תלמידי מקיף אמית אומרים ''לא!'' לסיגריה הראשונה

תלמידי תיכון מקיף אמית באר שבע ערכו קמפיין נגד הסיגריה הראשונה - כולל צילומים, כרזות וסרטון
send whatsapp messsage send FB messsage
תלמידי מקיף אמית באר שבע בקמפיין למלחמה בעישון (צילום: כפיר אהרונוביץ)

פרוייקט מיוחד של תלמידים נגד עישון יצא השבוע לדרך. לרגל שבוע המלחמה בעישון יצרו תלמידי תיכון מקיף אמית באר שבע קמפיין נגד הסיגריה הראשונה. לקראת הקמפיין, גילו התלמידים במחקר שערכו בקרב כארבעת אלפים תלמידים, כי גיל הסיגריה הראשונה הולך ויורד וכי מרבית המעשנים הצעירים מתחילים לעשן כבר בכיתה ז' ולא מאוחר יותר כפי שהיה בעבר.

צילום: כפיר אהרונוביץ​​​​​​​

את הקמפיין יצרו תלמידי כיתות י' בתיכון מקיף אמית באר שבע כחלק מיוזמת Lung Ambition העולמית למניעת עישון. התלמידים ביקרו במחלקה האונקולוגית בבית החולים שיבא בתל השומר ושוחחו עם פרופ' יאיר בר מנהל מחלקת סרטן הריאות על נזקי העישון ועם מטופלים שחלו בסרטן והעבירו מסר ברור לילדים: "אל תתחילו עם העישון, אי אפשר להפסיק!". בהמשך, ביקרו גם במעבדות שם מטפלים בחולי סרטן הריאה וחולים במחלות ריאה כתוצאה מעישון. התלמידים התנסו בבדיקות שונות וראו סרטונים של ניתוחי ריאה.

בעזרת אנשי פרסום שהדריכו אותם יצרו התלמידים סרטונים בטיקטוק וברשתות חברתיות נוספות המראים כיצד מיד לאחר הסיגריה הראשונה הילד הופך לאסיר בכלא. סרטון נוסף מציג תיאור של ניסויים בבני אדם וקובע: "לעשן זה להיות שפן ניסיונות". התלמידים מתיכון מקיף אמית באר שבע מבקשים להפיץ את הסרטונים כדי שיגיעו לכמה שיותר ילדים וילדות שמתלבטים אם להתחיל לעשן.

התלמידה הלן רבינוביץ' שיתפה: "בחודשים האחרונים עסקנו בהקמת קמפיין למניעת עישון וראינו כיצד אנחנו כבני נוער יכולים להשפיע על בני נוער אחרים החשופים לסיגריות ולווייפים ונמצאים בדילמה האם להתחיל או לא. מצאנו קשר ישיר בין התחלת העישון, בין ההתמכרות שהופכת את המעשן לשבוי, לכן המסר שלנו הוא אל תהפכו לשבויים של הסיגריות האלקטרוניות. אחרי תהליך ארוך ומשמעותי הבנו כיצד אני רוצים שכל זה יצא לפועל ומה אנחנו צריכים בשביל זה נסענו מספר פעמים לגוגיה של רשת אמית וצילמנו את הקמפיין שהוא כל כך משמעותי וחשוב".

אביטל כהן, מורה למגמת מדעי הבריאות, שליוותה את הפרויקט: "לפני מספר חודשים קיבלנו הזדמנות מיוחדת שלא יכולנו לסרב לה. אחרי שלמדנו במגמה על נזקי העישון והסיכון הגובר לתחלואה בעקבות ההרגל הזה החלטנו שאנחנו רוצים מאד להשפיע ולעזור במניעת עישון. המחשבה שהובילה את הפרויקט היא שבני נוער יכולים להעביר מסר בצורה הכי טובה לבני נוער אחרים ושזו דרך נהדרת ללמידה מעשית ורלוונטית. התלמידים בחרו להתייחס לסיגריות אלקטרוניות שנתפסות יותר מושכות ופחות מזיקות ובחרו להעביר את המסר שכשאתה מעשן אתה בעצם הופך להיות שבוי של העישון. תודה לכל השותפים על הזכות ליצור וללמוד בדרך אחרת וכמובן, הלוואי ונצליח להשפיע!".

"יכול להיות שהקמפיין הזה יציל יותר חיים מהרופאים במערכת או מהתרופות המתקדמות והחדשניות ביותר שיש היום בעולם", סיכם אוהד גולדברג מנכל אסטרהזניקה ישראל במפגש עם התלמידים.

Lung Ambition - שותפות גלובלית בה חברים איגודי רופאים, עמותות חולים, חברת אונקוטסט וחברת אסטרה-זניקה, חברת תרופות המייצרת תרופה לטיפול בסרטן הריאות ויחד עם זאת עוסקת במניעת סרטן.רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים: https://bit.ly/3iQmqmo

על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬