''עושים ימים כלילות למען ביטחון הציבור''

סנ''צ ליאור זוהר, מפקד תחנות העיירות, אומר בראיון לברנז'ה NEWS כי שום מאמץ לא נחסך במטרה לתת תחושת ביטחון לכלל התושבים בגזרה ולמיגור הפשיעה, תוך הפעלת מודיעין וכוחות מיוחדים
send whatsapp messsage send FB messsage
מפקד תחנת עיירות סנ"צ ליאור זוהר עם המפכ"ל, מפקד המחוז ומפקד המרחב ביום הבחירות, בתל שבע (צילום: משטרת ישראל)

תחנת משטרת העיירות, הממוקמת ליד צומת שוקת,  מעניקה שירות לאחת הגזרות המורכבות בנגב - היישובים חורה, עומר, מיתר, לקיה והפזורה הבדואית שסביבם. השנה האחרונה הייתה מאתגרת במיוחד: לצד העלייה באלימות בחברה הערבית, שוטרי וקציני התחנה נדרשו לתת מענה גם תחת מגפת הקורונה, שפגעה בחלק מיישובי הנגב בצורה קשה ביותר. 

בחודש אוקטובר 2020 נכנס לתפקידו כמפקד תחנת העיירות סנ''צ ליאור זוהר (51). אל התחנה הוא הגיע אחרי 4 שנים בהם שימש כמפקד ימ''ר לכיש.  ולפני כן, כמפקד יחידת מגן. בעברו, הוא שימש במספר תפקידים בתחנת העיירות.

ישנה תחושה בציבור כי בגזרת הנגב חלה עליה בפשיעה, בין אם זה בעבירות רכוש, אך גם בעבירות אלימות ואחזקת נשק.
''בפשיעה בגזרה באופן כללי,  מבחינת הנתונים ומספר תיקים אנחנו לא רואים עליה. בכלל, בכל המגזר הערבי אנחנו רואים עליה ניכרת בנושא אלימות, בכל הארץ. מנקודת המבט שלנו כתחנה, אחד הדגשים הוא טיפול בכל נושא אירועי הירי, אחזקת אמל''ח ואלימות קלה וחמורה. המיקוד כתחנה הוא בעיקר ביישובי הבדואים היותר משמעותיים בגזרה -  תל שבע, חורה, לקיה והפזורה הבדואית''. 

אחד הנושאים שעלו לאחרונה הוא מכת הגניבות מבסיסי צה''ל ובעיקר, הקלות לחדור לבסיסים. זה נושא שאתם מתמודדים איתו?
''צה''ל אחראי על אבטחת הבסיסים. משטרת ישראל יכולה להגיד לצבא ולאזרחים שאנחנו עושים כל מה שאנחנו יכולים לתפוס את העבריינים, אך אבטחת המחנות היא לא במגרש שלנו. בגזרתנו אין בסיסי צה''ל כחלק מהאחריות שלנו, אך נושא גניבות התחמושת מקבל את כל תשומת הלב הראויה ולראיה, בצענו מעצרים  וחקירות''. 

''לגבי הסרטונים האחרונים, בהם נראו חשודים אוחזים בנשק, בצענו פעילות  של היחידות המיוחדות, ימ''ח וימ''מ, תפסנו נשק בלתי חוקי, זהו חלק מעבודת השיגרה שלנו, במאבק נחוש ברמה מבצעית והחקירתית של כלל היחידות''.

וידאו: תפיסת נשק בתל שבע (צילום: משטרת ישראל)


ולמרות כל העבודה בשטח, יש תחושה בציבור שהשפיעה כן הרימה ראש במרחב הנגב...
''מעבר לכל הסרטונים, בסוף אנחנו מדברים על תחושת הביטחון של הציבור. אחד העניינים שמטרידים אותנו הינה התחושה של אזרחים. בעקבות הפניות של האזרחים אכן בצענו תפיסות רבות של אמל''ח בלתי חוקי  טמעצרי חשודים. נושא נוסף שנתנו בו דגש מיוחד הוא בריונות הכביש: יחידת האופנועים המרחבית, יחידת יואב, יס''מ, בנוסף לניידות קבועות על הצירים בכבישים 25, 40, 41, 60, אשר משימתן למנוע בריונות בכביש. יש מעצרים, מכירים אירועים של נהיגה פרועה, בנושא הזה נערך מבצע ממוקד בלקיה,  בעקבות חתונה שנערכה במקום, לרבות מעצרים והטלת קנסות''.

''תחנת העיירות כמו כלל התחנות במגזר נערכות לחודשי החתונות, לחודש הרמדאן, אגף התנועה פונה לציבור - על כל אירוע שיש בו חשש לחיי אדם, להתקשר למוקד 100. המשטרה תפעל בעוצמה''. 

כיצד הייתה התמודדות התחנה עם נושא הקורונה והעובדה שלא כולם צייתו להוראות?
​​​​​​​''האחריות של כל נושא  אכיפת תקנות הקורונה היא של המועצה וכמשטרה התמקדנו בנושא האכיפה גם ברמת ההסברה. אנחנו ערים למצוקה הכלכלית של האנשים ובסופו של דבר ישנה אחריות קהילתית. פנינו לאנשים שלא חבשו מסכות וביקשנו מהם לחבוש מסכה. טיפלנו בתחום העסקים, הבנו שיש עסקים שמצבם קשה, אך פעלנו בנחישות כנגד מי שלא צייתו להוראות. במהלך התקופה נערכו 28 שימועים לבעלי עסקים שהפרו פעם אחר פעם את הוראות הקורונה''

''בסופו של דבר עם תחושת הביטחון של ציבור אני לא יכול להתווכח, אך אני עושה ככל יכולתי לתת ביטחון גם במגזר הלא יהודי, יש פה אתגר לתת מענה משטרתי לכלל האוכלוסיות ואני פועל ימים כלילות למען ביטחון התושבים. דלתי פתוחה בפניהם, מוקד 100 פתוח לתת מענה לכל קריאה. אני רוצה לאחל לכולם חג שמח ובטוח''. 


על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתים בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: gvanim.bs@gmail.com