לא מצעד, לא שולחנות עגולים ולא הפגנה: בנתיבות לא רוצים להט''בים

אחרי שמצעד הגאווה בעיר בוטל, פעילי הקהילה אוימו ברצח והוטל וטו גם על קיום אירוע שולחנות עגולים - גם הפגנת מחאה של קהילת הלהט''ב לא תתקיים לא תתקיים - בשל חשש לחיי המפגינים
send whatsapp messsage send FB messsage
הכניסה לנתיבות. גם פה לא תתקיים הפגנה של קהילת הלט''ב (צילום: גוגל מפות)

קהילת הלהט''ב בנתיבות לא תורשה גם להפגין - זאת אחרי שחבריה אוימו ברצח. אחרי שמצעד הגאווה המתוכנן בעיר בוטל בלחץ קיצוניים ובעיקבות מידע קונקרטי על כוונה לפגוע במארגנים והמשתתפים, גם אירוע שולחנות שיח בוטל וכעת, גם מחאה של חברי קהילת הלהט''ב בוטלה, אחרי שהמשטרה ניסתה להדבר עם המארגנים, חברי קהילת הלהט''ב בכל רחבי הנגב, כדי שיערכו את המחאה מחוץ לנתיבות.

עיקר החשש, הוא מפגיעה במפגינים ומכך שלא היה להבטיח את שלומם בתוך נתיבות. במהלך הלילה התקיימה הדברות בין אנשי הקהילה בין המשטרה, כאשר חברי קהילת הלהט''ב קבלו תמונת מצב באשר לגודל הסכנה הנשקף מעריכת הפגנה כזו בתוך נתיבות. מצד שני, מארגני ההפגנה לא מוכנים להידחק אל מחוץ לעיר, שם לא תהיה להם נראות והחלטו לעת עתה לבטל את ההפגנה. 

האיומים ברצח על חברי קהילת הלהט''ב בנתיבות באים יממה בלבד אחרי שנערך יום ההבנ''ה הבינלאומי, שצויין גם בבאר שבע וברחבי הארץ, שמטרתו להחלים בתופעות של להט''בופוביה. בנתיבות, מלבד האיומים ברצח על להט''ביים, גם נפוצו שמשות מכוניתה של אימו של חאד מחברי הקהילה, קליע רובה הצמד לדלת ביתה והיה צורך להציב אבטחה משטרתית על ביתו של אחד הפעילים.

במשטרה נמשכת החקירה. בשתי הזירות, של ניפוץ חלונות המכונית ושל הנחת הקליע ישנן מצלמות אבטחה. בתחנת נתיבות הוקצו ''מרבית המשאבים'' לחקירת  האירוע, אך טרם בוצעו מעצרים. במשטרה מתייחסים בחומרה לאיומים הקונקרטיים לפגע באנשי קהילת הלהט''ב.

אתמול פורסמה תגובה של ראש עיריית נתיבות:
''עיריית נתיבות מגנה בתוקף כל גילוי של אלימות מכל סוג כלפי כל אדם וקהילה באשר הם.  ראש העירייה,  קורא לכל תושבי העיר לנהוג סבלנות ואיפוק ולשמור על צביונה של נתיבות כעיר שמקיימת משך שנים רבות יחסי סובלנות וכבוד הדדי בין כל חלקי האוכלוסיה.על כולנו חלה חובה לגלות אפס סובלנות כלפי אלימות מסוג שהוא''.

''נפגשתי עם נציגי הקהילה וניסיתי לדבר על ליבם שלא לקיים מצעד בנתיבות ולו בשביל הרצון של כולנו לשמור על הססטוס קוו הקיים בעיר מזה שנים רבות ועל מנת למנוע פגיעה ברגשות קהילה גדולה בעיר המתנגדת למצעד. אני מקווה שהדברים נפלו על אוזניים קשובות והמצעד לא יתקיים''.

הבית הגאה בבאר שבע מביע תמיכה בזכותה של הקהילה המקומית בנתיבות לחיים של חופש, חירות וביטחון ועומד מאחוריה באופן מלא: ''לאחר שהתקבלה החלטה לביטול ההפגנה, שוחחנו עם נציגי האגודה על העניין ובקרוב תיעשה חשיבה מחודשת בנושא. לא הצלחנו עדיין לתפוס את נציגי הקהילה מנתיבות, אך אני משוכנעת שכפי שנאמר לנו, ההחלטה נעשה בתיאום מוחלט עם הקהילה המקומית. ותעשה חשיבה מחודשת בנושא''.

''חשוב לזכור שלכל מקום מאפיינים שונים ודרך אחרת לעבור, לכן התיאום מול חברות וחברי הקהילה בנתיבות, השמעת הצרכים, החששות והרצונות שלהם, הוא מהותי. לצערנו, מקרים מהסוג שקרה בנתיבות קיימים בחברה שלנו והם נובעים מפחד גדול משינוי, התפתחות וגדילה''. 

''בכל מצב ובכל מקום, נציגי הבית הגאה בבאר שבע יהיו שם, גם אם היום וגם אם במועד אחר שיקבע''.

במשטרת ישראל אומרים: ''לאור אירועים אחרים המתוכננים באותו המועד באזורים אלו ומתוך רצון לשמור על שלום ובטחון הציבור, העבירה משטרת ישראל למארגנים שתי חלופות לקיום המחאה בכניסות לעיר. ההערכות המשטרתית נמשכת.

במשטרת מדגישים כי נמשיך לאפשר לכל אדם באשר הוא לממש את חופש הביטוי והמחאה כחוק תוך שמירת הסדר הציבורי ובטחון המפגינים''.


האגודה למען הלה''ט''ב מסרה:

''משטרת ישראל אסרה על קיום ההפגנה ברחבת העייריה בנתיבות שתוכננה לשעות הקרובות והודיעה שתאפשר לנו להפגין רק בנקודות רחוקות מחוץ לעיר''.

''שיהיה ברור- הקהילה הגאה לא תידחק לשוליים! לא נקיים הפגנה שתחביא אותנו בשולי העיר. זו פגיעה אמיתית בחופש שלנו להשמיע את קולנו כנגד האלימות והאיומים ברצח שסופגים חברי וחברות הקהילה בנתיבות. יחד עם הפעילים המקומיים, בזמן הקרוב נעדכן לגבי הצעדים הבאים במטרה לקדם מרחב בטוח וסובלנות עבור הקהילה הגאה בנתיבות. המשטרה מפחדת להתמודד עם הלהט״בופוביה בנתיבות, גם העירייה מפחדת- אנחנו לא נפחד ולא נשתוק ולא נוותר כי לחברי וחברות הקהילה הגאה מגיע להרגיש בטוחים ושווים ולא משנה אם הם גרים בנתיבות, ברמת גן או בעפולה''.


רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים: https://bit.ly/3iQmqmo

על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬