שדולה בכנסת - למורשת יהדות טוניס

בבאר שבע מתגוררים רבים מיוצאי טוניס. סגן ראש עיריית באר שבע, הרב גדי מאזוז: ''חשוב להכיר את המורשת ולהנציח את זכרה''
send whatsapp messsage send FB messsage
ח''כ שלמה קרעי (צילום: הגר כהן / צילום: CC BY SA 4.0)

שדולה בכנסת למורשת יהדות טוניסייה תושק בשבוע הבא.  חברי הכנסת מהעדה הטוניסאית אמילי מואטי ,ד"ר שלמה קרעי ויוסי טייב, יזמו הקמת שדולה בכנסת לשימור יהדות טוניס. קרעי יצא הבוקר בקול קורא והסביר לציבור את המטרה.

חה"כ ד"ר שלמה קרעי, הליכוד: ''אני שמח ונרגש, לראשונה בכנסת ישראל, לתת כבוד למורשת יהדות תוניסיה - ג'רבה, מורשת אבותיי. יחד עם חברתי, ח"כ אמילי מואטי, וחברי, ח"כ יוסי טייב, נקיים ביום שני, כ"ח בסיוון, ה-27.6, אירוע יחיד מסוגו, לקידום מורשת יהדות תוניסיה - ג'רבה, תהיה זו הנחת אבן הפינה של השדולה בנושא זה''.

''במסגרת השדולה, נפעל להקמת מרכז מורשת ומחקר, של עולם התוכן הרוחני העשיר, הספרות הענפה, הפתגמים, התרבות המפוארת, המנהגים עתיקי היומין והמאכלים הייחודיים''.

נקנח בפתגם הידוע: "כול עלא כיפכ ו'אלבש עלא כיף א'נאש" - אכול מה שליבך חפץ והתלבש לפי מנהג העולם... כיבוד תוניסאי עשיר שלא פג טעמו ולא נס ליחו אבל ביגוד כמוצג מוזיאוני בלבד.

להרשמה

שאלתי את הרב גדי מאזוז סגן ראש עיריית באר שבע מה החשיבות והתרומה של הקמת השדולה לתושבי באר שבע והנגב:
"הקמת השדולה לעדה התוניסאית חשובה מאוד מכמה סיבות. הראשונה כידוע במלחמת העולם השנייה הגרמנים הגיעו לטוניס ולגרבה ולא מעט יהודים נתונים היו בעבודת פרך ונגזל מהם רכושם כמו סבי היקר לקחו לו את רכושו ואת ממונו ,וישנם יהודים תושבי העיר שאני מכיר שגם הם היו נתונים בעבודת פרך כמו מצליח ז"ל שהיה במחנה עבודה וגם אח של סבתי'' .

''כך שראשית לא כולם מוכרים בהטבות הניתנות לניצולי שואה ולא כולם מטופלים רשמי בנושא זה .משום שהמתינו שנים רבות לא רצו לדבר על זה ולא לספר על זה . חשוב מאוד שגם הדורות הבאים ידעו שההורים שלהם למרות שהיו בצפון אפריקה הם עברו תקופה לא קלה בזמן שואת אירופה . באותה תקופה אף היו  דמויות ידועות כמו למשל המתאגרף הידוע היהודי שהיה צמפיון של מדינת טוניס לפני השואה הלך להתאגרף בצרפת ובסוף נרצח על ידי הגרמנים למרות שהיה אלוף אירופה''.

''נושא נוסף קהילת יהדות טוניס מורכבת מקיבוץ גלויות מהבית הראשון ועד גירוש ספרד .כל המנהגיםמוהמסורות שהיו במהלך השנים היו מרתקות ומדהימות לדוגמה הרובע היהודי הקטן  בגרבה זכה רק לבית ראשון ולא לבית שני יש להם בית כנסת עם אבנים ודלתות מאז בית ראשון ,יש להם מנהגים מיוחדים שאותם רוצים לשמר לדורות הבאים .ועל כן הקמת השדולה בכנסת תרים את קרנם של הדורות הקודמים .הרבנים שהיו ,הוגי הדעות והאקדמייה שהייתה. חשוב לציין כי 99% מיהדות תוניסייה וג'רבה תושבי באר שבע והדרום היו אוהבי הארץ וציונים גדולים .גם אלה שנשארו שם עד היום אוהבי ארץ ישראל".


רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים: https://bit.ly/3iQmqmo

על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬