כבר לא ירוקה: עליה בתחלואת הקורונה בב''ש, חשש מפגיעה במסחר

העיר באר שבע איבדה הבוקר את מעמדה כעיר ''ירוקה'', בשל העליה בתחלואת הקורונה. לעומתה, רהט, נתיבות, עומר ויישובים אחרים בנגב עדיין ירוקים. הסוחרים חוששים: ''הגבלות או סגר ימוטטו אותנו''
send whatsapp messsage send FB messsage
באר שבע הפכה צהובה: הנתון מהבוקר, ראשון (מקור: לוח בקרת הקורונה של משרד הבריאות)

נמשכת העליה בתחלואת הקורונה בבאר שבע: נכון לבקר זה, ראשון, יש בעיר 165 חולים מאומתים, עליה של 68% בהשוואה לשבוע שעבר. באר שבע כבר אינה מוגדרת יישוב ירוק על פי מתווה הרמזור ומהבוקר, ראשון, נצבעה צהוב. לנוכח העלליה בתחלואה בישראל וכניסת וריאנט האומיקרון, שיעילות החיסונים כנגדו אינה ברורה, שוקלים בממשלה להחמיר את ההגבלות, לרבות איסור כניסה לקניונים של מי שאינם מחוסנים או שלא חוסנו במנת הדחף (הבוסטר). 

משיחות עם בעלי עסקים בעיר העתיקה של באר שבע, ''אפקט הקורונה מורגש'', לא רק אצלם, אלא בכל ענפי המסחר. ''יש פה חוסר וודאות. אני לא יכול להיות שוטר ,לבדוק חיסונים לכל מי שנכנס לעסק'', אומר לנו בעל חנות קטנה, שביקש שלא להזדהות. ''אף אחד לא אוהב לספר שההכנסות שלו ירדו, אבל זאת המציאות. כמו שזה נראה כרגע, אנחנו הולכים לעוד סגר. ברחוב שלי נסגרו עסקים ויש כאלה שאמרו לי שמחכים לסוף השנה על מנת לסגור. בעל עסק לידי פיטר עובדת ותיקה, של שנים, כי אין הכנסות. אם יהיה סגר, גם אני כבר לא חושב לפתוח מחדש. אין סוף לסיפור הזה''.

עסק סגור בבאר שבע (צילום ארכיון: דני בלר)

ממדי התחלואה עולים: מקדם ההדבקה בישראל ממשיך לעלות, אם כי בצורה איטית- ועומד על 1.11. מערכת הבריאות בישראל מודאגת מהתפשטות זן האומיקרון וחוששת כי כבר קיימת הדבקה בקהילה, אפילו בקרב מחוסנים, שככל הנראה, לוקים בתסמינים קלים או לא מראים תסמינים כלל, אך עלולים להדביק אחרים. 

ברקע, חוסר הוודאות באשר ליעילות החיסון של פייזר כנגד וריאנט האומיקרון ודאגה מקצב ההתחסנות האיטי של הילדים. עיקר המאומתים מגיעים כיום מקבוצת הגיל שבין 0 ל-19. פחות מ-4 אחוזים הם בני 50 ומעלה.

​​​​​​​חיסוני הילדים מעוררים התנגדות ברשתות החברתיות, בממשלה מבקש להחמיר את ההגבלות

ראש הממשלה, נפתלי בנט, כינס את פורום ראשי הקואלציה להערכת מצב בעניין ההתמודדות עם זן ה"אומיקרון" בישראל ראש הממשלה, נפתלי בנט, קיים אתמול, מוצאי שבת,, הערכת מצב בעניין ההתמודדות עם זן ה"אומיקרון" בישראל. 

במהלך הדיון קיבלו ראשי המפלגות סקירה מראשי מערכת הבריאות בנוגע לקצב התפשטות זן ה״אומיקרון״ בעולם ובמדינת ישראל, בנוסף, דנו על הצעדים למניעת התפשטות הזן במדינת ישראל. 

בדיון הוחלט כי רשימת המדינות האדומות תיבחן מדי יום ותעודכן באופן תדיר. בימים הקרובים תתווספנה מדינות נוספות לרשימת המדינות האדומות על פי הגדרות משרד הבריאות.  ראש הממשלה הנחה לקדם את החלת תו ירוק על הקניונים, בתיאום עם משרדי הכלכלה והאוצר.  על פי המתווה המוצע, הבאים לקניונים ייבדקו אם יש ברשותם תו ירוק. מי שאין לו תו ירוק, יורשה להיכנס לחנויות מזון ופארמה בלבד. מי שברשותו תו ירוק, יקבל צמיד, אשר יאפשר ל להיכנס לכל החנויות.

שדרות רגר, רחובה המרכזי העמוס של באר שבע - בסגר האחרון: ריק מכלי רכב בשעות השיא (צילום: דני בלר)​​​​​​​

''יהיו פה מכות. אני מכיר את האנשים. לא יצייתו ויהיה בלאגן. גם ככה עם המסכות אנשים בקושי שמים'', מספר מאבטח. בממשלה מנסים להגבר על התפשטות זן האומיקרון באמצעות הגברת קצב ההתחסנות והגברת האכיפה. בחזית זו, מתחרשת מתחת לרדאר פעילות של מתנגדי החיסונים בקבוצות וואצאפ וטלגרם, בעיקר חיסוני ילדים. בין היתר, הורים מאיימים להגיש תביעות כנגד מנהלי מוסדות חינוך שיסכימו לבצע חיסונים בתחומם. 

ראש הממשלה נפתלי בנט: "אנחנו במצב יותר טוב ממדינות העולם מפני שנקטנו בצעדים מהירים ונחרצים. יחד עם זאת, אסור לנו לנוח על זרי הדפנה.  אנחנו חייבים לפעול כדי לעצור את התפשטות המחלה ולמנוע מצב של  אובדן שליטה על התחלואה במדינת ישראל.  זה דורש פעילות נמרצת, הגברת קצב ההתחסנות באופן מיידי, ועיכוב חדירת הזן למדינת ישראל על ידי הידוק השליטה בגבולות".

איגוד רופאי הציבור: ''לנהוג במקצועיות ובמידתיות''

איגוד רופאי בריאות הציבור של ההסתדרות הרפואית קורא לממשלה ולכנסת להקפיד על החלטות מקצועיות ומידתיות במענה לזן האומיקרון המדאיג.  בהודעה שפרסם הבוקר, ראשון, כתב, ''זן האומיקרון מתפשט בעולם ומעורר דאגה בקרב רשויות בריאות למרות שאין כרגע עדויות על אלימות מוגברת. טוב שבישראל מגלים דריכות ומתייחסים ברצינות לאיום''. 

''עם זאת, אין מקום לצעדים לא מידתיים, שתועלתם לבריאות הציבור לא מוכחת, כפי שהודגם בפארסת איכון השב"כ.  ראוי להגדיר אסטרטגיה כוללת ריאלית המתמקדת במניעת תמותה ותחלואה קשה וממנה להכין תכנית עבודה, על בסיס מקצועי. ארגון הבריאות העולמי ממליץ להימנע ממגבלות גורפות על מעבר בין מדינות, לאור נזקם הרב ותועלתם המפוקפקת''.

''התו הירוק הוא כלי חשוב אך יש לעשות בו שימוש מושכל.  לעומת זאת, יש צעדים מקצועיים מוכחים לעידוד התחסנות שטרם מוצו. מערך בריאות הציבור ממשיך לסבול ממחסור נוראי בכוח אדם ומשאבים, המסכן את בריאות הציבור.  פעילויות קידום בריאות ורתימת הציבור להתנהגות זהירה על ידי הימנעות מהתקהלויות, שמירה על הבריאות והקפדה על היגיינה תסייע להתמודדות ארוכת הטווח יותר מפעולות כוחניות''.


על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתים בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬ ​​​​​​​​​​​​​​