בהלה לנדל''ן: משקיעים מתנפלים על דירות בב''ש, רגע לפני העלאת המס

ב''ש הובילה בחודש אוקטובר ברכישות של דירות על ידי משקיעים - רגע לפני הכבדת המיסוי. מה המשקיעים יעשו עם כל כך הרבה נכסים, זו כבר שאלה אחרת
send whatsapp messsage send FB messsage
בניה ישנה וחדשה בבאר שבע (צילום: דני בלר)

שיא של רכישות משקיעים בחודש אוקטובר - גידול של 236% לעומת התקופה המקבילה אשתקד, כאשר באר שבע וחיפה,  הנחשבות ערים זולות, מובילות את טבלת המכירות של דירות חדשות מקבלנים ודירות ביד שניה - כך עולה מסקירת הכלכלנית הראשית במשרד האוצר.

מהסקירה עולה כי משקל המשקיעים בסך הרכישות בחודש אוקטובר האחרון הגיע לשליש, זינוק של 15 נקודות אחוז בהשוואה לאוקטובר אשתקד והשיעור הגבוה ביותר מאז יוני 2015 .רבע מרכישות המשקיעים באוקטובר התבצעו ביום האחרון של החודש, בו התפרסמה ההחלטה על העלאת מס הרכישה. בדומה למהלך שנעשה ביוני 2015 ,לאחר העלאת המס בפועל (כניסה לתוקף ב-28 לנובמבר) צפויה התמתנות משמעותית ברכישות המשקיעים.

פילוח רכישות המשקיעים לפי ערים מלמד כי אמנם ת"א מובילה, אולם שיעורי הגידול בה ברכישות אלו, ובערים היקרות האחרות, היו נמוכים משמעותית מאלו שנרשמו בערים הזולות, דוגמת ב"ש וחיפה.

מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עולה, כי מחירי הדירות עלו כי העסקאות שבוצעו בחודשים ספטמבר-אוקטובר 2021 עלו ב-0.9% והשלימו עליה שנתית של 10.3%. האינפלציה בישראל עומדת השנה על 2.5%, כאשר המדד האחרון היה שלישי: ירידה של עשירית האחוז.

בתים בשכונה א' בבאר שבע (צילום: דני בלר)

בפילוח שינויי מחירי הדירות לפי מחוזות בחודשים ספטמבר-אוקטובר 2021 לעומת החודשים אוגוסט-ספטמבר 2021, עליית המחירים הגבוהה הייתה במחוז הדרום (1.5%) ובחיפה (1.4%). בתל אביב המחירים עלו ב-1.3%. במחוז הצפון המחיר ירד  ב-0.5%.

שינוי מחירי הדירות לעומת התקופה המקבילה אשתקד, (ספטמבר-אוקטובר 2021 לעומת ספטמבר-אוקטובר 2020),עמד בדרום על 9.9%, לעומת 11.2% במרכז. 

מה יעשו מהשקיעים עם כל כך הרבה דירות?

בבאר שבע יש איזורי ותקופות ביקוש קשיחים למדי: סמוך לתחילת שנת הלימודים האקדמית ובשכונות הקרובות לאוניברסיטה. הסטודנטים בבן גוריון מאורגנים ומרביתם בודקים את מחירי השכירות לפני החתימה על החוזה. בניגוד לעבר, אי אפשר ''לעשות עליהם סיבוב''.

באר שבעים שמחפשים דירות להשכרה נעזרים בלוחות האינטנטיים, אך גם בשלטים הנתלים בשכונות - בעיקר של מי שרוצים לחסוך דמי תיווך. לבעלי הנכסים בשוק החופשי דרישות באשר לטיב השוכרים: הם מחפשים שוכרים ''איכותיים'', מילה מכובסת לסטודנטים ממרכז הארץ. מי שאינו עובר את סף ''האיכות'' מוצא את עצמו בשוק הדירות המפוצלות מתחת לרדאר: דירות עם מחיר שכירות של ''הכל כלול'', בשכונות פחות נחשבות. 

''שמתי לפני 3 חודשים שלט 'להשכרה', אבל אנשים לא באים. באר שבעים ישנים בעמידה לפספס נכס כזה'', אומר לנו בעל דירה ברחבת הגלבוע, בשכונה ה', לא רחוק מהגרנד קניון, דירה שגובלת בטיילת טוביהו היפה. הוא דורש 3200 שקלים לחודש ולא מוכן להתפשר על המחיר. הדירה משופצת, אך הבניין ישן וסובל מבעיות תשתית. לא רחוק משם, ברחוב הצבי, בעל דירה אחרת מנסה לשכנע: ''יש לך פה סופר ותחנת אוטובוס וזה איזור שקט''. גם הוא דורש סכום דומה. 

בתים בשכונה ד' בבאר שבע (צילום: דני בלר)

''בונים בבאר שבע שכונות חדשות וזה טוב, אבל אין פה גידול גבוה באוכלוסיה, אז מתמלא במקום אחד ומתרוקן במקום שני'', אומר לנו נחמן, בעל דירה בשכונה ד', שמתעתד לעבור לשכונת הנחל. ''חסכתי, לקחנו הלוואות, משכנתא, אני מקווה שנוכל לקבל מחיר טוב על הדירה הישנה. אין לנו כוונה או כוח להשכיר את הבית, גם ככה תמצא בשכונה ד' הרבה דירות להשכרה''.

דירות באיזורים המבוקשים (ליד האוניברסיטה, בשכונות העיר), לאו דווקא נחטפות מיד: דירת שני חדרים קטנה, 24 מ''ר, בשכונה ד', שבעליה דורש בעבורה שכירות של 2100 שקלים לחודש, עומדת ללא דורש כבר 160 ימים. גם דירה ברח' הסנהדרין שבעליה מוכן מאוד להתפשר על המחיר, עומדת זמן רב ריקה. יש עוד עשרות ומאות דירות כאלה. 

''נדל''ן יקר ממתג את העיר כיוקרתית וכולם מנסים לשמור על הגחלת לוחשת'', אומר לנו גורם בענף הנדל''ן. ''אבל בסופו של דבר, הביקושים קשיחים, לא רק בבאר שבע. אנשים רוצים לגןר קרוב למקום העבודה ורוצים עבודה שתפרנס אותם בכבוד וגם להתקדם בחיים. מצד שני, יש בבאר שבע תנופת בניה ופיתוח בלתי רגילות. העיר תצטרך שובר שיוויון, בצורה של הקלות במס, שיתניעו את הכלכלה. בלי זה, כל מה שנקנה יימכר אפילו במחירי הפסד כשבעלים יזדקקו למזומנים''.
​​​​​​​