מחאה מהפריפריה: ''התקציב - מס עוני''

בהובלת פעילים חברתיים מהדרום, מפגינים עשרות מול המתחם במודיעין בו חברי הממשלה עורכים ''גיבושון'' לקראת הצבעה על התקציב, ''שיפגע בעיקר בפריפריה ובבשכבות החלשות''
send whatsapp messsage send FB messsage
מחאה מהפריפריה: ''התקציב - מס עוני'' מחאה מול הגיבושון של הממשלה (צילום: הקואליציה נגד מס העוני / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')

מאת: משה פריאל, כתבנו הפוליטי

​​​​​​​פעילים חברתיים החברים בקואליציית המאבק ב''מס העוני'', עם נציבות בולטת לפעילי הנגב, נמצאים בשעה זו (שישי בצהריים) מחוץ לגיבושון שעורכים חברי הקואליציה במודיעין ומוחים כנגד התקציב שצפוי להיות מאושר בימים הקרובים, אותו הם מכנים "מס העוני". בין המשתתפים הבולטים: אבי דבוש משדרות ודינה דיין ממצפה רמון.

במסגרת המחאה עומדים עשרות פעילים חברתיים, בהם רבים מהנגב, בכניסה למתחם האירועים כשלצדם מארז מזון ענקי המסמל עוד ועוד משפחות אשר יאלצו לשלם סכומים גבוהים יותר על מחייה דבר שיכניס רבים תחת קו העוני.

לצד המיצג הענק שהוצב במקום, מחלקים הפעילים מוצרי מזון בסיסיים לחברי הממשלה הנכנסים לאירוע תוך שהם מסבירים להם כי התקציב הנוכחי מביא איתו שורה של גזירות קשות המכוונות לפגוע בשכבות האוכלוסייה חלשות ביותר, כמו למשל המיסוי על שתיה מתוקה, תחבורה ציבורית, כלים חד פעמיים, חשמל ועוד.

שורה של ארגונים ופעילים חברתיים חברו יחדיו למאבק בשורת רפורמות, שלטענתם שיפגעו בשכבות החלשות ביותר באוכלוסייה, ובאותן מבקשת להעביר בימים אלו ממשלת ישראל. קואליציית הארגונים למאבק במס העוני מתכוונת לנהל בשבועת הקרובים מאבקים ציבורי נרחב במטרה לעצור את הרפורמות שיכניסו יותר ויותר אזרחים ישראליים עמוק יותר אל מתחת לקו העוני.

דינה דיין, ממצפה רמון, ממובילות המאבק וחברת מפלגת העבודה: "האנשים שבחרנו בהם לייצג אותנו, פשוט "נרדמו בשמירה". יש פה תקציב פוגעני שיעלה את עלות המחייה של השכבות המוחלשות והאנשים העובדים. הייתי מצפה מחברי וחברותי בכנסת ובממשלה שיעצרו ויגידו 'עד כאן, יש לנו מחויבות לאנשים הללו ואנחנו צריכים לעצור ולתקן'." 

אבי דבוש, משדרות, מייסד תנועת הפריפריות :"אין לחיים בעוני זמן לחכות לתקציב 2023. אחרי שנים של ייבוש תקציבי, חייבים לבטל את מס העוני עוד בתקציב הנוכחי, כולי תקווה שהממשלה תתעשת ומהר.".

היוזמה מובלת על ידי קבוצת "עלה לנו עד כאן" ו"תנועת הפריפריות" ובשיתוף שורה של ארגונים ופעילים חברתיים ובתמיכת ארגון "הברית הישראלית".


על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתים בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: gvanim.bs@gmail.com