בגלל החגים: אירועי חודש המודעות לבריאות הנפש ייערכו בנובמבר

השבוע חל יום בריאות הנפש העולמי, אבל בישראל, בגלל חגי תשרי, מרבית האירועים, בהם אלה בבאר שבע, ייערכו בחודש הבא. תמונת מצב תוך דוח מבקר המדינה ושיחות עם שלושה מתמודדים מבאר שבע
send whatsapp messsage send FB messsage
הדמיה: Image by Max from Pixabay

אוקטובר היה אמור להיות חודש מהודעות לבריאות הנפש, אך רצף החגים גרם למארגנים בחלק מהערים  בהן באר שבע, לדחות את האירועים לנובמבר, מיד אחרי הבחירות. יום בריאות הנפש העולמי מצוין מדי שנה ב-10 באוקטובר ומטרתו של יום זה לקדם את המודעות והידע בתחום בריאות הנפש. בישראל, בשל חגי תשרי, התאריך נדחה. 

ברחבי העולם מתקיימים אירועים להעלאת המודעות, ובמקומות מסוימים היום הוא חלק משבוע המוקדש כולו לאירועים להעלאת המודעות בתחום. היום מצוין מאז שנת 1992 כאשר היוזמה לקביעת יום זה הייתה של ההתאחדות העולמית לבריאות הנפש (WFMH), ארגון אשר לו נציגים במעל ל-150 מדינות וביניהן ישראל. בנוסף, תומך האו"ם ביום זה מדי שנה דרך ארגון הבריאות העולמי.

מגפת הקורונה בישראל ובבאר שבע בפרט, בנוסף לרצף סבבי הלחימה ואירועי הטרור, העלו את מספר הפניות לקווי הייעוץ, בהן אלו שמפעילה ער''ן. מאחר שבער''ן הפניה היא אנונימית, לא ניתן להסיק את מיקומם של הפונים, אלא רק את היקף הפניות. 

אך נתונים על זמני ההמתנה הארוכים במיוחד לרפואת הנפש פורסמו בדוח מבקר המדינה 70 ב', משנת 2020.

מהדוח עולה, כי זמני ההמתנה גבוהים במיוחד:  המתנה לאבחון לילדים במרכז הרפואי ברזילי באשקלון ובמרכז שניידר לרפואת ילדים בישראל של הכללית עומדת על כ-6 חודשים ואילו במרפאת הילדים של הכללית בטייבה על כ-12 חודשים. בכללית המתנה לפסיכותרפיה במרפאת מבוגרים, בקלנסווה עומדת על כ-16 חודשים, במרפאת הילדים בטייבה על כ-15 חודשים, במרפאת ילדים בסורוקה בבאר שבע על כ-12 חודשים ובמרפאת מבוגרים בראשון.

בדוח נכתב עוד, כי נמצאו זמני המתנה ארוכים גם לטיפולי פסיכיאטריה, כך למשל: במרפאת ילדים של הכללית בסורוקה בבאר שבע כ-8 חודשים ובאילת כ-7 חודשים; במרפאת ילדים של מכבי במודיעין כ-4 חודשים; במרפאת ילדים של מאוחדת במודיעין כ-6 חודשים; בשניידר כ-6 חודשים.

''עיכוב בטיפול הוא דבר לא רצוי, שכן הוא עלול לפגוע במטופלים, להחמיר את מצבם הנפשי וכן לגרום לנזקים למשפחתם ולסביבתם הקרובה. זמני המתנה סבירים נדרשים בהתאם לנקבע בהוראות חוק ביטוח בריאות. יישום דרישה זו, בהתחשב במכלול השיקולים והאיזונים, יבטיח את כוונת הרפורמה'', כתב המבקר.

לא יכולים להמתין - ומוציאים אלפי שקלים על טיפולים פרטיים

''לא הייתה לנו ברירה'', מספרת משפחה מבאר שבע, שבנם, חייל משוחרר, לקה במשבר נפשי. ''זמן ההמתנה לתור לרופא פסיכיאטרי היה ארוך, של חודשים. בינתיים הבן שלנו רק התדרדר. בפרטי, מקבלים אותך מהיום להיום. אבל צריך כסף והרבה. 500 או 600 לביקור, אלפי שקלים לאבחון. לא יכולנו ליכות עוד, חששנו שייקרה משהו'', מספרת האם. 

מקרה דומה סיפרה לנו אימו של ילד שהיה זקוק לאבחון לצורך התאמת מסגרת: ''התורים מחוץ למרכז הארץ ארוכים. בבארשבע זה חודשים. ומה עושים בינתיים עם הילד? נותנים לו לסבול? ילד שלא מטופל, יכול להתדרדר''. 

''במקרה שלי'', מספר לנו א', בן 48, מבאר שבע, ''נקלעתי למשבר עמוק בתקופת הקורונה. היום אני מבין שאלה דברים שהצטברו אצלי מאז הילדות ורק חיכו לרגע 'הנכון' להתפרץ. לפני הקורונה עבדתי בתחזוקה ואיך שהתחילו המגפה והסגרים, הרגשתי שאני מתדרדר. קיבלתי חדרה איומה. המשפחה לקחה אותי לחדר המיון בסורוקה ושם הוחלט לאשפז אותי במרכז לבריאות הנפש. היום אני במעקב רפואי, מנסה לחזור לחיים הקודמים, אבל זה לא קל. זה דורש ממני התמודדות יום-יומית. בעזרת חברים והמשפחה, אני מנהל סדר יום, מקווה לחזור לעבוד''. 

''הבנתי שאני לא לבד ושיש רבים במצב שלי. היה חשוב לי לדבר עם אנשים במצב שלי. באשפוז, במחלקה, יש לך סדר יום, אומרים לך מה לעשות. בחוץ אתה צריך הרבה כוחות והתמדה על מנת להתמודד עם החיים. עבורי, זה היה כמו להתחיל הכל מחדש, כמו תינוק שלומד ללכת'', מספר א'.

וידאו: מתוך השבוע עושים נפשות, 2021
​​​​​​​

עושים נפשות

כאמור, אירועי שבוע #עושיםנפשות, החמישי  במספר,  יתקיימו בבאר שבע בתאריכים 27.11-3.12.22. כמדי שנה, יוצבו דוכנים, יערכו מפגשים וגם אירועי תרבות, בהן אירוע הקראת שירה, הנערך זו הפעם החמישית ב''עשן הזמן''. האירועים מתעדכנים בעמוד של עושים נפשות.

עושים נפשות הינו מיזם חברתי הפועל למען העלאת המודעות לתחום בריאות הנפש במרחב הציבורי באמצעות אירועי שיח תרבות ואמנות.

שבוע האירועים של עושים נפשות הינו שבוע שלם שבו אקטיביסטים בתחומי האומנות והנפש מייצרים מפגשים במרחב הציבורי התורמים להכרות של הציבור הרחב עם תחום בריאות הנפש ועם אנשים המתמודדים עם מצוקות בתחום זה. במהלך השבוע מתקיימים אירועים רבים ומגוונים, כולם ביוזמת ארגונים, מקומות ובעיקר אנשים שחברו למטרה: להעלות למודעות ציבורית בעיר את עולם בריאות הנפש, ולהפחית את הסטיגמה כלפי אנשים המתמודדים עם מצוקות נפשיות ובני משפחותיהם, כך לדבריהם.

 שבוע עושים נפשות החל כיוזמה ירושלמית ובשנתיים הראשונות האירועים התקיימו במרחב הציבורי בירושלים. בשנת 2020, בשל הריחוק החברתי וההגבלות סביב מגיפת הקורונה, התרחבה הפעילות מבחינה גיאוגרפית והאירועים היו בעיקר וירטואלים. קפיצה זו הובילה לכך שכיום שבוע עושים נפשות מתוכנן להיות בפריסה ארצית עם מוקדים בצפון בדרום במרכז וכן בבירה.

מעבר לאירועי "עושים נפשות" - שבוע בריאות הנפש, מקדם מיזם נפשות עשייה משמעותית לאורך כל השנה, על מנת לשנות את השיח הקיים ולהעלות למודעות הציבורית את החשיבות בעיסוק בנושא. הן עבור האנשים החווים מצוקות נפשיות, הן עבור הסובבים אותם (בני משפחה וחברים), והן עבור כל אחת ואחד מאיתנו - כדי שנלמד להיות אמפתיים, לשתף ולפנות לקבל עזרה בעת משבר בלי בושה מהסטיגמה.
על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬

 תוכלו להעביר ישירות דיווחים מהשטח אל העורך האחראי דני בלר בטלפון 052-2394026 או במייל  daniel.beller@gmail.com

רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים:  https://bit.ly/3J84mAmכתבות נוספות למקרה שפספסת...