בשל איומים: הוצמדה אבטחה לנשיא אוני' בן גוריון

נשיא אוניברסיטת בן גוריון סופג מאז עצרת הסטודנטים הערבים איומים - והוחלט להצמיד לו אבטחה. כמו כן, האבטחה בקמפוס ובגדרות ההיקפיים תוגברה מאוד בשל חשש מפגיעה אלימה
send whatsapp messsage send FB messsage
פרופ' דניאל חיימוביץ' (צילום: דני מכליס / CC BY SA 4.0)

הערב נודע כי מאז עצרת הנכבה בבן גוריון הוצמדה אבטחה לנשיא אוניברסיטת בן גוריון, פרופ' דניאל חיימוביץ, בשל איומים קונקרטיים לפגוע בו. גם השמירה בקמפוס הבאר שבעי תוגברה מאוד, לרבות סביב הגדרות המקיפים את האוניברסיטה, מחשש לפגיעה או חדירה לאוניברסיטה לשם פגיעה במרצים, סטודנטים ערבים או זריעת הרס במחלקות ''המזוהות עם השמאל''.

ההחלטה באה אחרי שברשתות החברתיות בבאר שבע פורסמו איומים, קללות הן כלפי הנשיא, כמו על בני משפחתו ועל מרצים, סטודנטים ופעילים שהביעו תמיכה באירוע הנכבה בקמפוס. אנשי אקדמיה הביעו ביקורת על מכתבו של ראש עיריית באר שבע, שהגדיר את הנפת דגלי הרש''פ בעצרת ''מבישה''. באוניברסיטה לא מגיבים לאירוע, אך בפוסט בפייסבוק מטעמה נכתב: ''

אוניברסיטת בן גוריון הסבירה, כי אפשרה לקיים את עצרת יום הנכבה, אחרי שהתיייעצה עם היועץ המשפטי: ''פעם ראשונה שסטודנטים בקמפוס ביקשו לקיים הפגנה ולהניף את דגל פלסטין. בדקנו וחוות הדעת המשפטית של היועץ המשפטי לממשלה שקיבלנו היא שמותר למפגינים להניף את הדגלים. היועמ"ש נשען על כך שמדובר בדגל של הרשות הפלסטינית, איתה יש לממשלת ישראל הסכמים''. 

''מובן לנו שהמחזה לא היה פשוט וכאב לרוב חברי קהילת האוניברסיטה.  אנחנו גאים בסטודנטים שלנו, משני קצוות המתרס, שהשכילו להביע את דעתם ולמחות באופן דמוקרטי, כזה שלא התדרדר לגילויי אלימות בהם חזינו במקומות אחרים. זו החוזקה שלנו''.

אלא שמאז העצרת מתפרסמים איומים, בלשון בוטה ואלימה, כנגד פרופ' חיימוביץ'. אנשי אקדמיה הביעו היום תרעומת, על הצהרת שר האוצר ליברמן, שבכוונתו לפגוע בתקציבים לאוניברסיטה וגם על המכתב ששיגר ראש עיריית באר שבע. אחרים קבלו כנגד מה שהם מכנים ''מיליציות'' הפועלות בב''ש. 

פרופ' אורן יפתחאל, פרופסור מן המניין לגיאוגרפיה באוניברסיטת בן גוריון ופעיל חברתי פוליטי, אמר היום לברנז'ה חדשות באר שבע והנגב: ''ראיתי את השיח והדיווחים במהלך כל השבוע, שלא שיקפו לא את מה שהיה באירוע ולא מה שנאמר בו. נכחתי באירוע. לא היו קריאות נגד מדינת ישראל. סטודנטים עמדו עם שלטים שקראו לאחווה ושיח, כשמולם באו פעילים של אם תרצו והתחילו לצעוק קיראות נגדם. יש עליהום כנגד האוניברסיטה וכנגד הסטודנטים הערבים, שהגיע לשיאים שלא הכרנו. בא שר האוצר ומבקש לשלול תקציבים מהאוניברסיטה. באות קבוצות דוגמת אם תרצו, ומנסות להלהיט את האווירה''.

''אוניברסיטה, כשמה כן היא: הינה מוסד פלורליסטי. מוסד בו לכולם יש זכות להביע דעה. ראש עיריית באר שבע שיגר מכתב בו אמר כי הוא מתבייש שבמקפוס הונפו גדלי הרשות הפלסטינית. זהו דגלה של רשות, אשר לישראל יש הסכמים מולה. ראש עיריית באר שבע לא היה בהפגנה והדברים שאמר, אינם מתיישבים עם מה שהיה שם. הוא צריך להתנצל בפני האוניברסיטה, בפני הסטודנטים הערבים ובפני התשובים הערבים של באר שבע'', אומר פרופ' יפתחאל.

גם סטודנט ערבי, שלא נטל חלק בעצרת, מספר כי מאז האירועים הוא חושש להגיע לקמפוס הבאר שבעי. ''ראיתי את האנשים שהפגינו בכניסה, ראיתי חולצות שהם לבשו. אני מפחד ולא רוצה כל כך לדבר, אבל האוירה מפחידה, אני לא יודע איזה מטורף יכול לחכות לי בתוך הקמפוס או בדרך לדירה''.


​​​​​​​

רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים: https://bit.ly/3iQmqmo

על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬