''רוב המהמרים בדוכנים הם מאוכלוסיות מעוטות יכולת''

קריאה לצמצם את מספר הגרלות הצ'אנס. מטפל במכורים מבאר שבע: ''המהמר הוא בעל רצון לרווח מהיר וקל... חרד ומחוסר ביטחון. רק תן לו את ה''סם'' הזה''
send whatsapp messsage send FB messsage
צילום המחשה: Waldemar Brandt

יו"ר ועדת הכלכלה ביטון: הוועדה מבקשת להקטין את מספר הגרלות הצ'אנס – נדרש שינוי בפעילות הפיס כדי להציל נפשות, גם אם המחיר הוא הקטנות הכנסות.

היו"ר ביטון אמר את הדברים בדיון מעקב שכינס אחר מתווה הגרלות הצ'אנס של הפיס; יוזם הדיון בנושא, ח"כ אלי כהן, קרא לאוצר להוכיח שהוא מחובר לעם ולא לכסף ולצמצם את מספר ההגרלות ל-3 ביום; מנכ"ל הפיס: מחויבים להיתר, אך צמצום הגרלות הצ'אנס לא יביא לירידה במתמכרים, בדיוק כמו שביטול המכונות לא גרם לכך

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ מיכאל ביטון, התכנסה הבוקר, ראשון, לדיון מעקב אחר מתווה הגרלות צ'אנס של מפעל הפיס. היו"ר ביטון הזכיר, כי לפני כחצי שנה דנה הוועדה בנושא לבקשת ח"כ אלי כהן, ובקשה תשובות ונתונים. הוא הבהיר כי אין כוונה לסגור את הפיס, אלא למזער נזקים ולהקטין את תופעת ההתמכרויות.

ח"כ אלי כהן שב וטען כי הגרלות הצ'אנס גדלו מפעמיים ביום ל-7 פעמים ביום במתווה שגרם לאנשים להתמכר. הוא פנה לפקידי האוצר וקרא להם להוכיח שהם "מחוברים לעם ולא לכסף. לא צריך לסגור את הפיס או לבטל את הצ'אנס, צריך למנוע התמכרות ואם נרד משבע לשלוש הגרלות ביום ההכנסות יקטנו אבל תהייה בזה ברכה לחלשים". ח"כ אורי מקלב הוסיף ואמר כי צריכה להיות אחריות. ח"כ יואב בן צור ציין כי צריך לבחון איך מקטינים את החשיפה להימורים.

נציג מרכז המחקר והמידע של הכנסת, לירן קוסמן, הציג נתונים לפיהם ב-2020 הגיעו הכנסות הפיס לכ-7 מיליארד שקל והכנסות המועצה להסדר ההימורים בספורט לכ-2.6 מיליארד שקל. הוא הוסיף כי ניסה לשחזר מחקר מ-2016 שבחן פריסה גיאוגרפית של תחנות, שמצא שיש יותר תחנות ברשויות במעמד סוציואקונומי נמוך, אך היה שינוי לטובה שבשנים אחרונות. מנכ"ל הפייס, בני דרייפוס, הסביר כי נסגרו 80 תחנות ברשויות במעמד סוציואקונומי 1 עד 4. ח"כ כהן טען כי הנתונים שהועברו מהבנקים חסרים והיו"ר ביטון ביקש להשלים את המחקר.

לכתבנו אמר סמי לוי, תושב באר שבע  מטפל שנים רבות בהתמכרויות: "לצערנו שמדובר בהימורים חוקיים ,הדבר דומה לאלכוהול , הם זמינים ונגישים לאזרח הפשוט. שללא מורא או פחד הוא יכול להשתמש בזה משום שזה חוקי.עכשיו בו נראה שדווקא רוב האזרחים הנצפים בדוכני הפיס הם מהאוכלוסיות מעוטי היכולת ומשופעת בבעיות . ואז, עשוי להיות מצב שביניהם ישנם כאלה בעלי אישיות מתמכרת ואז, כמו המשפט בסמים "נגעת נסעת" יקרה לאותו אדם שהתמכר להימור.  כי מה זה בעצם התמכרות זה להשיג את הבלתי מושג מין אשלייה שאני משיג את מה שאני לא מצליח להשיג בקיצורי דרך. המהמר הוא בעל רצון כפייתי לרווח מהיר וקל. ואותו אדם המרגיש חרד ומחוסר ביטחון תן לו מנת סם הוא ירגיש ההיפך עם ביטחון עצמי. יש מין פעולה הפוכה בפנטזיה הזאת ".


רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים: https://bit.ly/3iQmqmo

על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬