שנה חדשה ויקרה: 2022 נפתחת במסים חדשים - ומעט הוזלות

שורת התייקרויות תשפיע בעיקר על השכבות החלשות, בהן לכל שקל יש משמעות. במקביל, הדלק הוזל באגורה והוזלת המים תחסוך 2.5 שקלים לחודש לכל משפחה
send whatsapp messsage send FB messsage
צילום המחשה: Photo by Tima Miroshnichenko from Pexels

שנת 2022 מתחילה בשורת התייקרויות, שתשפיע בעיקר על השכבות החלשות. חלק מהמסים עולה באופן אוטומטי, כמו מס הארנונה, אחרים ''הומצאו'' בזמן הדיונים על התקציב ויכניסו לקופת המדינה מאות מיליוני שקלים.

מס על שתייה קלה, גם דיאט: המס עולה היום, ראשון. המדינה גובה שקל לליטר ו-0.70 שקל לליטר למשקאות דיאט. מחירו של בקבוק ליטר פלוס יעמוד על כמעט 10 שקלים. ייתכן שחלק מהרשתות יציעו מבצעי ''לוס לידר'', מוצר שמפסידים עליו ומטרתו למשוך קונים, אבל מכולות קטנות, דוכני מזון מהיר וקיוסקים יתקשו למכור במחירי הספד. המס החדש מצטרף למס על כלים חד פעמיים שהוטל לאחרונה. 

הארנונה עולה: מדובר בעידכון אוטומטי, המחושב על ידי משרד הפנים. העליה הממוצעת היא בסך 1.92%, בסך העידכון האוטומי. בבאר שבע הארנונה עולה בהיקף שקבע משרד הפנים ולא מעבר לו. בנוסף, עסקים קטנים יכולים לבדוק בסוכנות לעסקים קטנים את זכאותם להחזרים בשל משבר הקורונה. בבאר שבע, כמו גם בערים אחרות, יש הזכאים להנחות בארנונה. לעיון בצו הארנונה של עיריית באר שבע, בקישור הזה.

מחיר החשמל יעלה לאחר אישור: רשות החשמל מבקשת להעלות את התעריף הכולל לצרכן הביתי בכ-4.9%, אך היקף העליה הסופי נמצא בדיונים. מחיר קוט''ש לצרכן ביתי ללא עלויות קבועות צפוי לעלות מ-43.3 אגורות לקוט"ש ל-45.68 אגורות לקוט"ש. דבר ההעלאה פורסם לעיון והערות הציבור בקישור הזה

ההעלאות האלה מצטרפות להתייקרויות של מוצרי מזון, שלאו דווקא קשורות במיסוי: ירקות ופירות רשמו התייקרות חדה, בשל שנת השמיטה. עליות מחיר תשומות הייצור ומחירי ההובלה הימית עלולים להשליך על שורה ארוכה של מוצרים מיובאים. 

פטור ממע''מ על חבילות מחו''ל: הנושא הזה שב ועולה מדי פעם. כיום חבילות קטנות, שערכן עד 75 דולרים, פטורות ממע''מ ומאפשרות לישראלים לקנות מוצרים במחירים סבירים, לעיתים בשליש ממחירם בארץ. הפטור הזה עולה למדינה כ-2 מיליארד שקלים לשנה. 

מדובר בצעד מאוד לא פופולרי, בעיקר לנוכח יוקר המחיה בישראל. הצרכנים נגד, אך היבואנים בעד. הנושא הובא לדיון בהזדמנויות שונות, ללא הכרעה. שר האוצר מבין, כי לפני שמעלים מס, צריך להוזיל את יוקר המחיה המטורף בישראל, בכל התחומים.

מה כן יוזל?

מחיר הדלק ירד אתמול באגורה לליטר.

מחיר המים יורד ב-1.6%. כל משפחה תחסוך כתוצאה מכך 2.5 שקלים לחודש. 

מי יקבל תוספות קצבה?

אנשים עם מוגבלות מקבלים, החל היום, העלאה בקצבה. הגמול להעסקה של מטפל נוסף לנכה קשה ומונשם עולה ב-50%, עד לתקרה של 6,611 שקל בחודש.

המענק השנתי לניצולי השואה עולה מ-3,991 שקל ל-6,500 שקל. כיום יש 65 אלף ניצולי שואה שעלו לישראל אחרי 1953, הזכאים למענק שנתי לפי חוק ההטבות לניצולי שואה. 51 אלף יוצאי מדינות ערב ואירן, נפגעי התנכלויות אנטישמיות בתקופת מלחמת העולם השנייה, זכאים למענק דומה. 


על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬ ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​