האסון בסורוקה: ''המטופל עלה בלהבות ונשרף למוות''

מטופל, תושב מצפה רמון בן 67, נשרף למוות, אחרים נפגעו משאיפת עשן במחלקה פנימית ה' בסורוקה - ככל הנראה בגלל סיגריה שגרמה לפיצוץ. במשרד הבריאות מכירים את תופעת העישון במחלקות, היוצרת סכנת אש
send whatsapp messsage send FB messsage
מחריד: המיטה בה המטופל נשרף למוות (צילום: כבאות והצלה מחוז דרום)

סיגריה  בוערת או מטען לטלפון ככל הנראה הובילו לאסון הדליקה במחלקת פנימית ה' בבית החולים סורוקה - בו מטפל נשרף למוות ואחרים נפגעו משאיפת עשן. במחלקה מוצבים בלוני חמצן וכן נקודות למתן חמצן. החמצן הוא גז דליק ביותר וזוהי אחת הסיבות בגללן אסור בתכלית האיסור לעשן במחלקות ובשטח בית החולים בכלל. ההרוג הוא תושב מצפה רמון, בן 67. כרגע נבדק אם מדובר בדליקה בשל סיגריה, טלפון סלולרי או מטען טלפון, של המטופל או של אדם אחר. 

וידאו: זירת האסון (צילום: כבאות והצלה מחוז דרום)
​​​​​​​


עדי ראיה, בני משפחה של מאושפזים במחלקה מספרים כי שמעו צילצול של פעמון האזעקה בחדר וצעקות של אחד החולים וכאשר הגיעו, המקום היה אפוף עשן. כתוצאה מהדליקה, נשרף למוות מאושפז ושני אחרים נפגעו באורח קשה משאיפת עשן. אחד העדים, אלכס, סיפר הבוקר כי שמע פעמון מצלצל וראה את המחזה הנורא. 

בתוך המחלקה: אחת המיטות השרופות (צילום: כבאות והצלה מחוז דרום)

העונש על עישון בשטח בית החולים, שלא במקום שהוגדר לכך, עומד על קנס בלבד, של 1,000 שקלים. בבית החולים מופקדים על האכיפה פקחי עישון, בשאר חלקי העיר, הפיקוח נתון בידי הפקחים העירוניים.  המשטרה חוקרת את נסיבות האירוע בסורוקה. 

ומה אומרים במשרד הבריאות? ''משרד הבריאות מביע צער רב על מותו הטראגי של המטופל שנספה הלילה בדומה בדליקה במחלקה פנימית בבית החולים סורוקה ומאחל לשני הנפגעים האחרים החלמה מהירה. בעקבות האירוע הקשה שוחח הבוקר מנכל משרד הבריאות, פרופ נחמן אש עם מנהל בית חולים סורוקוה, ד״ר שלומי קדוש ועם נציב הכבאות, רב טפסר אייל כספי''.

עוד אמרו במשרד, כי ''המנכ"ל מציין את הערכתו הרבה לצוות הרפואי שפעל בגבורה ובנחישות להצלת חייהם של המטופלים, ומודה לצוותי הכבאות שסייעו במקצועיות בטיפול באירוע. האירוע מתוחקר לעומק על ידי הכבאות, הנהלת בית החולים, הנהלת שירותי בריאות כללית ומשרד הבריאות''.

במשרד הבריאות מודים כי זה לא המקרה הראשון, בו נגרמים אירועים חמורים בשל עישון במחלקות: בעקבות עליה באירועי דליקות במערכת הבריאות בתקופה האחרונה, הוקם לפני חודשיים, צוות קבוע משותף למשרד הבריאות ושירותי כבאות והצלה. ''לאור חשיבותו של הנושא  מלווה הצוות באופן צמוד על ידי המשנה למנכל משרד הבריאות, ד״ר ספי מנדלוביץ ונציב כבאות והצלה, רב טפסר אייל כספי . מטרות הצוות: לגבש קו מנחה ומתן הנחיות לאומיות למוסדות הרפואה, למניעת אירועי אש. במקביל מקודמים מהלכים אופרטיביים לטיוב ההכשרה וחיזוק הקשר לגורמי המקצוע''.

''דגש מיוחד ניתן להתמודדות עם בעיית העישון במחלקות על ידי מטופלים, שבהערכה ראשונית היתה הסיבה גם לדליקה הנוכחית, וגרמה למספר אירועים קשים נוספים בתקופה האחרונה על רקע עישון. משרד הבריאות קורא לשוהים בבתי החולים להימנע מעישון בחדרי הטיפול ובכל מקום אסור אחר, ומנחה את הצוותים במוסדות הרפואיים להקפיד על כך בנחישות''. פרופ נחמן אש, מנכל משרד הבריאות הדגיש הבוקר כי עלינו למנוע אירועים חמורים כאלה בכל מחיר.

כיבוי והצלה פרסמו מסקנות וסיכום חקירת האירוע 

''האירוע החל בשעה 03:23 כשבמוקד 102 התקבל דיווח על שריפה שפרצה במחלקת פנימית ה בקומה 4 בה מאושפזים עשרות חולים'', נמסר.

''צוותי כיבוי והצלה רבים מתחנת באר שבע הוזנקו למקום ובגלל הרגישות ומיקום האירוע הופעלה פקודת מכת אש מחוזית. בשניות הראשונות ומיד עם התרחשות האירוע החלו האחיות במחלקה בניסיון כיבוי השריפה בעזרת ציוד כיבוי אש שמפוזר במחלקות ויחד צוותי החירום של בית החולים החלו בפינוי של המטופלים השוהים במחלקה.במקביל פעלו מערכות הכיבוי, המתזים, גלאי העשן כמענה ראשוני לכיבוי השריפה המתרחשת במקום ושילוב של לוחמי האש יחד  צוות החירום, האחיות ומערכות הכיבוי מנעו אסון כבד''.

''לוחמי האש שהגיעו למקום האירוע תוך דקות ספורות החלו בפעולות לכיבוי השריפה ובו בזמן לחילוץ כלל המאושפזים במחלקה כ-  25 חולים חלקם רתוקים למיטות אשפוז ולבלוני חמצן. בין המחולצים מטופל אחד ללא רוח חיים.  כן פונו אנשי הצוות הרפואי ומשפחה אחת ששהתה במקום''. 

''לוחמי האש פעלו במקביל לסריקה אחר לכודים נוספים ואוורור המקום מהעשן ועד להשגת שליטה.  צוות חקירות מיוחד שהוקם לבחינת נסיבות האירוע הטרגי מצא כי מוקד השריפה הוא מזרן שהתלקח ככל הנראה כתוצאה מעישון סיגריות בסמוך למכשירים מחוללי חמצן''.  

נציב כבאות והצלה רב טפסר אייל כספי נכח במקום האירוע יחד עם מ"מ מפקד מחוז דרום תת טפסר ציון שנקור בכדי לעקוב מקרוב אחר מאמצי הכיבוי וחקירת האירוע.

מ"מ מפקד מחוז דרום תת טפסר ציון שנקור: "לצערי שוב מתרחש אירוע שגבה חיי אדם בעקבות שימוש בכלי עישון. בשנה האחרונה התרחשו מעל 30 שריפות בבתי מלון בעקבות שימוש בכלי עישון ונספו בבתי חולים ברחבי הארץ 4 מטופלים כתוצאה מעישון סיגריות בחדרי אשפוז בסמוך למחוללי חמצן. אני קורא מכאן לציבור "ונשמרתם לנפשותיכם".

השמעו להנחיות וכך תשמרו על חייכם ועל יקירכם. זה המקום גם לשבח את צוות האחיות וצוות החירום שבזכות הפעולות הראשונות שביצעו ויחד עם הפעולות המשלימות של לוחמי האש מנעו אסון כבד".
​​​​​​​​​​​​

על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''חדשות באר שבע והנגב 24/7'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬

 תוכלו להעביר ישירות דיווחים מהשטח אל העורך האחראי דני בלר בטלפון 052-2394026 או במייל  daniel.beller@gmail.com

רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים:  https://bit.ly/3UrCqMK