הנגב רותח: פעילי ימין הקימו מאחז ליד רהט, רמ''י פינה, חשש למהומות

''מעלה פולה'' - זהו שמו של מאחז שהוקם ליד העיר רהט, על ידי בוגרי ישיבות הסדר, לדבריהם, בתגובה על חוסר המשילות בנגב. המשטרה הזרימה כוחות, אחרי שתושבי רהט התעמתו עם המתיישבים החדשים
send whatsapp messsage send FB messsage
מקימים מאחז ליד רהט, באישון לילה (צילום: עזרי טובי / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')

מאחז של אנשי ימין  - ליד העיר רהט - ומהשטרה התחילה להזרים למקום כוחות גדולים לשמור על הסדר הציבורי. רמ''י הורה לפנות מיידית את המאחז, שהוקם ללא אישור. במהלך הלילה הועברו הודעות בין תושבי רהט על הגעתם של ''נוער גבעות'' לאיזור פזורת זיאדנה, כמעשה התגרות בתושבי רהט. 

ראשי ציבור ברהט העבירו הודעות לתושבים לא היגרר לעימותים  ולאפשר למשטרה להוציא את מה שהם כינו ''עדר ללא רועה''. החשש הוא כי במקום תתפתח קטטה אלימה, שתדליק מהומות דומות לאלה שהיו בשל עבודות קק''ל בסעווה. 

וידאו: צעד אחר צעד - הקמת המאחז, העימותים והפינוי (צילומים: עזרי טובי, צילומי רשת ללא קרדיט / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')

המאחז הוקם באישון לילה על ידי פעילי ימין וזכה לשם ''מעלה פולה''. אל המקום הגיע ח''כ איתמר בן גביר והמשטרה הזרימה כוחות גדולים מחשש למהומות. במקום התפתח עימות בין ה''מתנחלים'' לבין תושבים מרהט. לטענת אנשי המאחז, הוא הוקם ''על רקע התנהלות ממשלת ישראל והפקרת הנגב להשתלטות הבדואית''.

לדברי המקימים, ''הנקודה החדשה הוקמה בסמוך לרהט על אדמות מדינה. המקימים - תושבי נגב ובוגרי ישיבות ההסדר  בדרום אמרו כי מדובר במימוש חזון בן גוריון שאמר ״בנגב נבחן״ ועל כן קראו לנקודת ההתיישבות החדשה - ׳מעלה פולה׳ ע״ש פולה בן גוריון ז״ל''.

צילום: עזרי טובי / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א'

לדברי המארגנים מעלה פולה הינה נקודה ראשונה בשרשרת נקודות התיישבות בנגב וזוהי תגובה ציונית לחוסר המשילות והריבונות בנגב אל מול התפשטות הפזורה הבדואית והלבנת הבניה הבלתי חוקית במרחב ע״י הממשלה.  בנקודה החדשה שעלתה הלילה הוקמו מספר מבנים והחלו עבודות תשתית לביסוס נקודת ההתיישבות החדשה. 

לטענת המקימים, ''הקמת ׳מעלה פולה׳ מתרחשת על רקע הפרסומים כי הממשלה נכנעה שוב לתכתיבי רע״מ לקראת אישור הקמת שלושה יישובים בדואים חדשים ותכנית חומש. על פי הפרסומים בתכניות ההסדרה החדשות שיאשרו בממשלה אין אכיפה כלפי בניה בלתי חוקית, אין תכנית סדורה לצמצום השטח של ההשתלטות הבדואית ובוטל סעיף שימור הקרקעות באמצעות נטיעות קק״ל''.

צילום: עזרי טובי / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א'​​​​​​​ 

''אנו נמצאים במאבק על המשך המפעל הציוני. כשבמדינת ישראל אסור לטעת עצים ולהקים ישובים ישראלים בשנת 2022 זה אומר שצריך לחזור על הראשונות - לימי החלוצים של חומה ומגדל. אין הבדל בין דגניה ב או הקמת מעלה פולה.  אנחנו נמשיך לעשות ציונות אל מול רוח הפוסט ציונות אותה מובילה הממשלה״.

המשטרה, בסיוע רשות מקרקעי ישראל, התחילה לפנות את המבנים, שהוקמו ללא רשות: ''עקבות תלונה שהוגשה במשטרה ע"י רמ"י בגין פלישה טרייה לשטח סמוך לעיר רהט, שוטרי המחוז הדרומי שהגיעו למקום, החלו לסייע לרמ"י בפינוי כמה עשרות בני אדם שהגיעו לשם והציבו מספר מבנים ארעיים באופן בלתי חוקי. השוטרים נתנו להם זמן סביר להתפנות באופן עצמאי מהשטח, ולאחר שלא נשמעו להוראות השוטרים, החלו לפנות אותם מהמקום''.

ח''כ בן גביר טוען: ''הותקפתי על ידי בדואי''

ח"כ איתמר בן גביר הגיע לחזק את משפחות מאחז 'מעלה פולה' ובמקום התפתחה מהומה גדולה בשעה שח"כ בן גביר הגיע למקום. נציגי הבדואים  הגיעו ואיימו על ח"כ בן גביר בצעקות ואילו ח"כ בן גביר לא נותר חייב והחל לקרוא להם: "אנחנו בעלי הבית. זה שלנו. מי שרוצה לחיות כאן בסדר, אבל אנחנו בעלי הבית". 

יו"ר עוצמה יהודית ח"כ איתמר בן גביר מסר: "השתלטות הבדואים בנגב על אדמות מדינה היא תופעה פסולה שחייבת להיפסק והפתרון הוא להקים יותר ויותר מאחזים יהודיים שימנעו זאת ויקבעו עובדה בשטח, היום זו רק ההתחלה".

תנועת רגבים: ''לפנות מיידית את מעלה פולה''

תגובה מפתיעה הגיעה מתנועת רגבים, הקוראת לממשלת ישראל לפנות מיידית את מעלה פולה, יחד עם שאר הבניה בפזורה הבלתי חוקית בנגב, שצומחת מדי שנה בכ-3500 מבנים נוספים. מאיר דויטש מנכ"ל רגבים: "גם היום נזכיר כי יותר גרועה מאי-אכיפת חוק, היא אכיפתו באופן סלקטיבי".

מעט אחרי השעה 9:00, כוחות המשטרה סיימו את הפינוי סמוך לעיר רהט, ועצרו לחקירה 2 בני אדם שהפרו את הסדר הציבורי ולא נשמעו להוראות השוטרים.


רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים:  https://bit.ly/3FSWzTO
​​​​​​​
על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬