולה מדבריו של סגן ראש עיריית באר שבע, גדי מזוז, העומד בראש הוועדה העירונית לטיפול בנגע הסמים. משככי כאבים חזקים משמשים בעולם הרפואה לטיפול בכאבי פציעות, בכאבים כרוניים ולהקל, למשל, על פציעות במהלך עיסוק בספורט. חלקם נמכרים במרשם רופא, אחרים נמכרים ללא מרשם. 

בישיבה של הוועדה, עליה דובר בישיבת מועצת העיר,  נסקרה תופעה עולמית של התמכרות למשככי כאבים ודרכי ההתמודדות עימה. את הנושא הציגו ד''ר איגור גורזלצן, מנהל מרכז מ.ט.ר.ה ועוייס ליגל מזוז אבוטבול, מנהלת מרכז סלע (מתאדון).


ד''ר גורזלצן הסביר כי הפרופיל של המכור למשככי כאבים הוא פרופיל אחר (התמכרות שמקורה בכאב, דכאון, חרדה וכיו''ב) בהשוואה לפרופול של המכור הקלאסי וכי הכלים הרלוונטיים למכור הקלאסי (לשלוח לאשפוזית או לסגור תחנה על ידי המשטרה) לא רלוונטיים ולא עובדים עם המכורים למשככי כאבים כי המכור למשככי כאביס לרוב לא יסכים להישלח לאשפוזית והמקור למתן משככי הכאבים הממכרים הוא הרופא המטפל
בסקירתו על התופעה הסביר דייר גורזלצן כי הסטטיסטיקה תומכת בכך שבעשר השנים האחרונות ישנה עלייה ניכרת בצריכת משככי כאבים. דייר גורולצן ציין כי אחד מכל חמישה אנשיס בישראל סובל מכאב כרוני וכי בשונה מכדורי כאב כלליים, משככי הכאבים
הנרקוטיים שגורמים להתמכרות מטפלים לא רק בכאב אלא גם לטובת הרגעה, הנאה, שיפור מצב רוח והרגשה טובה. בהקשר זה צויין כי בתקופת הקורונה נרשמה עלייה מדאיגה בצריכת משככבי כאבים על רקע חרדה ותחושות של אי-וודאות.

ד''ר גורזלצן הסביר כי הפרופיל של המכור למשככי כאבים הוא פרופיל אחר (התמכרות שמקורה בכאב, דכאון, חרדה וכיו''ב) בהשוואה לפרופול של המכור הקלאסי וכי הכלים הרלוונטיים למכור הקלאסי (לשלוח לאשפוזית או לסגור תחנה על ידי המשטרה) לא רלוונטיים ולא עובדים עם המכורים למשככי כאבים כי המכור למשככי כאביס לרוב לא יסכים להישלח לאשפוזית והמקור למתן משככי הכאבים הממכרים הוא הרופא המטפל.

ד''ר גורולצן הסביר כי התמכרות למשככי כאבים מובילה מטופלים לפנות לרופאים אחרים אם הרופא  מסרב לתת מרשם או לפנות למרפאות כאב ואפילו להחליף רופא מטפל.

עו''ס ליגל מזוז-אבוטבול הדגישה כי מכורים למשככי כאבים לרוב לא מדברים על מצבם ומטתירים את דבר התמכרותם. מצד אחד הם לא נכנסים למסגרת טיפולית ומטופל שמתחיל טיפול עלול להפסיק אותו בהיעדר תמיכה משפחתית. המכורים משלככים הינם, ברובם אנשים נורמטייביים, שמוצאים עצמם מכורים.

''פנטה'' זרוקה בכניסה לדירה בשכונה ד', בסביבה מסתובבים נרקומנים רבים (צילום:דני בלר)​​​​​​​

שוק שחור של תרופות

ממשככי כאבים חזקים, בהם פנטניל ועד רטלין, כולם תרופות חוקיות, בבאר שבע מתנהל שוק שחור, לרוב מתחת לרדאר של הרשויות. לא מדובר הרי, לתפיסת רבים, בסמים לכל דבר ועניין וביחד עם אלכוהול זמין וגראס, שניתן להשיג יחסית בקלות, יותרים מכלול מסוכן.

לפני יותר משנתיים חשפנו בכתבה בלעדית באתר את תופעת המכורים לפנטניל (''פנטה''), שמיררו את חיי הדיירים באחד הבניינים הסמוכים למרכז גילת. הסיפור מאחורי השוק השחור לנפטניל עצוב: במרבית המקרים המוכרים הם חולים במחלות כרוניות, שמוכנים לסבול כאב נוראי, תמורת רווח של כמה מאות שקלים - לרוב תוספת לה הם נזקקים לאוכל או לחימום הבית בחורף. הקונים הם מכורים לסמים. 

שוק שחור אחר הוא בכדורי ריטלין וקונצרטה, שבשימוש רפואי מבוקר משמשים לטיפול בבעיות קשב וריכוז, בקרב ילדים ובוגרים. ''סטודנטים משתמשים בזה בתקופת מבחנים, צעירים בולעים אותם כדי לתפוס סוג של ''היי'', וזה לא הכדור היחידי שנמכר בין משתמשים'', מספר אב שמצא אצל בנו כדורים, שקיבל מחבר לכיתה. ''תפסתי בזמן, הילדים קיבלו נזיפה ולא נראה לי יחזרו לזה, אבל מחוייבת עירנות הורים לנושא''.

קרא עוד באותו נושא:

בלעדי: צרכני הסם הקטלני ''פנטה'' מטילים אימה על דיירים בשכונה ד'​​​​​​​​​​​​

על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''חדשות באר שבע והנגב 24/7'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬

 תוכלו להעביר ישירות דיווחים מהשטח אל העורך האחראי דני בלר בטלפון 052-2394026 או במייל  daniel.beller@gmail.com

רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים:  https://bit.ly/3UrCqMK