אם החיים נותנים לכם לימונים - תדליקו איתם נורה

במסגרת שיתופי הפעולה הרבים של אוניברסיטת בן-גוריון עם בתי-ספר בבאר שבע: תלמידי חטיבת הביניים מקיף דוד טוביהו סיירו במחלקות לכימיה ולהנדסה ביו-רפואית, נחשפו לתוכניות הצטיינות וביצעו ניסויים לא שגרתיים
send whatsapp messsage send FB messsage
צילום: מירב מאיר / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א'

פרויקט משותף של קרן אייסף הבינלאומית לחינוך וחברת מכתשים הניב סיור לימודי של תלמידי כיתה ט' מביה"ס מקיף דוד טוביהו בבאר שבע במטרה להיחשף לתחומי הכימיה והנדסה ביו רפואית הנלמדות באוניברסיטת בן-גוריון בנגב.  

במסגרת הסיור נפגשו התלמידים עם דיקן הפקולטה למדעי הטבע פרופ' גבריאל למקוף, שסיפר לתלמידים על תוכנית 'מארי קירי', תוכנית לתלמידים מצטיינים המעניקה חינוך במדע ובכימיה ברמה אקדמאית לתלמידי תיכון. כ- 40  תלמידים מצטיינים מכיתות ט' נקלטים בתוכנית מדי שנה ולומדים במהלך התיכון קורסים במחלקה לכימיה, לימודים המזכים אותם בנקודות זכות לתואר ראשון במידה ויחליטו בעתיד להמשיך את לימודיהם בתחום הכימיה. 

בהמשך, ביקרו התלמידים במעבדות המחקר של ד"ר ענת מילוא מהמחלקה לכימיה, בה משולבים כלים ניסויים, חישוביים וסטטיסטיים לחקר בתחום כימיה אורגנית פיזיקלית, ובמעבדה של ד"ר הדר בן-יואב מהמחלקה להנדסה ביו-רפואית באוניברסיטה, בה עוסקים במחקר חדשני ופורץ דרך בתחום הדיאגנוסטיקה הרפואית.  

התלמידים נחשפו לתחום האלקטרוכימיה, ענף בתחום הכימיה הפיזיקלית העוסק בקשר בין פוטנציאל חשמלי לתגובות כימיות. במסגרת הביקור, התלמידים ביצעו ניסוי במעבדות ההוראה של המחלקה להנדסה ביו-רפואית ולמדו כיצד ניתן להדליק נורה באמצעות סוללה העשויה לימונים. התלמידים התנסו בהכנת הסוללה הלימונית ובהדלקת נורה באמצעותה. 

את הסיור הובילה אוריה אסתר מראואני, דוקטורנטית בפקולטה למדעי הטבע (כימיה) בהנחיה משותפת בפקולטה למדעי ההנדסה (ביו-רפואית) באוניברסיטה. "התלמידים הביעו עניין רב במעבדות המחקר ובניסוי המפתיע. אני מקווה שבעתיד נמצא אותם על ספסל הלימודים באחת המחלקות שלנו", אמרה אוריה.  

עופרה פרוינד, מנהלת ביה"ס דוד טוביהו: "ישנה חשיבות רבה לעידוד תלמידים וחשיפתם ללימודים אקדמיים במקצועות המדע בכלל ובכימיה בפרט, כמנוף לשגשוג ואיכות חיים של החברה בישראל. אני מודה לאוריה אסתר מראואני על תכנון סיור מעצים וחוויתי לצוות המורים והתלמידים, המהווה תוצר שיתוף הפעולה הפורה בין בית-הספר, חברת מכתשים, קרן אייסף ואוניברסיטת בן-גוריון בנגב''.


על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬ ​​​​​​​​​​​​​​