תביעה ייצוגית נגד המועצה הדתית בבאר שבע, בשל גביית ''יסוד למצבה''

קרובי נפטרים המובאים לקבורה נאלצים לשלם, על פי התביעה, סכום של 600 שקלים. הטענה היא כי הביטוח הלאומי הוא המשלם בכל מקרה
send whatsapp messsage send FB messsage
תביעה ייצוגית נגד המועצה הדתית בבאר שבע, בשל גביית ''יסוד למצבה'' בית עלמין בבאר שבע (צילום: גוגל מפות / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')

תביעה ייצוגית נגד המועצה הדתית באר שבע אושרה בשבוע שעבר בבית המשפט לעניינים מינהליים בבאר שבע, בטענה בדבר גבייה אסורה לכאורה של אגרה על סך  600 ש”ח, מקרובי הנפטרים המובאים לקבורה על ידה על פי סעיף “יסוד למצבה”. כנטען בעתירה, הכספים נגבים למרות שהביטוח הלאומי הוא המשלם למועצה הדתית עבור דמי קבורה הכוללים בתוכם את מימון היסוד למצבה.

התובענה התקבלה בעקבות תביעה שהגישה בתה של מנוחה, באמצעות עו”ד נריה הרואה, בשמם של כ-4000 קרובי משפחה של נפטרים שנטמנו בבית העלמין בבאר שבע במהלך פרק זמן של כשנתיים.

בא כוחה של העותרת טוען כי חוק הביטוח הלאומי מסדיר את עניין תשלום יסוד המצבה. לטענת עורך הדין, על פי חוק,  חברות הקבורה מקבלות תשלום עבור הקבורה מהמוסד לביטוח לאומי. על כן,  נאסר עליהם לתבוע או לקבל כל תשלום בקשר לקבורה או להקמת מצבה, בין במישרין ובין בעקיפין.

על פי התביעה הייצוגית, המועצה הדתית נדרשת גם לא לגבות בעתיד את האגרה.

המועצה הדתית טענה  כי בחוק צוין שאין לגבות בקשר לקבורה בכלל תשלום נוסף, אך הסעיף אינו מגביל גביית תשלום עבור רכיב הקשור למצבה וכאן מדובר בכך שבוני המצבות גובים תשלום עבור יסוד המצבה מהנפטרים  ובכך אין פסול.

בית המשפט פסק, כי יש לאשר את הגשת התביעה הייצוגית.

מהמועצה הדתית בבאר שבע נמסר: “מדובר בתובענה ייצוגית שהוגשה כנגד כמה חברות קדישא. במקרה של חברה קדישא באר שבע ניתן עיכוב ביצוע על ידי בית המשפט העליון כנגד אישור התביעה כייצוגית”.

את תגובת המועצה הדתית בבאר שבע לא ניתן היה לקבל. המועצה עם זאת השיבה לאתר ''חרדים 10'' בעניין זה כי ''מדובר בתובענה ייצוגית שהוגשה כנגד כמה חברות קדישא. במקרה של חברה קדישא באר שבע ניתן עיכוב ביצוע על ידי בית המשפט העליון כנגד אישור התביעה כייצוגית”.​​​​​​​​​​​​

על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''חדשות באר שבע והנגב 24/7'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬

 תוכלו להעביר ישירות דיווחים מהשטח אל העורך האחראי דני בלר בטלפון 052-2394026 או במייל  daniel.beller@gmail.com

רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים:  https://bit.ly/3UrCqMK