ד"ר מסאלחה זכה במלגת חוקר מצטיין בתחום הסרטן

ד''ר איסמעיל מסאלחה, רופא מתמחה במחלקה האונקולוגית בסורוקה, זכה במענק מחקר מצטיין של האגודה למלחמה בסרטן, בזכות פריצת דרך מחקרית
send whatsapp messsage send FB messsage
ד"ר אסמעיל מסאלחה (צילום: דוברות סורוקה)

ד"ר אסמעיל מסאלחה רופא מתמחה במחלקה האונקולוגית במרכז לגסי הריטג' לאונקולוגיה בסורוקה, זכה במענק מחקר מוגדל כמחקר מצטיין של האגודה למלחמה בסרטן.

מחקרו של ד"ר אסמעיל מסאלחה, בודק את ההשפעה של השתלת מיקרוביוטה צואתית לשיפור היעילות של תרופות מסוימות בסרטן ריאות גרורתי. הוא זכה למענק בהיקף 150 אלף ₪ מהאגודה למלחמה בסרטן.

טיפול אימונותרפי נפוץ כיום כטיפול בסוגים שונים של תחלואת סרטן. טיפול זה עוזר משמעותית, אך ישנם לא מעט חולים שלא מגיבים לטיפול באופן יעיל. לאחרונה בוסס הקשר בין הרכב אוכלוסיית חיידקי המעיים לבין תגובה קלינית לטיפולים אימונותרפיים, ומחקרים הצביעו על חשיבות חיידקי המעי, המיקרוביום, והשפעתם על יעילות הטיפול. יתרה מכך, מחקרים בארץ ובעולם, הראו שהשתלת צואה מחולים שהגיבו לטיפול בחולים שלא הגיבו, הפכה את החולים ה"לא מגיבים" למגיבים ובכך הגבירה משמעותית את יעילות הטיפול האימונותרפי.

ד"ר אסמעיל מסאלחה: "במחקר זה אנו מציעים לבצע השתלת צואה מחולי סרטן  שמחלתם נסוגה באופן מלא ומתמשך בתגובה לאימונותרפיה בחולי סרטן ריאה גרורתי בקו טיפול ראשון. מטרת ההשתלה היא ליצור בקרב המושתלים הרכב חיידקי מעיים שתומך טוב יותר בפעילות מערכת החיסון נגד הגידול".

ד"ר מסאלחה מסביר: " תמיכה זו, בשילוב עם טיפול אימונותרפי, עשויה להוביל לתגובה קלינית טובה יותר. כך שהניסוי נועד לבחון את הבטיחות ותופעות הלוואי של השתלת צואה בשילוב עם מעכבים כנגד נקודות בקרה של מערכת החיסון ולהעריך את התגובה לטיפול. הזכייה במענק מביאה לי נחת וגאווה גדולה. אני מודה על ההזדמנות ועל הסיוע שניתן לי".

פרופ'  עמיחי מאירוביץ, מנהל המערך האונקולוגי: " ד"ר מסאלחה המתמחה במסלול הרדיותרפיה, משלב מחקר קליני מחקר בסיסי ומחקר יישומי. החשיבה המקורית, השילוב המולטידיסיפלינרי, והיכולת לרכז רעיון מקורי ומורכב למחקר קליני מעולה, מבוקר ועדות אתיקה, הם תעודת כבוד לאיסמעיל ולבית החולים הנותן תשתית ראויה לצמיחה אקדמית מחקרית. המענק היוקרתי הוא עוד הוכחה למצויינות ויאפשר לערוך את המחקר פורץ דרך זה".

פרופ' יצחק אביטל, מנהל המרכז לאונקולוגיה בסורוקה: " אני מברך על זכייתו של ד"ר מסאלחה במענק חשוב זה.  קידום המחקר הוא בליבת העשייה שלנו''.

משה בר חיים, מנכ"ל האגודה למלחמה בסרטן:  "האגודה מאמינה כי השקעה במחקר היום עשויה להוביל לפריצת דרך רפואית ולהביא בעתיד להפחתת שיעורי התמותה והתחלואה מהמחלה''.


רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים: https://bit.ly/3iQmqmo

על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬

כתבות נוספות למקרה שפספסת...