''לפטור את ילדי הרווחה מתשלומי הורים''

בשל עליית מחירי הביטוחים, הטיולים ושיעורי השל''ח, היה צריך לבצע התאמה תקציבית בסעיפים אחרים. הסכום המותר לגבייה עולה, ככל שהילדים עולים כיתה
send whatsapp messsage send FB messsage
''לפטור את ילדי הרווחה מתשלומי הורים'' צילום: דוברות הכנסת / דני שם טוב

ועדת החינוך של הכנסת אישרה הבוקר, שלישי,  את גובה תשלומי ההורים לשנת הלימודים הקרובה, שיהיו זהים לאלה שנגבו בשנה שעברה.  על פי מה שסוכם, הסכום המותר לגבייה יהיה 540 שקל לכיתות א'-ב' ויגיע ל- 1,372 שקל בכיתה י"ב. על פי הערכת מרכז המחקר והמידע של הכנסת, תשלומי ההורים החוקיים והלא חוקיים הנגבים במשק עומדים על כ-5 מיליארד שקל.

בלא מעט מקרים ההורים, משכבות סוציו-אקנומיות נמוכות ובינוניות קובלים על כך שחינוך החובה והחינמי לכאורה, הוא יקר, במיוחד במשפחות מרובות ילדים.

כבר ביולי, בטרם החל גל ההתקרויות במשק, ועדת החינוך אישרה את התייקרות ביטוח התלמידים מ-49 שקל ל-69 שקל לתלמיד. חברות הביטוח לא גילו עניין להשתתף במכרז במחיר נמוך יותר. בתמורה, משרד החינוך התחייב להוזיל סעיפים אחרים בתשלומי ההורים.

התשלומים המאושרים הם 253 שקלים לגני ילדים, 540 לכיתוב א'-ב', 901 שקל לכיתה ו' ו-1,372 שקלים לכיתה י"ב. 

מוטי גלר, יו''ר הנהגת ההורים בבאר שבע: ''ועדת החינוך של הכנסת אישרה את תשלומי ההורים לשנה"ל תשפ"ג ברוב של שישה מול שניים (כסיף ומואטי התנגדו) בדיון שבו השתתפו יותר מדי ח"כים שיש להם מה להגיד.  משרד החינוך מכר כל מיני לוקשים. לא הקצו לנציג הנהגת ההורים הארצית זמן לדבר וגם בזמן המועט קטעו אותו. הדיון כשלעצמו היה לא רציני''.

''כל התשלומים זהים לשנה שעברה, למעט קיזוז של 12 ש"ח סל תרבות ו-8 ש"ח מסיבות כיתתיות על ההעלאה של תעריף ביטוח חובה, שגם הוא בוצע במחטף ובאופן לא אתי ע"י משרד החינוך. הצלחנו לדבר עם יו"ר הועדה שהורה למנכ"לית המשרד שהמשרד ינמק בכתב מדוע לא משנים את חוזר כך שניתן יהיה להפעיל הזנת בוקר בגני הילדים. נצטרך לעשות מאמץ נוסף לגרום לועדה לחייב את המשרד להשיב''.

וידאו: הדיון הסוער בכנסת (צילום: ערוץ הכנסת)
​​​​​​​

ח"כ אלון טל, סגן יו''ר וועדת החינוך: "הגענו לאיזון ראוי לאור הנסיבות . היינו רוצים לראות צמצום גדול יותר בתשלומי ההורים אבל הכיוון עתה הוא נכון".

מנכ''לית משרד החינוך, דלית שטאובר: "כפי שהתחייבנו ,אין עלייה בתעריפי תשלומי הרשות. מאמצי שר האוצר ושרת החינוך נשאו פרי, כל אחד הביא ממשרדו סכום שהצטבר ל50 מיליון ש"ח. אדגיש כי אין מדובר בירידה ברמה. באשר לביטוח תאונות אישיות לתלמיד המכרז הסתיים אתמול עם זוכה ,שהתחיב להגדיל את הכיסוי הביטוחי''.

''אנחנו שואפים להוריד את השתתפות ההורים  בנושא הטיולים, שמהווה עלות תקציבית גבוהה מתוך סל התשלומים  והנושא יעלה בדיוני תקציב המדינה בהמשך''.

שטאובר התייחסה גם למתן מלגות לתלמידים נזקקים: "המדיניות שלנו היא דיפרנציאלית לחלשים מגיע יותר והכסף למלגות יימצא , החל מהשנה בידי מנהלבית הספר . סכום המלגות נוצל בשנה האחרונה במלואו.בשנה הקרובה הוא יעמוד על 180 מיליון ש"ח'' .

פיצ'י דובינר, הידוע במאבקו לחינוך חינם: "אין יותר חשוב מהדרישה לפטור ילדי רווחה''.

חלק מהדיון היה סוער ביותר כאשר יו"ר מפלגת צעירים בוערים, הדר מוכתר, תקפה את חלק מחברי  הכנסת הנוכחים: "שני מיליארד ש"ח שאנו משלמים למערכת החינוך זה לא חינוך חינם. יש פהחכי"ם ששפכו 2.7 מיליארד ש"ח על בחירות. אתם יכולים לקחת את זה לתשלומי הורים ועוד תצאו ברווח . אני באתי מוקדם לדיון ותפסתי כיסא והזיזו אותי .למה חברי הכנסת יותר חשובים ממני? אני משלמת את המשכורת שלכם".

בתגובה מ"מ מקום היו"ר ח"כ טל הורה להוציאה מהאולם תוך שהוא מוסיף: "זלזול בנבחרי ציבור הוא לא מקובל .זה טוב בשביל הפייסבוק שלך אבל בבקשה תצאי מהחדר".​​​​​​​
על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬

רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים:
  https://bit.ly/3J84mAm

כתבות נוספות למקרה שפספסת...