אושר בטרומית בכנסת: בנייה בלתי חוקית בנגב - תחובר לרשת החשמל

אושרה בקריאה טרומית הצעת החוק לחיבור חשמל לבתים שנבנו ללא היתר. ח"כ טאהא: "מדיניות בלתי חוקית הובילה אזרחים לבנייה בלתי חוקית". ח"כ סמוטריץ': יש מאבק לאומי על הקרקע, מוכרים את המדינה לתנועה האיסלמית'
send whatsapp messsage send FB messsage
כפר בלית מוכר בנגב (צילום: Stéphanie Groma / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')

מאת: משה פריאל, כתבנו בכנסת
​​​​​​​

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת חוק התכנון והבנייה (תיקון -  חיבור בתים לחשמל), התשפ"ב-2021   של חבר הכנסת ווליד טאהא. 63 חברי כנסת תמכו מול 29 שהתנגדו, וההצעה תועבר לוועתד הפנים להמשך הכנתה.

מוצע לקבוע כי יתאפשר חיבורם של מבני מגורים שנבנו ללא היתר לחשמל, מים וטלפון במידה והוגשה תוכנית מפורטת למוסד התכנון המייעדת את השטח למגורים. שר הפנים יוכל לאשר חיבור באזור כאמור אם התוכנית הוגשה על ידי משרד ממשלתי או שניתנה חוות דעת מתכנן המחוז כי תוכנית שהוגשה תואמת את הוראות התוכניות החלות באזור, או שהתוכנית כאמור הופקד.

בדברי ההסבר נכתב: "יישובים רבים בישראל, רובם יישובים ערבים, סבלו במשך שנים מהיעדר תכנון ובעקבות כך נבצר מהתושבים ביישובים אלה להוציא היתרי בנייה, דבר שגרם לעובדה שהם לא יכלו להתחבר לרשת החשמל, הטלפון או המים. ברוב המקרים אותם תושבים התחברו לרשתות אלה בסופו של דבר באופן פיראטי או לא חוקי. 

הצעת החוק נועדה בראש ובראשונה להבטיח שהחיבורים השונים יעשו באופן חוקי ובטוח. חיבורי  החשמל הפיראטיים לדוגמה עלולים לסכן במידה רבה את התושבים. לפיכך, לפי הצעת החוק החיבור ייעשה באופן חוקי ובטוח ובהתאם לדרישות הבטיחות של חברת החשמל. הצעת חוק זו תביא פתרון לעשרות אלפי בתים שנבנו ללא היתר בנייה ואינם מחוברים לתשתית ראויה אשר מאפשרת רמת חיים נאותה, כזו המתאימה לישראל 2021."

ח"כ ווליד טאהא: "בשל מדיניות מכוונות ממשלות ישראל לדורותיהן לא דאגו לתכנן את הישובים הערביים. הגידול הטבעי חייב את האזרחים הערביים לבנות את הבתים שלהם ללא היתר, מה שקוראים לזה בנייה בלתי חוקית. אני טוען שמדיניות בלתי חוקית של היעדר תכנון היא זו שגרמה לאזרחים הערביים לבנות את הבתים ללא היתר.

אני כיו"ר ועדת הפנים, נותן לנושא התכנון עדיפות עליונה ואנחנו רוצים לפתור את בעיית התכנון בחברה הערבית ולאפשר לכל אזרח ערבי שנמנע ממנו להוציא היתר לבית שלו, לעשות זאת באמצעות תכנון. אנחנו משקיעים בנושא הזה המון כסף. רע"ם בכל ההסכמים שלה דואגת שהכסף הדרוש יוקצה לטיפול בנושא."

השר במשרד האוצר חמד עמאר השיב בשם הממשלה: "עשרות אלפי בתים יתחברו לרשת החשמל כתוצאה מהמדיניות החדשה. אני מאמין שרוב הבתים שיחוברו לחשמל נמצאים על קרקע פרטית ולא ציבורית."

ח"כ בצלאל סמוטריץ' התנגד: "כאן נחשפת הצביעות מכיוון שבמשך עשרות שנים, הסיבה שלא בונים במגזר הערבי עם היתר בנייה היא כי לא מוכנים לקבל את הדרישות להפקעת אחוזים לשטחי ציבור. יש כאן מאבק לאומי על הקרקע וערבים בונים רק צמוד קרקע ולא ברומות כי הם רוצים עוד שטח. אתם מוכרים את המדינה לתנועה האסלמית, לתומכי טרור."

ח"כ יואב קיש: "לאן ברחה השרה איילת שקד? היא ובנט התקפלו מול כל הדרישות ההזויות של הרשימה האסלמית. בנט ולפיד מה ההתקפלות הבאה שלכם? עכשיו אתם מכשירים עשרות אלפי מבנים, גורמים לכך שהבנייה הבלתי חוקית תשלט על מדינת ישראל, הכל בשביל הכיסא. זו הפקרה ולא הסדרה".


על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתים בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: gvanim.bs@gmail.com

כתבות נוספות למקרה שפספסת...