המחיר הכבד של רפורמות ליברמן: אלפי משגיחי כשרות יאבדו את פרנסתם

החקלאים לא לבד: הרפורמה המוצעת במערך הכשרות תוביל לפיטורי אלפי משגיחים ולשיבושים באספרקת המזון. במועצות הדתיות הוכרז סכסוך עבודה
send whatsapp messsage send FB messsage
צילום: דוברות ההסתדרות (שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')

4,000 עובדים במועצות הדתיות בכל רחבי הארץ הכריזו על סכסוף עבודה - ומאיימים לשבש את אספקת המזון, על רקע הרפורמות שמובילים שרי האוצר והחקלאות, שבמרכזן ביטול מונופול הכשרות של הרבנות ופתיחת ייבוא פטור ממס של מוצרי מזון. אלפי משגיחי כשרות עלולים לראות עצמם ללא עבודה, אחרי שהפיקוח על הכשרות יוצע לגופים חיצוניים, שיצרו תחרות.

כבר כיום, רוב מוחלט של הציבור החרדי ומיעוט בקרב הציבור הדתי אינם סומכים על פיקוח הכשרות הממלכתי של רוב הרבנויות המקומיות, ואוכלים רק מזון שניתנה לו כשרות מטעם גופים פרטיים מסוימים ("בד"צים") שכשרותם נחשבת מהודרת יותר. יצרני המזון, כמו גם המשווקים במכולות ובסופרים, נאלצים לעיתים להצטייד ביותר מכשרות אחת. כך גם דוכנים מזון, מסעדות ובתי קפה, לעיתים בילויות גבוהות והגבלות קשות. 

ההסתדרות הכריזה אתמול, חמישי, על סכסוך עבודה במועצות הדתיות, זאת על רקע הפיטורים ההמוניים הצפויים במסגרת הרפורמה במערך הכשרות. מדובר על כ-4,000 עובדים במועצות בכל רחבי הארץ.

בין העילות הנוספות לסכסוך העבודה, לטענת ההסתדרות, כפי שמסרה בהצהרה מטעמה: ''התנהלות בחוסר תום לב והתעלמות מהצורך להבטיח המשך העסקה וניוד של עובדים; נקיטה בהליך מתוכנן של צמצום ללא הבטחת תעסוקה חלופית; היעדר אפשרות להיקלט במבנה החדש או הימצאות הסכם על תנאי סיום העסקה''.

נציגות העובדים וההסתדרות דורשים לנהל מו"מ להסכם קיבוצי בנוגע להשלכות הישירות שיש לרפורמה הצפויה על זכויות העובדים, מעמדם וביטחונם התעסוקתי: ''יובהר כי ההסתדרות אינה מתנגדת לרפורמות, אולם מהלך רחב שכזה נחוץ שייעשה בהידברות ולא במהלכים חד-צדדים. באם לא ינוהל מו"מ בתום לב בנוגע לעתידם של העובדים בשבועיים הקרובים עם סוף ימי הצינון, צפויות פעולות ארגוניות שעשויות לגרום לשיבושים באספקת המזון'', נמסר.

יו"ר הסתדרות המעו"ף גיל בר-טל אמר: "הרפורמה בענף משגיחי הכשרות לא הבשילה. מדובר על משרות שיקוצצו, על הפחתות בשכר ועל קליטת עובדים במקום אלה שכבר ממלאים את התפקיד. את מחיר הכישלון ירגישו הן הציבור, אשר ישלם יותר, והן העובדים, אשר ישלמו באובדן מטה לחמם. אנחנו מבקשים להימנע מטעויות ודורשים שינוהל מו"מ להסדרת זכויות העובדים. תאגיד חדש עם כשלים זהים לא יפתור את הבעיה".

יו"ר החטיבה הדתית בהסתדרות, עו"ד רפי מלאכי: "אפעל ללא לאות על מנת למנוע פיטורים של אלפי עובדים עם הפעלת הרפורמה של שר הדתות. אנחנו בעד רפורמה, אך לאחר 73 שנה מהקמת המדינה לא ניתן לבצע מהלכים חד-צדדיים שיגרמו בוודאות לפיטורי עובדים - ללא התייעצות ומו"מ עם ההסתדרות''.


על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתים בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: gvanim.bs@gmail.com