''האלימות ברחוב מחלחלת לבתי החולים'', אך המאבטחים מקבלים שכר זעום

מתחילת השנה ארעו 110 מקרים של תקיפת צוותי רפואה. בין היתר, הותקפו רופאים בסורוקה ובמרכז לבריאות הנפש בב''ש. מצד שני, שכר המאבטחים הזעום גורם למצוקת כוח אדם
send whatsapp messsage send FB messsage
ח''כ עידית סילמן, יו''ר הוועדה (צילום: נועם מוסקוביץ / דוברות הכנסת)

בעקבות ריבוי מקרי האלימות נגד צוותים רפואיים נערכה  היום, שלישי, ישיבת ועדה משותפת של ועדת הבריאות בראשות ח"כ עידית סילמן והועדה לביטחון פנים בראשות ח"כ מירב בן ארי .

מקרי האלימות כלפי צוותים רפואיים אינם פוסחים על מוסדות בנגב: בשבוע שעבר בבית החולים סורוקה העבודה הועברה למתכונת שבת למשך יממה, בעקבות תקיפת איש צוות על ידי מטופל ואילו השבוע, ביום ראשון, מטופלת ריססה בגז פלפל רופאה במרכז לבריאות הנפש בבאר שבע. הנפגעת פונתה לטיפול לבית החולים סורוקה. במרכז לבריאות הנפש מתחקרים כיצד מטופלת הצליחה להגניב לתוך המוסד את התרסיס ולחמוק מבידוק בטחוני.


וידאו: הדיון בכנסת (צילום: ערוץ הכנסת)
​​​​​​​בעקבות הארוע אמר ד"ר אורי לבנטל פסיכאטר ויו"ר ועד העובדים של בית המרכז לבריאות הנפש בבאר שבע:."אסור שהרופאים והרופאות והצוותים הרפואיים ימשיכו לחוות אלימות קשה במקום העבודה''.

קב"ט ביה"ח רמב"ם גילה כי בית החולים "בחוסר מעל 30% כוח אדם - אף אחד לא רוצה לאבטח בביה"ח ב41 ש"ח לשעה; איך תחנות דלק זו עבודה מעודפת ואבטחה בבית חולים לא?" 

יו"ר ועדת הבריאות, ח"כ עידית סילמן: "המקרה בהדסה מצטרף למקרים רבים ומדאיגים שהתרחשו בבתי חולים נוספים. הנתונים לא נתפסים: מאז תחילת השנה אירעו 110 מקרים של תקיפה ואלימות פיזית כלפי אנשי צוות רפואי, ו־1,675 מקרים של אלימות מילולית, איומים או פגיעה ברכוש. לא נסכים לקבל מצב שבו רופאים עובדים תחת פחד, לא נסכים לקבל מצב  שבו צוותים רפואיים ומטופלים נאלצים להתחבא מחשש שיכו אותם או שהעובדים ירגישו מאוימים ומפוחדים במקום עבודתם תוך פגיעה בעבודת המערכת''.

''אסור לתת לפורעים אלימים לשתק מערכות ויש לפעול ביד קשה מול כל מי שבוחר לנהוג באלימות במרכזים רפואיים וכלפיי צוותי הרפואה. דרשנו בוועדה ממשרד הבריאות האוצר והבט''פ התייחסות רצינית ומעמיקה,  דרשנו הצגת תכנית ממשלתית מסודרת אך לצערנו בפועל ראינו רק מימוש חלקי וקטן של הצעדים. הגשנו הצע"ח  למניעת אלימות במוסדות רפואיים ולצערי משרד הבריאות התנגד, הגשנו הצע"ח להכרה באבטחה במרכזים רפואיים – משרד האוצר והרווחה התנגדו, ועכשיו הגשנו מספר ח"כים במקביל הצע"ח להחמרת הענישה כלפי צוותים רפואיים – ומצפה מהממשלה לתמוך בהצעת החוק"" 

יו"ר הוועדה לביטחון פנים, ח"כ מירב בן ארי: "האלימות של הרחוב מקרינה לתוך בתי החולים ולצערי הזנחנו את בתי החולים ובעיקר את אלו שאין להם כסף. מי שיש לו כסף לוקח מאבטחים טובים וחסונים, דווקא בתי חולים בפריפריה, לא יכולים לשמור על הצוות והרופאים''.

''אני מרגישה שהפקרנו אותם כי יש אפשרות לקדם את הנושא הזה. כמדיניות צריך להרחיב את השיטור בכל בתי החולים. מצפים להחלטת ממשלה כדי להילחם באלימות הזו ואני לוקחת על עצמי לקדם בוועדה לבט"פ את עניין הקנסות המינהליים. הייתי באחרונה בכלא נווה תרצה ואחת הסוהרות אמרה לי שמעולם לא הייתה כמות כזאת של מטפלות בכלא - אז בדיוק כמו שעשו בכנסת ה-20 סביב המטפלות ויש תוצאות, כך צריך לקרות לתוקפים בבתי החולים. גם במקרים של תקיפת צוותים רפואיים אנחנו צריכים להוביל שינוי תפיסתי. ברגע שהמדינה מגדירה שתקיפת צוותים רפואיים היא בנפשנו, הספינה תחל לזוז כך שבהמשך נוכל לראות גם אסירים שיושבים בעוון תקיפת צוותים רפואיים".

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, ד"ר ספי מנדלוביץ אמר בדיון כי יש אירועים לרוב בבתי החולים, אך אלו שתפסו אותו היו מקרים בהם רופאים איימו ברצח והוברחו מתוך בית החולים. לדבריו, רופא אחד כתוצאה מאיומים סיים בחדר צנתורים בבוקר שלמחרת בעקבות אירוע לבבי. לדבריו, המשרד פועל ועושה במגוון דרכים כעת ע"מ למפות ולראות אלון מקומות מועדים ואלו מענים יינתנו. 

יו"ר ההסתדרות הרפואית, פרופ' ציון חגי: "כולנו מבינים שהצוותים נמצאים במצוקה שלא הייתה מעולם. בתי החולים הפכו לשדה קרב. רופאים יפסיקו את עבודתם לזמן רב כאשר יש תור ארוך ומישהו החליט להיכנס. בשביל שכל צוותי הרפואה יוכלו לעבוד, אנחנו צריכים הגנה. יש דברים שיש לעשות כבר בטווח הקצר - מלווה אחת למלר"ד וכל השאר יהיו בעמדת המתנה. זה היה בקורונה ויכול להיות תמיד. כמו כן, יש לדאוג לקנסות. צריך להגביר אתץ המשטרה והאבטחה במוקדים מיועדים".

ד"ר זאב פלדמן, יו"ר ארגון רופאי המדינה: "ציינתם 110 מקרי תקיפה מתחילת השנה ולא יכול להיות שרק תוקף אחד יושב כיום בבית הסוהר על תקיפת פסיכיאטר ברמב"ם. החמרת הענישה לא יכולה להיות רק הצהרתית בגלל התהליך הארוך. פנינו למשטרה ולמשרד המשפטים לקבלת מידע שירכז את נתוני התלונות על תקיפה וכתבי אישום ומסתבר שאין את המידע כי התלונות לא מסווגות בנפרד. אני מבקש שיהיה סימון כקטגוריה של תלונות אנשי צוות רפואי. זו מגיפה ואנחנו צריכים לרפא אותה".

רמ"ד פיקוח בקרה ותביעות במשטרה, דן שני אמר בדיון שהתביעה המשטרתית עושה את המירב על מנת לייחס חומרה למעשים בהגשת תביעה, אלא שבסך כל המספרים שהוצגו, התיקים מסתיימים בלא כלום כי מדובר באנשים ללא עבר פלילי ובתיקפות במדרג הנמוך. עוד אמר כי נכון להיום יושב במאסר אדם על השלכת חפץ בלעבר צוות רפואי. 

עופר בן משה, ראש אגף ביטחון שירותי בריאות כללית אמר בדיון כי מתקשה בגיוס מאבטחים לבית החולים וכי "לבתי החולים של כללית אין שום שוטר באחד מבתי החולים למרות שזה הובטח". 

דניאל פדון, רפרנט בריאות ממשרד האוצר, עדכן בדיון כי בימים אלו עובדים להביא לאישור הצבת שוטרים בבתי חולים, "יש נוסח שעובר בין המשרדים לתקצוב ההצבה. באופן רוחבי, דעתנו שהסיפור של עבודה מעודפת הוא לא קונספט נכון".  


רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים: https://bit.ly/3iQmqmo

על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬
 ​​​​​​​