משועבדים לחובות: מי הם רוכשי דירה ראשונה בבאר שבע?

בעלי שכר נמוך בעיר חוששים מעליית מחירי הדירות - ונאלצים לקחת הלוואות בריביות גבוהות - צעד מסוכן במציאות הכלכלית החדשה
send whatsapp messsage send FB messsage
בניה בבאר שבע (צילומי המחשה: דני בלר)

לוקחים סיכון: מסקירת הכלכלנית הראשית באוצר עולה, כי רוכשי דירה ראשונה בבאר שבע משתייכים לבעלי שכר נמוך יותר מזה שלפני שנתיים, כאשר מחיר הדירה גבוה ב-31%. הרוכשים נאלצים לקחת הלוואות חיצוניות בריבית גבוהה, על מנת לממן את מחיר הדירה. זאת ועוד: חלק מהרכישות הן של דירות ''על הנייר'', כאשר בתקופה שעד מסירת הדירה הם משלמים שכר דירה, שאף הוא התייקר, משכנתא והלוואה משלימה

על פי הסקירה, מדובר במשקי בית שהכנסתם נמוכה, אך חוששים מהמשך עליית מחירי הדירות. במערכת הבנקאית ממצילים לא ליטול הלוואות שההחזר שלהם גבוה מרבע מההכנסה החודשית. 

מסקירת הכלכלנית עולה, שלמרות שנרשמה עלייה משמעותית במחירי הדירות שנרכשו, השכר למשק בית של מי שרכשו את הדירה בחודש מאי השנה היה נמוך מזה של מי שרכשו את דירתם הראשונה בחודש מאי 2019. השכר החציוני למשק בית רוכשי דירה הראשונה באזור ב"ש במאי השנה היה כ-11.1 אלף שקל ברוטו לחודש, רמה הנמוכה נומינלית ב-8.7% מהשכר למשק בית של הצעירים שרכשו את דירתם הראשונה באזור באר שבע במאי 2019.

מקבלים משכורת - שנבלעת בים ההוצאות וההלוואות

הסיפורים שמספרים לנו זוגות צעירים דומים: שכר הדירה שעלה מאוד בבאר שבע דוחף אותם לרכוש דירה, אלא שגם כאן המחירים התייקרו מאוד והלחץ לקחת הלוואה חיצונית הוא גבוה. ''חשבנו לוותר ולקנות דירה יד שניה בשכונה ה''', מספר זוג שחי כבר שנים בשכירות בשכונה. ''לא נעים שאנשים יידעו את המצב הכלכלי''. הם מבקשים לא לציין את שמם, ''אבל יודעים שכמונו יש הרבה''.

''אנחנו מביאים הביתה מדי חודש כ-12,000 שקל, פעם זה היה סביר, היום הכל התייקר. הדירות שמצאנו בשכונה גם יקרות וגם לא במצב הכי טוב ועלות השיפוץ גבוהה. לקחנו משכנתא ועוד הלוואות משלימות, אנחנו מקבלים משכורת ותוך שבוע, אחרי שההלוואות יורדות, נשארים בלי שקל. נעזרים בהורים, שגם להם קשה, בעיקר באוכל. לעבודה נוסעים באוטובוס, כי מחירי הדלק מטורפים, נוסעים ברכב רק כשממש צריך, בעיקר בשישי-שבת להורים''.

ארגונים חברתיים התריעו בעבר שנטילת הלוואות בהיקף גבוה עלול להביא את רוכשי הדירות למצב של פשיטת רגל. כאשר הם לא עומדים בתשלומי המשכנתא, הבנקים עוברים לפניה לערבים ולמימוש הנכסים וגם אז, בשל ריביות גבוהות, הלווים נשארים ללא בית ועם הר של חובות.

מצד שני, הקלות בה ניתן לקבל עשרות אלפי שקלים באשראי חיצוני מפחידה. העסקאות נראות על פניו מפתות, אך מדובר בהלוואות בריביות גבוהות, פריים+10% ויותר. כאשר מדובר במחירה של דירה, מדובר בריבית מטורפת. 

שוק הנדל''ן מתקרר?

במבט ארצי, על פי הסקירה, סך הדירות שנרכשו בחודש מאי עמד על 10.5 אלף, שזו ירידה של 16% בהשוואה למאי שנה שעברה. בהשוואה לחודש אפריל השנה, מדובר בעלייה של 20% במספר העסקאות בשוק החופשי.  להערכת האוצר, עליה זו נובעת ממיעוט ימי עבודה בפסח.

מניתוח הכלכלנית הראשית באוצר עולה כי קרוב לרבע מרוכשי הדירות בבאר שבע מתגוררים במחוזות ת"א והמרכז - גידול של 4.4% ביחס ל-2019, 11% מתגוררים מחוז ירושלים וסביר להניח כי מרבית הרוכשים האלה לא מתכוונים לגור בדירות אלא להשכיר אותן.
 
מהסקירה עולה, כי מאז אוגוסט בשנה שעברה ניכרת עליה בנתח הדירות הנמכרות "על הנייר", שככל הנראה נגרם מהחשש של עליות מחירים נוספות בענף הדיור. 


​​​​​​​
על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬

רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים: https://bit.ly/3iQmqmo