12 שנות מאסר לבכיר ארגון הומניטרי שסייע לחמאס

בית המשפט המחוזי בבאר שבע גזר עונש של 12 שנות מאסר על מוחמד חלבי, בכיר בארגון סיוע הומניטרי בינלאומי, שהורשע בסיוע לחמאס. כמה זמן יישב פועל?
send whatsapp messsage send FB messsage
צילום המחשה: Image by Ichigo121212 from Pixabay

בית המשפט המחוזי בבאר שבע גזר  12 שנות מאסר על מוחמד חלבי, תושב רצועת עזה, העביר כספים שנועדו לסיוע הומניטרי לתושבי רצועת עזה, לצרכי טרור בהתאם להנחיותיהם של פעילים בכירים בחמאס. כתב האישום שהוגש נגד חלבי מונה 14 אישומים המתפרשים על תקופה של כ-11 שנים בה סייע הנאשם לארגון הטרור חמאס ולזרוע הצבאית שלו "עז א-דין אל קסאם'' בדרכים שונות במסווה תפקידו בארגון  ''וורלד ויז'ן''.

בניכוי שליש, ובהתחשב עי הוא נתון במעצר מזה שש שנים, ייתכן לחלבי יוכל להתשחרר כבר בעוד שנתיים.


הנאשם זוכה בחלק מהאישומים שהוגשו נגדו. בדיון לגזר הדין נאמר כי הנאשם הצטרף לאלקסאם – הזרוע הצבאית של החמאס, בשנת 2004 ו"הושתל" על ידי התנועה בארגון וורלד ויז'ן על מנת להיות מקורב למקבלי החלטות בארגון ולפעול בו באופן חשאי לקידום ענייני הקסאם. 

בדיון צויין כי במהלך שנות עבודתו של הנאשם בארגון וורלד ויז'ן, ולצורך קידום ענייני החמאס, נפגש הנאשם עם פעילי קסאם על מנת להתעדכן בצרכי החמאס ופעל באופן מתוחכם וחשאי על מנת לקדם צרכים אלה בדרכים שונות.

מהפרוטוקול עולה כי הנאשם פיתח דרכי פעולה באמצעותן הצליח לנתב את כספי ארגון וורלד ויז'ן, שנועדו לסיוע הומניטרי לתושבי רצועת עזה, לצרכי טרור בהתאם להנחיותיהם של פעילים בכירים בחמאס.

בית המשפט ציין כי ''כמו כן, יש לתת משקל נמוך לחלוף הזמן ממועד ביצוע העבירות כפי שטען ב"כ הנאשם, שכן הגם שהנאשם החל בביצוע המעשים בשנת 2005, הם נמשכו עד למועד מעצרו בשנת 2016. יתר על כן, הנאשם פעל בצורה מתוחכמת באופן שהקשה עד מאוד על גילוי מעשיו. העובדה שהליך זה נמשך כ-6 שנים היא בשל התנהלות הצדדים ובעיקר התנהלות ההגנה''.

''לקולא יש לקחת בחשבון שמעצרו ומאסרו של הנאשם פוגעים בחמשת ילדיו ואשתו של הנאשם וכן שבשל מגוריהם ברצועת עזה האפשרות לבקר את הנאשם היא מוגבלת. כן יש להתחשב בכך כי הנאשם נעדר עבר פלילי אך משקלו של נתון זה יפחת נוכח ריבוי העבירות ומשכן'', ביקשו להבהיר בבית המשפט. 

''על הנאשם נגזרו 12 שנות מאסר בפועל, בניכויי ימי מעצרו בתיק זה, כך שהוא יישב 6 שנים נוספות בלבד. כמו כן, נגזרו 18  חודשי מאסר על תנאי, אם יעבור, תוך 3 שנים מיום שחרורו, עבירה מהעבירות שבהן הורשע בתיק זה. עוד קבע בית המשפט כי בנסיבות העניין, לאור תקופת המאסר המשמעותית שהושתה ובעיקר בשל העובדה שלא הוכח שלנאשם היתה טובת הנאה כלכלית אישית כתוצאה מביצוע העבירות, החלטנו להימנע מהשתת קנס'', צויין.​​​​​​​
על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬


 תוכלו להעביר ישירות דיווחים מהשטח אל העורך האחראי דני בלר בטלפון 052-2394026 או במייל  daniel.beller@gmail.com

רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים:  https://bit.ly/3J84mAm