39% מהבדיקות וכ-4,000 ילדים בב''ש - חיוביים לקורונה

מספר מאומתי הקורונה בב''ש ירד מהשיא של תחילת השבוע ועומד על 11,576 איש. בבאר שבע יש כמעט 4,000 ילדים מאומתים לקורונה
send whatsapp messsage send FB messsage
כל היישובים - אדומים (צילום מסך: לוח בקרה קורונה), העיר העתיקה (צילום: דני בלר)

שיא באחוז הבדיקות החיוביות לקורונה בבאר שבע: 39% מהנבדקים חיוביים לנגיף, נתון גבוה בהשוואה לממוצע הארצי, העומד על כמעט 25%.

ההערכה היא שהיקף התחלואה בפועל הרבה יותר גבוה, מאחר שלא כולם מגיעים להיבדק וחלק מהחיוביים לקורונה כלל לא מודעים לעובדה, מאחר ואין להם תסמינים. גם במקרים רבים, אחד מבני הבית חיובי - ושאר בני הבית, החולקים איתו חלל משותף, אינם חיוביים. פעמים אחרות, ההדבקה היא בעקבות מפגש קצר. 

בבאר שבע יש כ-3,970 ילדים חיוביים לקורונה, מהווים כ-40% מכלל התחלואה בעיר. 

לא בכדי, נגיף הקורונה זכה לכינוי ''הוירוס המתעתע''. בישראל עוקבים בדאגה אחרי וריאנט חדש, AB1, שמתברר כמדבק יותר, אפילו מחוסנים. עם זאת, קיים קושי לצבע את הבדיקות המעבדתיות ואם עד כה דיברו על אווירת סוף קורונה,הוריאנט החדש עלול לטרוף את הקלפים.

למרות כל אלה, היקף המתחסנים החדשים, בנתון ארצי, ממשיך להיות נמוך. מקרי המוות מקורונה כמעט ואינם מדווחים, אך התמותה גבוהה: רק השבוע נפטרו מקורונה בישראל 338 איש ומתחילת המגפה, 9,080. רק מעט יותר ממחצית מתושבי באר שבע מחוסנים בחיסון השלישי וקצב ההתחסנות בחיסון הרביעי גם איטי. אלא שגם יישובים מבוססים כלכלית, בהם אחוזי ההתחסנות גבוהים, בהם להבים, מיתר ועומר, מוגדרים כיום יישובים אדומים. למעשה, ישראל כולה מוגדרת כיום כמדינה אדומה. 

לתחלואת הקורונה השפעה לא רק בריאותית, כי אם גם כלכלית. במשרד האוצר לא וכנים להפנים את חומרת המצב ולא מפצים בעלי עסקים, אבל משיחות עם בעלי עסקים בבאר שבע, עולה תמונה לא קלה. גם מכת ההתייקרויות לא עוזרת ויש מי שכבר הציבו שלטים של ''למכירה'' ו''להשכרה''. גם המהלך של עיריית באר שבע, לעידוד עסקים בעיר העתיקה, בצורה של הנחות ארנונה, לא כל כך מסייע להם. ''אני כבר לא עומד בשכירות של החנות. אני עובר לעסק קטן יותר במורד הרחוב, אבל אם אני רואה שלא ימשיכו להגיע לקוחות, אני אסגור'', אומר בעל עסק ותיק וברחוב די מרכזי, שרק לאחרונה עבר שיפוץ נרחב. 

''שיפצו את העיר העתיקה, השקיעו פה מיליונים, אבל אנשים לא באים. אנשים חוששים להידבק ואני מוצא את עצמי מביא משלוחים לאנשים הביתה'', מספר לנו בעל העסק. ''אצל כולם המצב דומה, לא זזים דברים. אני מקווה שיהיה טוב ושלפחות נוכל להציל את פורים ופסח''.

על פי הנתון האחרון שפרסם בית החולים סורוקה, פועלות בבית החולים 6 מחלקות ויחידות לטיפול בחולי קורונה: יחידה לטיפול נמרץ קורונה, 3 מחלקות פנימיות קורונה, מחלקת קורונה ליולדות ולנשים הרות ויחידה לילדים במרכז סבן לילדים. ביחידה לטיפול נמרץ קורונה ובמחלקות קורונה בסורוקה, מקבוצת כללית, מאושפזים כעת 91 מטופלים, מתוכם 29 במצב קשה, 8 מהם מאושפזים ביחידה לטיפול נמרץ קורונה.

על אף התחלואה הגבוהה - התו הירוק לקראת ביטול?

הממשלה אישרה כעת (ו׳), במשאל טלפוני את הארכת תקנות החינוך בעניין חובת עטיית מסיכה וכניסת עובד לא מחוסן/לא מחלים למוסד חינוכי שאינו מוסד להשכלה גבוהה, בכפוף להצגת אישור תוצאה שלילית בבדיקת אנטיגן מוסדית, מדי 84 שעות, עד ליום ה-1 במרץ.  ההחלטה תיכנס לתוקף בכפוף לאישור ועדת החינוך של הכנסת. 

כמו כן אישרה הממשלה את תקנות הגבלת פעילות עד ליום 1/3/2022 בכפוף לשינויים הבאים:  ביטול הדרישה להצגת "תו ירוק", למעט במקומות הבאים שבהם קיים סיכון גבוה במיוחד להדבקה -  אולם או גן לשמחות ואירועים,  מועדון או דיסקוטק מקום לעריכת כנסים הכוללים הגשה או מכירה של מזון, מקום שמתקיימת בו פעילות תרבות שאינה בהושבה בלבד.

ביטול מגבלות התפוסה המותרת במקום שפועל ב"תו ירוק", ביטול מגבלת ההתקהלות הכללית, ביטול הדרישה לקביעת מרחק של 1.5 מטר בין שולחנות באזור הישיבה בשטח פתוח של בית אוכל.

ההחלטה תיכנס לתוקף ב-7 בפברואר,  בכפוף לאישור ועדת החוקה של הכנסת.רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים:  https://bit.ly/3FSWzTO
​​​​​​​
על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬

​​​​​​​