כל ילד שלישי בדרום - עני, עליה בהיקפי העוני בבאר שבע

ממצאים מדאיגים בדוח העוני של הביטוח הלאומי המתפרסם הבוקר: חמישית מהמשפחות בבאר שבע עניות, עליה לעומת שנה קודמת
send whatsapp messsage send FB messsage
מחפשים בפחים, ביעקר בקבוקים ריקים (צילומים: דני בלר)

נתונים קשים על עלייה בהיקפי העוני בבאר שבע בפרט ובמחוז הדרומי בכלל, בדוח העוני של הביטוח הלאומי, המתפרסם הבוקר, חמישי: כל משפחה חמישית בבאר שבע - עניה. בסיכון הכי גבוה לעוני: ערבים וחרדים. מי שקיווה שעם ביטול הגבלות הקורונה המצב הכלכלי בבאר שבע ישתפר - התבדה. בבחינת הנתונים של השנים 2020 ו-2021, הנסקרות בדוח, רואים עליה בכל הנתונים. הדוח אינו משקף את האירועים הכלכליים של החודשים האחרונים: עליות המחירים התלולות וכניסת ישראל למיתון.

מרבית השכירים לא קיבלו תוספות יוקר, אך נאלצים להתמודד עם עליות מחירים כבדות בכל הענפים - ומסים חדשים שלא היו קודם, דוגמת היטל הביטחון בבאר שבע. כח הקניה קטן באופן משמעותי ועליות הריבית גרמו למחנק אשראי דווקא אצל המשפחות במצב הכלכלי הקשה ביותר. משכנתאות התייקרו ושכר הדירה עלה אצל מי שחידשו חוזים במהלך השנה.

כיסי העוני בנגב- מסומנים בירוק ואדום - מתוך דו''ח העוני

ממצאי העוני בפריסה גיאוגרפית מראים כי ממדי העוני במחוז ירושלים, במחוז הצפון ובדרום גבוהים מהממוצע. תחולת העוני של משפחות מגיעה ל-36.7%,23.6% ו-$.6 בהתאמה. הדוח בדק את הסיכוי של משפחות להיכנס למעגל העוני, לתחושתם: הנתון גבוה ביותר בקרב ערבים (60%) ובקרב חרדים (38.4%).

כאשר בודקים את תחולת העוני -  שיעור העוני המבטא את שיעור המשפחות/הנפשות או כל יחידה אחרת שחיים במשפחות שהכנסתן נופלת מקו העוני, הנתונים קשים: בבאר שבע הנתון עומד על 24.1, גבוה יותר מהממוצע הארצי (23.5). בירושלים הנתון הוא 28.3. בעיר תל אביב הנתון נמוך יותר, אך כשמצרפים אליה את יפו הנתון עולה משמעותית ל-28.1. 

העוני גורם למשפחות רבות לוותר על דברים שהופכים למותרות, בהם ארוחה חמה, טיפולים רפואיים ותחביבים. הנתונים גבוהים יותר במגזר הערבי מאשר במגזר היהודי. ''הכל עלה, אז אני קונה פחות או קונה דברים שאני יודע שאוכל לשרוד איתם את החודש, שזה פסטות, תפוחי אדמה, לחם אחיד וטחינה. בשר, פירות, ירקות- אני קונה כשאפשר. אני מעדיף שיהיה לי כסף לשלם על התרופות וחשמל. בחורף אני הול לישון מוקדם, כך אני חוסך על חימום. בילויים, בתי קפה - זה בכלל לא בא בחשבון''.
רבים ממקרי העוני נופלים לפתחן של מחלקות הרווחה בעיריות, שאמנם ערוכות לתת מענה ראשוני, א אינן תחילף למדיניות רווחה ברמת הממשלתית. במקרים רבים, מדובר אוכלוסיות מוחלשות, שאינן יכולות לנהל אפילו חשבונות בנק רגילים, אלא מוגבלים לשירותים בסיסיים בלבד. ''אני מקבל קצבה וכל מה שאני יכול זה לנהל חשבון בבנק הדואר. אין לי אשראי, אני לא יכול לעשות תשלומים, אני לא יכול לעשות קו טלפון רגיל אלא לקנות טוקמן, שהוא יקר מקו רגיל ואין לי אפשרות לעשות הוראות קבע'', מספר ספי, תושב שכונה ותיקה בבאר שבע, בן 50, שבקש שלא נחשוף את פרטיו: ''כי זה נשמע כאילו שאני מבקש רחמים ונדבות''. 

''הכל עלה, אז אני קונה פחות או קונה דברים שאני יודע שאוכל לשרוד איתם את החודש, שזה פסטות, תפוחי אדמה, לחם אחיד וטחינה. בשר, פירות, ירקות- אני קונה כשאפשר. אני מעדיף שיהיה לי כסף לשלם על התרופות וחשמל. בחורף אני הול לישון מוקדם, כך אני חוסך על חימום. בילויים, בתי קפה - זה בכלל לא בא בחשבון''.

משפחה אחרת, משכונה ו', מתמודדת עם משכנתא ועם הוצאות עולות: ''אנחנו חיים בצורה הכי בסיסית שיש. ויתרנו על רכב, על כבלים, בגדים קונים יד שניה או בשוק. אנחנו לא יכולים לקחת הלוואות וגם אם היה אפשר, הריביות מטורפות. אז אני משחקת עם ההוצאות: פעם לא משלמת ארנונה, פעם לא משלמת גז, לפעמים חוזרות הוראות קבע. כשיש כסף, מתחילים לשלם חובות, אף אחד לא תמחשב וכולם לוקחים ריביות וקנסות. גם לילדים קשה לגדל משפחה''.​​​​​​​​​​​​

על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''חדשות באר שבע והנגב 24/7'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬

 תוכלו להעביר ישירות דיווחים מהשטח אל העורך האחראי דני בלר בטלפון 052-2394026 או במייל  daniel.beller@gmail.com

רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים:  https://bit.ly/3UrCqMK