עיר אדומה: כמעט 1,800 חולי קורונה בב''ש, 25 במצב קשה

עליה תלולה בתחלואה בב''ש, גם אחרי שרבים נענו לקבל את החיסון השלישי. דאגה בקרב בעלי עסקים ועצמאים מהצהרות שר האוצר כי הפעם הסיוע ''ינתן בפינצטה''
send whatsapp messsage send FB messsage
מתחם בדיקות קורונה (צילום: דוברות מד''א)

תחלואת הקורונה בבאר שבע ממשיכה לטפס בצורה מדאיגה: 1,687 חולים פעילים אובחנו בעיר, 1,700 איש נמצאים בבידוד ביתי. בסורוקה מאושפזים כרגע 25 חולים במצב קשה. בנגב נתיבות, באר שבע ודימונה מוגדרים כיישובים בצבע אדום עם ציון מעל 8. עומר, אופקים וערד מוגדרים עם ציון 9 או מעל ל-9. זאת, כאשר עומר למשל, הוא אחד היישובים עם אחוזי ההתחסנות הגבוהים בישראל. 

ההערכה היא, כי בעקבות העלייה בנתוני התחלואה, יוטל סגר בתקופת החגים. ראש הממשלה אמור לכנס הערב, רביעי, מסיבת עיתונאים ולהודיע ''הודעה חשובה''.

ביחידה לטיפול נמרץ קורונה ובמחלקה פנימית קורונה בסורוקה, מקבוצת כללית, מאושפזים כעת 28 מטופלים: 25 במצב קשה, מתוכם 7 מונשמים ומטופל אחד על אקמו.
 
סורוקה, כמרכז-על, מסייע בהתמודדות הלאומית גם על ידי קליטת חולי קורונה מבתי חולים אחרים עקב התפוסה הגבוהה שבהם. כך כחלק מוויסות שניוני הועבר לסורוקה מטופל בשנות החמישים לחייו במצב קשה שחובר על ידי צוות ייעודי ומיומן מסורוקה למכונת אקמו, והועבר להמשך טיפול בסורוקה. 
 
ד"ר שלומי קודש, מנהל סורוקה מרכז רפואי: "סורוקה ערוך לטפל בחולים הרבים המגיעים למחלקה לרפואה דחופה (מיון) ולמחלקות האשפוז ונערך לעליה אפשרית בתחלואה. מרבית החולים הקשים והמונשמים אינם מחוסנים, מה שמדגיש את החשיבות של השלמת החיסון למי שטרם התחסן וקבלת החיסון השלישי לפי הוראות משרד הבריאות".
 
ד"ר קודש מוסיף: "יש תחלואת קורונה רבה ביישובי הדרום שלצערי רבים מהם הופכים לאדומים. חשוב שכולנו נפגין אחריות לטובת בריאותנו ובריאות יקירנו כמו גם למיגור הנגיף מהציבור הישראלי".

ככלל ועל פי דיווחי קופות החולים, ההיענות לקבלת מנת החיסון השלישית, ה''בוסטר'', בקרב תושבי באר שבע יחסית גבוהה. על פי הערכת גורמים במערכת הבריאות, את השפעת מנת החיסון על ממדי התחלואה ניתו יהיה לראות רק לקראת סוף החודש - ובסמוך לחגים.  בממשלה לא ממהרים להטיל סגר ושר האוצר הסביר כי הפעם ''לא יזרקו כסף מהליקופטרים'' ו''הסיוע יינתן בפינצטה''. מצד שני, ענפים רבים במשק נפגעים מהמצב, גם אם לא מוטל סגר רשמי: ענף התיירות, שירותי האירוח וההסעדה, תחום התרבות. בענפים אחרים לא יודעים כיצד להיערך. בשנה שעברה ענף ההלבשה נפגע מאוד, חנויות בקניונים נתקעו עם מלאים גדולים של בגדי חורף שלא נמכרו ועוד. 

על פי תוכנית האוצר, במקרה של סגר, המעסיקים לא יפטרו עובדים, אלא ילשמו להם בין 60 ל-70% משכרם, במימון המדינה. בבאר שבע למשל, אחוז האבטלה עדיין גבוה ומי שבכל זאת הצליחו לחזור לעבודה, גילו ששכרם קוצץ. יש גם מקרים בהם ועבדים נפלו בין הכסאות. ב' (30) מבאר שבע, אינו יכול להתחסן, בשל רגישות לאחד הרכיבים בחיסון הקורונה. למעסיקו אסור לאפשר לו לעבוד מהמשרד. ב' נשא בחברה בתפקיד שלא ניתן לבצע מרחוק וכתוצאה מכך, העסקתו נפגעה. 

במקרה אחר, שהגיע למערכת ברנז'ה NEWS, גילה ד', (שמו המלא שמור במערכת), כי שכרו קוצץ אחרי החל''ת. ''המעסיק אמר לי שהמצב קשה והברירה היא או לקצץ בשכר או שהוא יסגור את העסק, שנפגע קשה בתקופת הקורונה. ''לכאורה, אני חזרתי לעבודה. ירידתי מרשימת המובטלים, אבל בחוסר ברירה נפגעתי בשכר ואני לא יודע מה לעשות''.

בממשלה הוחלט להרחיב את התו הירוק לכל ענפי המשק לילדים מגיל 3. לבקשת משרד הבריאות מגן דוד אדום מעבה את מערך הבדיקות המהירות והחל ממחר בבוקר (ד') יפעילו במד"א כ-150 עמדות בדיקה מהירה (אנטיגן) ברחבי הארץ. באזור ירושלים, בצפון הארץ ובדרומה הבדיקות לילדים בגילאי 3 עד 12 יעשו ע"י צוותי מד"א ללא תשלום, במרכז הארץ בדיקות חינם לילדים יבוצעו ע"י חברות נוספות, במתחמי מד"א במרכז הארץ הבדיקות יעשו בתשלום.
 
ניתן למצוא את פירוט המקומות ושעות הפעילות באתר מד"א https://www.mdais.org/101/location-speed-tests-children
 
הבדיקות המהירות (אנטיגן) מיועדות למי שאינו מחוסן או מחלים, מספקות תשובה בתוך כרבע שעה ומאפשרות ניפוק תו ירוק של משרד הבריאות למשך 24 שעות.
 
במסגרת הפרויקט, אדם הנדרש לבדיקת קורונה מהירה (אנטיגן) יתאם תור באופן דיגיטלי בטלפון 3101* ע"י המענה הקולי האוטומטי או באמצעות קישור שישלח במסרון, ויגיע לבצע את הבדיקה באחד ממוקדי הבדיקה המהירה של מגן דוד אדום ברחבי הארץ. תוצאות הבדיקה יועברו ישירות למשרד הבריאות, לקופות החולים ולמטופל עצמו במסרון, ויאפשרו זכאות לתו ירוק למשך 24 שעות על מנת להשתלב באירועים ציבוריים בהתאם לדרישות התו שמתעדכנות מעת לעת עפ"י הנחיות משרד הבריאות.


על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתים בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: gvanim.bs@gmail.com


​​​​​​​