אם זה העונש, איך הנגב לא יהיה מלא בנשק בלתי חוקי?

פרקליטות מחוז דרום (פלילי) הגישה לבית המשפט המחוזי בב"ש הודעת ערעור על קולת עונשו של נאשם מפזורת לקיה, שהורשע בהחזקת נשק ונידון לעונש של 5 חודשי עבודות שירות בלבד
send whatsapp messsage send FB messsage
צילום הדמיה: Image by Steve Buissinne from Pixabay

פרקליטות מחוז דרום מערערת על קולת העונש שנגזר על נאשם באחזקת נשק בלתי חוקי: 5 חודשי עבודות שירות. סוגיית הנשק הבלתי חוקי בנגב, המוערך בעשרות אלפי פריטים, מטרידה את המשטרה ואת כוחות הביטחון. רק בסוף השבוע האחרון רעולי פנים פתחו באש נגד בתי קפה ברהט ובית בערערה, גרמו לפצועים, חלקם באורח קשה. 

נשק וחלקי נשק בתפיסה שנערכה לאחרונה בלקיה (צילום: משטרת ישראל)

רק בדצמבר האחרון אישרה הכנסת את  חוק עונשי מינימום למחזיקי וסוחרי נשק בלתי חוקי. הצעת החוק קובעת, כי ייחקק עונש מינימום של 12 חודשי מאסר למחזיקים נשק בלתי חוקי, כאשר העונש המקסימלי יישאר כשהיה – 7 שנות מאסר. מכאן, שספק הדין שניתן בבאר שבע תמוה - ואינו תורם כהוא זה למלחמה בסוגיה המסכנת את חייהם של כלל תשובי הנגב. 

על פי כתב האישום, הנאשם אחמד אבו טראש שהה מתחת לעץ בחורשת כרם ליד פזורת אבו טראש עם פנס דולק. במהלך חיפוש בשיח העצים לידו, נמצא אקדח חצי אוטומטי מסוג ברטה, עטוף חלקית בחתיכת בד. הנאשם הורשע על סמך הודאתו בהחזקת נשק ובשלב הטיעונים לעונש, ביקש התובע עו"ד ואליד אלבז מפרקליטות מחוז דרום, להשית עליו עונש מאסר בפועל בין 36-18 חודשים.

בית המשפט השלום בב"ש קבע מתחם עונש הולם בעניינו של הנאשם בין 10-5 חודשי מאסר בפועל,  והשית עליו עונש של 5 חודשי מאסר לריצוי בעבודות שירות בלבד.

בית השפט פסק עבודות שירות, בפרקליטות מבקשם להחמיר בעונשו של הנאשם: לעמדת הפרקליטות, "לאור שכיחותן של עבירות הנשק בכלל הציבור, יש ליתן משקל ניכר, במיוחד בעת האחרונה שמצריכה כל אחת מרשויות המדינה לתרום את תרומתה למיגור מגיפת עבירות הנשק...ענישה כה רזה, הן ביחס לאופן ריצוי המאסר בדרך של עבודות שירות, והן ביחס לתקופה כה קצרה של מאסר, עלולה להתפרש בציבור של נאשמים פונטציאליים בכל רחבי המדינה ובכל מגזר ומגזר, כהיתר שיפוטי במשתמע להחזקת נשק שלא כדין, או לכל הפחות, גישה סלחנית מאוד להתנהגות מסכנת חיים זו".  

מכאן הערעור, במסגרתו מבקשת הפרקליטות מבית המשפט המחוזי להתערב בגזר הדין המקל ולהשית על הנאשם עונש מאסר מוחשי מאחורי סורג ובריח, וכן קנס כספי משמעותי.

בהודעת הערעור, שהוגשה ע"י עו"ד יואב קישון מפרקליטות מחוז דרום צוין, כי " רצפת מתחם עונש המתמצה בעבודות שירות, כל שכן מעט ממחצית התקופה המקסימלית, אינו משקף נכונה את הפגיעה הגבהה והמשמעותית בערכים המוגנים של זכותו של אדם לחיים, לשלמות גוף וביטחון אישי וסדר ציבורי. יתרה מזאת, קביעת מתחם שרצפתו כה רזה אינה עולה בקנה אחד עם הלך הרוח המשפטי אותה ביקש בית המשפט העליון... כאמירה ערכית לפיה בעבירות נשק אין להסתפק בענישה שאינה ענישה מאסרית ממשית".

הפרקליטות הפנתה בהודעת הערעור לתיקון מס' 140 לחוק העונשין, שקובע עונש מינימום הקבוע בחוק ביחס לעבירות נשק. על פי התיקון, עונשו של מי שהורשע בעבירות נשק, לא יפחת מרבע העונש המירבי שנקבע לאותה עבירה, אלא אם כן החליט בית המשפט, מטעמים מיוחדים שיירשמו, להקל בעונשו.

כמו כן, הפנתה הפרקליטות להנחיות פרקליט המדינה 9.16 "מדיניות ענישה בעבירות נשק ומטעני חבלה" שנועדו להתוות את מדיניות הענישה של התביעה בעבירות נשק.

"בעת האחרונה ניתן לשמוע בבירור את זעקתם ההולכת וגוברת של כלל אזרחי ישראל, על כל רבדי האוכלוסייה, הקוראים להשבת הביטחון האישי לאיזור מגוריהם, לכבישים בהם הם מתניידים, למרכזי הקניות וכו'. במיוחד הדברים אמורים, בכל הנוגע לעבירות החזקת הנשק על מגווניהן לאור ההשלכות הרות אסון של שימוש בנשק חם וירי בתוך ישובים מאוכלוסיה", נכתב בהודעת הערעור. "ריבוי הנשק והשימוש התכוף בו במסגרת פעילות גורמי הפשיעה, במסגרת סכסוכים ולביצוע עבירות בתוך המשפחה, משפיע על היעדר הביטחון האישי, וככל שיש פגיעה בביטחון האישי וחוסר אמון בכוחות אכפת החוק, גוברת המוטיבציה להחזקת נשק חם גם על ידי אנשים שלא היו חלק ממעגל העבריינות. משהנשק קיים- האצבע על ההדק עלולה להיות קלה, וכך נוצר "מעגל שוטה" שתוצאותיו גידול מתמשך בהתחמשות ובמספר מקרי הירי והרצח".  

יחד עם החמרת עונש המאסר, מבקשת הפרקליטות מבית המשפט להשית על הנאשם גם קנס כספי, וזאת "כחלק מהמאבק העיקש במגיפת עבירות הנשק, במטרה לייצר תמהיל ענישה שיש בו לתת מענה יעיל לשיקולי ההרתעה".

הוועד להצלת הנגב: ''ראוי היה כי השופטים אשר יושבים במגדל השן וחלקם הגדול אינם תושבי הנגב יבינו את מצוקת הציבור, שסובל מהטרור-האזרחי יום יום שעה שעה, ויחליטו להעניש ענישה מרתיעה את אותם העבריינים שהורסים כל חלקה טובה כאן בנגב''

''אתמול החליט כבוד השופט אמיר דורון "להעניש" בגיר בן 21 בעבירת החזקת נשק, בעונש מגוחך של 5 חודשי עבודות שירות! 

בכל הכבוד הראוי, ולאור המצב בשטח היום ובכלל - פסק דין זה הוא בבחינת "אצבע בעין" לכלל הגורמים שאמונים על ביטחון תושבי הנגב, לרבות שוטרי משטרת ישראל שמקדישים ימים כלילות למלחמה בפשיעה, הרשויות המקומיות שראשיהן נאבקים עד זוב דם בתופעת אובדן המשילות בנגב, ובעיקר לאזרחים שומרי החוק הבדואים אשר מסיקים מסקנה אחת: הפשע משתלם, לחילופין לאלו שרוצים לחיות חיים שלווים ושומרי חוק והפורעים/עבריינים הורסים את חייהם.

ראוי היה כי השופטים אשר יושבים במגדל השן וחלקם הגדול אינם תושבי הנגב יבינו את מצוקת הציבור, שסובל מהטרור-האזרחי יום יום שעה שעה, ויחליטו להעניש ענישה מרתיעה את אותם העבריינים שהורסים כל חלקה טובה כאן בנגב. 

אמון הציבור בנגב בשופטים הוא הנמוך ביותר מאז ומעולם, פסק דין זה בז למאמצים לשמירה על שלטון החוק, משילות והסדר הציבורי והוא פוגע ישירות בעתיד הנגב ובתושביו שכל חטאם הוא שנולדו בחבל הארץ הלא נכון. 

ניתוק מערכת המשפט מסבלם הרב של ציבור האזרחים שומרי החוק הוא תעודת עניות למוסד מפואר זה''. 
רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים: https://bit.ly/3iQmqmo

על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬כתבות נוספות למקרה שפספסת...